jolla on kolme tyttöä. Lapset rakastavat minua ja haluisivat muuttaa meille asumaan. Mutta kun minulla itsellä ei ole lapsia, niin äidin rooli tuntuu pelottavalta. Saisin kyllä kasvattaa lapset oman mieleni mukaan, näin mies kertoi, on matkatöissä ja minull aon kasvatusvastuu. Voinko ryhtyä äidiksi näin pystymetsästä? Lasten oma äiti ei pysty heistä yksin huolehtimaan, koska on vähän heikunkeikun ja epäonnistunut siinä, minun mielestäni.
Kovasti yritämme toimia lasten parhaaksi, koska bioäiti ei osaa. Vaatehuolto, ja parturi ym kouluasiat retuperällä. Minä pidän kovan komennon ja rajat. Olen tiukempi kuin uskoinkaan. Siitä lapset vähän kapinoi, mutta ei haittaa, ei ne kauaa.
Kovasti yritämme toimia lasten parhaaksi, koska bioäiti ei osaa. Vaatehuolto, ja parturi ym kouluasiat retuperällä. Minä pidän kovan komennon ja rajat. Olen tiukempi kuin uskoinkaan. Siitä lapset vähän kapinoi, mutta ei haittaa, ei ne kauaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei avaaja! Lue tekstisi ajatuksella uudelleen, niin huomaat siitä montakin kohtaa, josta avauksen älyää keksityksi. Käytä seuraavan fiktion tekemiseen enemmän aikaa, jos haluat jonkun uskovan sen todeksi.
Ja ikää sinulla oli sen 12-vuottako? Ehkä uudelleen lukeminenkaan ei auta, mutta onhan kirjoitusharjoituksista sinulle aina hyötyä koulun ainekirjoitustunteja ajatellen.
Uskomattoman huono provo. Jälleen kerran.
"Saisin kyllä kasvattaa lapset oman mieleni mukaan"
Ihan "kiva" kuulla, että saat tällaisen "vapauden". Jos nyt tuollaisen vapautena pystyy ottamaan, täytyy olla kyllä aika arvostelukyvytön. Kyllä kasvatusvastuu kuuluu lasten isälle tässä tapauksessa, ja uusi on se jeesaaja, ei mikään tärkein olento lasten elämässä. Mietipä hakeeko mies sinusta vain ilmaista piikaa.
Miksi hän on tehnyt lapsia, jos ei kerran halua tai osaa huolehtia heistä? Jos ei osaa, opetelkoon. Jos ei viitsi, niin ryhdistäytyköön. Kasvatusvastuu kuuluu yhtä hyvin isälle kuin äidillekin, eikä reissutyö ole mikään veruke laistaa vastuusta. Varsinkin silloin kun toinen vanhemmista jonkin syyn vuoksi ei voi lapsesta huolehtia. Elämänsä voi järjestää niin, että työt sopii perhe-elämälle.
Se, että keskityt tässä miehesti eksän nälvimiseen, etkä omiin ongelmiisi kertoo kuitenkin mikä sinulla tässä taka-ajatuksena. Tuskin olisit kovin hyvä roolimalli tytöille, kun olet näin ilkeilevä ja pirullinen. Lapset sitäpaitsi rakastavat omia vanhempiaan, tai sitä joka on vauvasta asti heitä rakastanut ja hoitanut, vaikka hiushuolto nyt ei niin täydellisesti toimisikaan. On aika epäolennaisia asioita nämä sinun näkemäsi puutteet sen rinnalla, mitä lapset oikeasti tarvitsee.