Jäspi Tehowatin käyrä

Penahoitaa

Miten tehowattia pitäisi säätää ulkoilman kylmetessä? Putkari sanoi, että perusasetuksena käyrässä voisi olla 28 astetta.

Syksyllä ulkoilman ollessa 5- 15 oli käyrään lisättävä hienosäätöä pari astetta, että sai kylppärin lattian lämpimäksi, mutta nollakelillä laskin hienosäädön nollaan. Nyt ulkoilman mentyä pakkasen puolelle tehowatti puskee sisään yli 30 asteista vettä ja kämppä tietysti lämpiää turhan lämpimäksi sen myötä.

Kuuluuko tehowatista laskea käyrää alemmas kun pakastaa? Sisällä jakotukin/ termostaattien säädöt on melko pienellä ja muutenkin tarkoitus lämmittää takalla.

11

12673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 334e

      Sähkökattillaa kannattaa käyttä siten, että lämmityspiirien kierto on avoin. On hölmöä tuhlata energiaa turhan lämpimään kattilaveteen. Huonekohtaiset termarit ovat siten täysin turhia. Kylppärin lattiaa on turha lämmittää kuumempana kuin muuta taloa, koska siellä ei asuta.

      Lattialämmityksen asennusohjeissa on sanottu arviot kattilan lämmölle eri ulkolämpötiloille, esim warmian systeemissä:

      Ulkolämpötila °C Menoveden lämpötila °C
      10 25
      - 0 28
      - 10 31
      - 20 34

      Tuo on meidän matalenergiatalossa 2-3 astetta yläkanttiin.

      Jos tulisijaa aikoo käyttää, niin tällöin käyrän kannattaa olla vaakasuora, eli lattialämmityksellä tehdään peruslämpö.

      • Anonyymi

        😂jos uunia/takalla haluat lämmittää ja säästää sähköä ni pakko olla termarit tai lämpiää jokatapaukses patterit vaik ois uunilla kuin sauna


    • Spetke10

      Tehowatissa voi asettaa menovedelle minimilämpötilan eli kun halutaan että lämpöisenäkin aikana kosteissa tiloissa on hieman kuivatuslämpöä ja mukavuuslämpöä lattiassa. Tehowatti ei päästä menoveden lämpötilaa asetetun minin alle vaikka käyrä olisi matalampikin. 28 käyrä voi olla pakkasilla liian jyrkkä joten ehkä 25-26 ja mahdollisesti hieman hienosäätöä päälle voisi toimia paremmin. Itselläni ainakin 28 oli liian jyrkkä eli pakkasilla on liian lämmin menovesi. Tuo avoin kierto on periaatteessa ok mutta käytännössä oikean käyrän löytäminen kaikille keleille/vuoden ajoille, eri lattiamateriaaleille (esim. talossa parkettia ja laattaa) ja eri huonetiloille (esim. pesuhuone, makuuhuone, takkahuone) on aika vaikeaa. Helpommin saa toimimaan kun voi säätää huonekohtaisesti termostaateista ja pitää tätä kautta eri tilojen lämpötilat halutulla tasolla. HUOM. pesuhuoneessa tulisi olla hieman lämpöä lattiassa myös kesällä!

    • 5435t

      "HUOM. pesuhuoneessa tulisi olla hieman lämpöä lattiassa myös kesällä! "

      Eihän tarvi jos iv ja kosteuseristys on kunnossa.

      "mutta käytännössä oikean käyrän löytäminen kaikille keleille/vuoden ajoille, eri lattiamateriaaleille"

      Kokemus opetaa. Ihan turhaa on turhilla kilowateilla sähkökattilla käyttää ja sitten supistella piirtoa. Jos ylimääräistä rahaa on ja on kivaa maksella 50% sähkönhinnasta veroja kommunisteille, niin siitä vaan.

      • Spetke10

        Niin menoveden lämpötila joudutaan asettamaan sen mukaan mikä eniten tehoa tarvitseva tila. Tämä tarkoittaa sitä että johinkin toiseen tilaan se voi olla liikaa. Tällöin helpottaa jos on termostaatit jotka rajoittavat näiden tilojen ylilämmöt pois. Piirejä voidaan kuristaa kyllä käsinkin kunhan eivät mene laminaarisiksi. Ilman termareita pärjää hyvin kunhan säädöt ovat kohdallaan. Ei termarit tarkoita sitä että menoveden lämpötila asetetaan liian korkeaksi. Menovesi asetetaan sellaiseksi mitä tarvitaan, termarit ovat apuna lämpötilojen hallinnassa.


      • 0kok
        Spetke10 kirjoitti:

        Niin menoveden lämpötila joudutaan asettamaan sen mukaan mikä eniten tehoa tarvitseva tila. Tämä tarkoittaa sitä että johinkin toiseen tilaan se voi olla liikaa. Tällöin helpottaa jos on termostaatit jotka rajoittavat näiden tilojen ylilämmöt pois. Piirejä voidaan kuristaa kyllä käsinkin kunhan eivät mene laminaarisiksi. Ilman termareita pärjää hyvin kunhan säädöt ovat kohdallaan. Ei termarit tarkoita sitä että menoveden lämpötila asetetaan liian korkeaksi. Menovesi asetetaan sellaiseksi mitä tarvitaan, termarit ovat apuna lämpötilojen hallinnassa.

        "Niin menoveden lämpötila joudutaan asettamaan sen mukaan mikä eniten tehoa tarvitseva tila"

        Ei jouduta. Kukaan ei pakota lämmitämään kosteita tiloja kuumemmalla kuin muuta taloa. Kosteissa tiloissa ei asuta, siellä lämpö voi olla muuta taloa matalampi.

        Myöskin suunnitelijat turhaan laittavat laattalattialle korkeimpia tehoja vaikka se lämpenee paremmin kuin laminaattilattia.


      • qweqweqee
        0kok kirjoitti:

        "Niin menoveden lämpötila joudutaan asettamaan sen mukaan mikä eniten tehoa tarvitseva tila"

        Ei jouduta. Kukaan ei pakota lämmitämään kosteita tiloja kuumemmalla kuin muuta taloa. Kosteissa tiloissa ei asuta, siellä lämpö voi olla muuta taloa matalampi.

        Myöskin suunnitelijat turhaan laittavat laattalattialle korkeimpia tehoja vaikka se lämpenee paremmin kuin laminaattilattia.

        Kuka haluaa käydä suihkussa huoneessa jossa on kylmä tai kylmä lattia? Pesuhuoneessa pitää olla kunnolla lämmintä ettei tartte palella. Eipähän jää lapsetkaan asumaan suihkun alle. Meillä minimissään 25pesuhuoneessa. Muualla sitten jotain 20astetta.


    • Fiksumpi kuin 5435t

      ""HUOM. pesuhuoneessa tulisi olla hieman lämpöä lattiassa myös kesällä! "

      Eihän tarvi jos iv ja kosteuseristys on kunnossa."

      Tarviihan. Vesi ja lämpö haihtuu/nousee ylöspäin. Vesi haihtuessaan kylmentää allaolevan ilman/pinnan. Tämän tiesivät jo beduiinit kastellessaan telttakankaan viilentämisen takia.

      Jos kesällä on sisätiloissa lämmintä vaikkapa 28-30 astetta hellejakson aikana, ei viileä kaakelilattia kuiva ollenkaan päivittäisen suihkun jälkeen, vaan pysyy märkänä ympäri vuorokauden. Tähän vielä päälle pyykkien kuivatus kylppärissä, niin lattia pysyy märkänä. Jos lattiassa on pieni lämpö, niin silloin kuivaa.

      • tyhmempi olet

        Lueppa tekstisi uudestaan, niin huomaat ristiriidan ja olevasi väärässä.

        "Vesi ja lämpö haihtuu/nousee ylöspäin"

        "kaakelilattia kuiva ollenkaan päivittäisen suihkun jälkeen"


    • dkdkdkdkdkd

      Mikä ristiriita? Lattian pinta on kylmempi kuin yllä oleva ilma. Vesi ei ala haihtumaan, koska haihtuminen muodostaa lämpöä. Kuitenkin matalamman lämpötilan, kuin yläpuolella oleva ilman lämpötila.

    • TehoWattiMatti

      Mulla käyrä 26 ja hienosäätö 2. Min 25 ja max 32. 90m2 ok talon vuosikulutus 12000kWh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1264
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. 131
      884
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      874
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      786
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      773
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe