Mikä olisi järkevin tapa hankkia auto?
Lähtökohdat ovat seuraavat:
- hankittavan auton arvo 18-19 teur
- käsirahaa on irrottaa noin 5 teur
- rahoitukseen jäävä osa olisi siis 13-14 teur (onko liian iso osa?)
- pankkilaina ei taida olla optio (ei ole takaajia)
- autoista en tiedä mitään, siksi katsonkin vähän uudempaa jota ei tarvitsisi seuraavaan 2-3 vuoteen hirveästi korjata (tiedän, se ei ole mikään tae)
Haen vm 2000 biiliä. Olen havainnut seuraavaa; yksityisiltä saisin vähemmän ajetun ja erittäin hyvässä kunnossa olevia yksilöitä, mutta niihin kun ei paha kurki saa rahoitusta.
Onko olemassa rahoitusmekanismia joka ei olisi ihan kohtuuton koroltaan/kustannuksiltaan ja joka mahdollistaisi auton hankkimisen yksityiseltä (ts. auto vakuutena)?
Olen tietoinen Suomen Automaailman (SAM) autorahoituksesta joka toimisi noin, mutta siinä on kattona 10teur ja korko on minusta aika kova.
Mitäs vaihtoehtoja löytyisi?
auton oston rahoituksesta
3
1543
Vastaukset
- Hmm
Minä ostaisin käteisellä auton. Sinun kannattaa hankkia vakuuksia niin saat lainaa. Helpointa on ottaa laina autoliikkeestä.
- Onnellinen lainanmaksaja
Tein vuosi sitten autokaupan suurinpiirtein samoista lähtökohdista kuin sinulla. Sopiva yksilö löytyi pikkukaupungin merkkiliikkestä, oli kolme vuotta vanha ja n. 30 000 ajettu. Käsirahaa maksoin n. puolet sun käsirahasta ja rahoitettavaa jäi 15 000 egeä. Kaupanteosta kului pari-kolme arkipäivää ilmeisesti luottotietojen tarkistukseen sekä kaupan päälle tulleeseen määräaikaishuoltoon.
Käytetylle autolle kyseisen autokaupan autolainan korko oli tasan 3,5% eikä mitään muita kuluja. Korko on kiinteä koko laina-ajan eli euribor ei vaikuta. Uuden auton jos olis ostanut, korko olis ollut 2,9% eikä muita kuluja. Ei tarvittu takaajia, ajoneuvo on vakuutena. Rahoitusyhtiö on omistajana kunnes laina maksettu pois. Lainan edellytyksenä kaskovakuutus.
Tänä vuonna autolainan korot näyttävät olevan pikkuisen korkeammalla.
Auton merkki on Nissan ja rahoittaja A1-Autorahoitus, jonka taustalla Nordea Rahoitus. Muilla merkeillä näyttäis olevan huomattavasti korkeampi korko.
Eli rohkeasti vain autokauppaan! - Autorahoitus
www.a1autotori.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283