Se on vaarallinen temppu viedä Suomi Naton riveihin Islannin ilmavalvonnan kautta. Käykää sankarihaudoilla ensin.
RKP / Haglund vie Suomen sotaan ?
hornet6
1065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Naton takiahan me viimeksikin sotaan jouduimme, vai? Vai siksikö että emme kuuluneet Natoon? Tosin Natoahan ei silloin edes ollut joten kysymys on teoreettinen.
Kuka tuon ilmavalvonnan oikein maksaa? Islantiko? Vai lakkautettujen varuskuntien työntekijät? Minulla ei ainakaan ole ylimääräistä.
Me jouduimme siksi sotaan viimeksi, että Neuvostoliitto tiesi Suomen olevan natsi-Saksan liittolainen , ennen Talvisotaa ja yleinen "vaara".
Suomi joutuu äkkiä suurvalta-Venäjän viholliseksi, jos kokoomuksen ja rkp:n salajuoni toteutuu Naton riveihin Islannin kautta.
Haglund keroo operation hinnaksi n miljoona euroa.Tämä on harhaan johtavaa tietoa kun hornetin lentotunti maksaa n.30 tuhatta euroa.Neljän koneen siirtolentojen hinnaksi tulee jo 800 tuhatta plus kuukauden valvontalennot n.84 tuntia eli2,5 milj. plus 50:n hengen maaorganisatio majoitus ja päiväraha kuluineen.
Loppusumma tulee olemaan 3.5-4,5 miljoonaa.
Natohakuinen tavoite ja ruotsihan toivoo meitä natomaaksi saaden olla turvassa kahden naton välissä.Tämän vuoksi natointoilijat kytkeesuomen osallistumisen ruotsin päätökseen.
väärin olet ymmärtänyt kokonaisuuden miksi Suomi joutui talvisotaan. Kiistatta Neuvostoliitto hyökkäsi, mutta kuka provosoitti? Ryssä oppi kun vähän aikaa päätään tako ja perääntyi sopivasti Kremlin porteille ja sitten lähti tuleen takakaisin.
Miksi maksoimme sotakorvauksia ja luovutimme Karjalan kannaksen taistelun jälkeen ? Olet vissiin tyhmä lahtari.
Lahtari saatan olla, mutta ehkä hieman sinua viisaampi tuossa miksi II maailmansota käytiin. Tutustu Aatun ajatuksiin ja mitä hän kävi sopimassa Moskovassa ennen sotia. Sopiko hän tuolloin että Berliini jaetaan kahtia? Sinunlaiset punikit on helppo manipuloida......ja kuka siitää hyötyy?
Kerrottiinhan eilen uutisissa miten Suomi on jo jonkun aikaa "harjoitellut" Viron ilmatilan valvontaa. Suoraa provokaatiota Venäjää kohtaan, lienee ehkä näiden lapsijupakoiden varsinainen syy. Kansa vaan pidetään pimennossa.
Haglund ei vie mitään mihinkään. Eduskunta tuollaisista päättää, ja joissain tapauksissa vaaditaan jopa perustuslain muutos, johon vaaditaan eduskunnan 2/3-enemmistö.
Miten tuo liittyy Tampereeseen? Oletko avohoitopotilas vai mikä?