Johnsonin (30 hv, -86) vika kummastuttaa. Tasaisella kaasulla, melko suurilla kierroksilla ajettaessa aivan kuin "kytkin alkaisi luistaa". Kierrokset alkavat nousta ja vauhti hyytyä. Hetken aikaa, kun ajelee pienempää vauhtia, kulkee taas hyvin. Kaasuvaijeri on vasta vaihdettu ja jäähdytyksen kanssa on ajoittain on ollut ongelmia. Voisiko olla säädöissä vikaa vai onko vaihteisto tiensä päässä? Entäpä tuo jäähdytyksen kierron tunnistin, ei kai sekään tuollaista voi saada aikaan?
AJT
AJT
Vastaukset 6
Vanhimmat
Todennäköisesti potkurin keskiönkumi luistaa.Siis kumi joka potkurin sisällä,näät kun irrotat potkurin ja katsot toiselta puolelta.
http://vetouistelu.com/bbs/keskustelut1/display_messages.asp?mid=68219&pts=11
Pahus, saattaapa kyllä tosiaan olla tuo. Jonssoni on tänä kesänä ollut murheellinen ja ajattelin johtuvan tuon johtuvan aiemmista ongelmista. Toivottavasti nyt kuukauden vielä pärjäilisi, sitten voikin ottaa jo ylös koko paatin ja perehtyä paremmin.
AJT
Perämoottorin potkurin vaihto on sen verran helppo homma ettei sitä kannata kuukaudella lykätä. Luistava potkuri voi aiheuttaa kasan muita ongelmia kun potkurin vastus vaihtelee.
Eli ei muuta kun potkuri irti ja jos on viallinen vaihto ehjään.
Tulipa vaihdettua ja kyllä taas kulkee. :)
Minkä hintainen oli potkuri ja mistä mahdoit ostaa? Luulen että tappelen hyvinkin saman ongelman parissa.. Taisi vaan siinä ihmetellessä motti kuumeta siinä määrin että tiedä saako siitä kalua.