Kaupunkiasumista parhaimmillaan, pitää toimia nopeasti sillä nämä eivät ole kauaa myynnissä! http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288511112818.html
Upeat loft-asunnot viedään käsistä!
Totta joka sana
22370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Puoli miljoonaa epäkäytännöllisestä vanhasta varastosta? No ostakoon ken tahtoo, tuohon hintaluokkaan kyllä katselisin ihan muita vaihtoehtoja.
Liikunta rajoitteisenpainajainen ei pääse yläkertaan.
Yhtiövastikkeen muodossa tuleva lämmitysten jatkuva nousu joka vuosi.
Kuutiomäärä ilmaa on huomattava.
Liikuntarajoitteiset asukoon omissa erityisasuntoloissaan. On aivan järjetöntä että kaikkiin uusiin heidän muka pitäisi päästä.
Liikuntarajoitteinen ei varmaan vahingossa satu ostamaan itselleen sopimatonta asuntoa.
Reilu kuutiomäärät ilmaa kuulostaa hyvältä.
Mikä lämmitysten nousu? Kai se nousee jos nousee kaikilla muillakin suhteessa saman verran.
Arabianrannan lofteja korjataan takuuna jatkuvasti, mm. vesivuotoja saumoista ja katoneristykset uusittu monessa, sekä suuria ongelmia myös lämmöneristyksissä.
Onhan asialla monikulttuuriyhtiöt YIT, Skanska ja SRV.
Hyvä että korjataan. saa sitten priimakuntoisen.
Jos sama korjaa kuin tekee niin miten ihmeessä paskasta tulee konvehti?
Uusissa kymmenen vuoden korjausvastuu, korjaa niin kauan kunnes on hyvä. Jos vitkastelee mennään käräjille, korjaa ja maksaa vielä omat ja asukkaiden oikeudenkäyntikulut.
Rakennusliike kyllä pistää silloin tällöin virolaisen rakennusmiehen pyörimään ympäriinsä ja tekemään kosmeettisia korjauksia, niin ei voi syyttää vitkastelusta. Asukkaat puolestaan kyllästyvät korjausten hitauteen ja alkavat myydä vuotavia laatikkojaan pois. Kymmenen vuotta hujahtaa vesivuotoja ihmetellessä, ja lopulta omistajilla on purkukypsät homekorsut käsissään.
Kymmenen vuotta korjaillaan takuutyönä vitkastellen. Sen jälkeen jatketaan kovalla tuntiveloituksella samaa hommaa. Tulee kömmänälle hintaa. Muuli maksaa, tai hyppää kaulaliikkuun. fifty-fifty.
Korjaukset pitää suorittaa viipymättä. Ei auta vitkuttelu, muuten mennään käräjille. Sitäpaitsi huono kello kuuluu kauas, sosiaalisessa mediassa tieto leviää, ei todellakaan hyvää mainosta rakennusliikkeelle.
Ei auta vitkastelu. Jos vitkastelee mennään käräjille. Ihmeellisiä harhaluuloja, ei korjauksia voi tehdä hitaasti. Jos tekee laukeaa sopimussakot.
Siinähän sitä on kiva harrastus, rampata altalvariinsa rosiksessa. Ei kai nyt kukaan täysjärkinen osta asuntoja, joissa on moninkertainen määrä täysin turhia lämmitettäviä kuutioita normikämppään verrattuna, eli saatanan kalliit yhtiövastikkeet. Idiootit vajakit tollasia ostaa.
Ei siellä oikeudessa itse tarvitse ravata, asianajajat homman hoitaa. Laskun maksaa jutun häviäjä eli rakentaja.
Mikä on nyt jotain erityisen trendikästä ja hienolta tuntuvaa on 10-30 vuoden päästä jotain mitä sen ajan asunnon ostajat ja varsinkin uusien trendien perässä juoksevat kauhistelevat.
Mitäs sen on väliä, kun ne ovat sitten 30v kuluttua jo aivan eri ihmisiä ja tämän päivän trendipellet ovat tyytyväisiä omassa vanhassaan?
On sillä merkitystä silti vaikka kyseessä omana asuntona oleva asuntokin olisi. Sitä voi jostain syystä tullla tarve muuttaa ja myydä, ja on se mukava mahdollisille lapsillekkin saada perintönä arvokas asunto.
Se voi kyllä olla että tämä esimerkin asunto on todella hyvin tehty ja laadukas. Tällaiset laatuasunnot kyllä säilyttävät arvonsa erikoisesti rakennettunakin oman aikansa trendien mukaisina.
Kyllä tuo vähän siltä näyttää että se on paremminkin joillekkin kiipeilijäapinoille sovelias asunto. Kuka ainakaan vanhemmiten haluaisi kiivetä tikkaita sänkyyn nukkumaan. Sama juttu jos vaikka vähän kännissä noita portaita menee niin se on vaaran paikka.
Jos tuon Loftin ostaa vaikka kolmekymppisenä, niin aika turha siinä on kiipeilyongelmia murehtia. Sitä ehtii vielä eläkeläisenä hyvin muuttaa vanhainkotiin.
Joo. Mutta jos oikein pahasti töpeksit asuntokaupoissasi ja kenties menetät vielä työpaikkasi joskus 4-5 kymppisenä ja siitä muutaman vuoden vedät viinaa ja päädyt kadulle ja yömajoihin, niin siitä voivat järkätä sinut vanhainkotiin jo 5-kymppsenä, ja siellä vanhainkodissa on oltava selvin päin.
2 vuosikymmentä keski-ikää 30-50 menee muuten niin nopeasti että et sitä huomaakkaan.
Portaita, parvia ja sokkeloita. On niiiiin trendikästä.
Hukkatilaa hukkapätkille. No thanks.
Yleensä jokainen ostaa yli sadan neliön asunnon lopulliseksi kodikseen ja voi tulla elämän ehtoossa melkoisen vaikeaksi asua loft laatikossa.
Nämä on kaiketi tarkoitettukin enemmän pintaliitäjille äkkirikkaille kuin todellisille asuntojen tarvitsijoille.
Olen seuraillut näiden jälleenmyyntejä, tahmeaa on.
En mainitse missä mutta täälläpäin jo kolmatta vuotta myynnissä "laadukas" vanhaan tehdaskiinteistöön saneerattu ökyloft.
Tuntuu melko oudolta lämmittää 300 neliön vastaavaa tilaa josta on käytössä vain 100