Juups, eli parkkisakko napsahti pitkästä aikaa. Pisti vaan silmään, että saksosta on ruksittu kohtaan "pysäköintivirhemaksun suorittamatta jättäminen". Olin kyllä tuon pysäköintimaksun maksanut, mutta aika oli ylittynyt. Eikö tällöin sakko ole annettu väärin perustein? Tuolla olisi kyllä vaihtoehto "sallitun pysäköintiajan ylitys". Miten on, onko tuo sakko annettu oikein perustein?
Pysäköintimaksun suorittamatta jättäminen
mitenköhän
51478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ole, koska parkkisakko (rike tai päiväsakkoja) ei voida määrätä noin heppoisin perustein, korkeintaan pysäköintivirhemaksu olisi voinut tulla.
Viimevuona taidettiin määrtä 3 parkkisakkoa, että ei sitä helpolla saa
Tsori, nyt on menny kyllä käsitteet ihan sekaisin työpäivän jälkeen. Eli uusiks:
Pysäköintivirhemaksu napsahti taas pitkästä aikaa. Pisti vaan silmään, että pysäköintivirhelappusesta on ruksittu kohtaan "pysäköintimaksun suorittamatta jättäminen". Olin kyllä tuon pysäköintimaksun maksanut, mutta aika oli ylittynyt. Eikö tällöin tuo virhemaksu ole annettu väärin perustein? Tuolla olisi kyllä vaihtoehto "sallitun pysäköintiajan ylitys". Miten on, onko tuo virhemaksu annettu oikein perustein?
Eli noin. Puusilmäisyys iskeny...
Meillä on täällä näköjään asperger-potilas kun tuollaisista pikkuasioista kiukuttelee.
Kysymällä selviää, mutta eihän sitä pysäköintiä ollut maksettuna.
Saattaavat käyttää "sallitun pysäköintiajan ylitys" muuhun kuin maksulliseen pysäköintiin.
Näinhän se on, on aikarajoitettuja P-paikkoja, sekä aikarajoitettuja P-kiekollisia paikkoja.