maamme päihdepolitiikka

dcfewrgthyuio

Olen kyllä tyrmistynyt, miksi viinaa suorastaan tyrkytetään mutta sitten toisella kädellä ihmisiä ohjataan hoitoon. Aivan typerää. Mielestäni sen Mikken pitäisi olla joku presidentti, kun on niin käödetön soittajakin. Ei voisi siirtää tuolla tavalla rahaa taskusta toiseen, muka motorisesti lahjakas...aivan surkea soittaja hän on.

4

222

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mike on surkea rumpa

      mikke on surkea rumpali

    • fTrr

      niin

    • Sos.alanopiskelija

      Päihdepolitiikka Suomessa on varmasti parempi kuin jossain muualla maailmassa. Suomessa alkoholin käyttö on runsasta. Mielestäni liiallinen käyttö ei johdu päihdepolitiikasta, vaan suomalaisten asenteesta alkoholia kohtaan. Alkoholia käytetään hupi käyttöön ja silloin yleensä humalahakuiseen juomiseen. Suruun ja masennukseen suomalaiset juovat valitettavasti todella paljon. Alkoholin hinnan nostamista ja saatavuutta pitäisi vaikeuttaa, jos kulutusta pitäisi saada alemmas.

      • Algot_niska

        Tämä ryöstäytynyt liberaali politiikka ajaa maata myös juoppouteen.

        Nuorisolle tyrkytetään vapautta valita (herääminen, tekeminen, opiskelu, vastuunotto, päihdekäyttäytyminen, jne.). Sitten ihmetellään, että miksi meidän Teemu on syrjäytynyt... Kun ei ole pakko lähteä pleikkarin äärestä niin puolen vuoden jälkeen se on jopa vaikeaa. Alkoholin käyttöä ei saa paheksua, koska suurkulutuskin voidaan naamioida vaikkapa ranskalaiseksi juomakulttuuriksi.

        Sukupuolten välinen tasa-arvo ei sekään ole hillitsemään juomista. Naiset saavat olla äijiä ja juoda kuin merirosvot (totta puhuen merirosvot alkavat jo hävitä myös mauttomien tatuointien määrässä). Kun muijat juo paljon niin äijät yrittää sitten olla äijiä ja nostaa määriä, jotta eivät neiteilisi. Kuka tajuaisi, että naiset ja miehet eivät ole samanlaisia. Biologisista syistä naisten tulisi olla hieman varovaisempia ja maltillisempia viihteellä ollessaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe