Viikatemies hoitaisi vanhukset

Näin pöyristyttävän ehdotuksen teki L kunnanvaltuuston kokouksessa 25.10., että " vanhusten asunto- ja hoito-ongelmat ratkaistaisiin ristimällä kädet ja toivomalla viikatemiehen hoitavan ongelmat.

Eikä siinä kaikki, hän on ehdolla uuteen valtuustoon? Eikö jo silmät aukea kansalla. Milloin on lasten hyväksi käyttö tai vanhusten asunto-ongelma tms.
Tähän on yksinkertaisesti tultava loppu!
13312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kaikkea on tottunut odottamaan heiltä. Mutta ei näin karmeaa. Voiko heille toivoa samaa?

Äänestä

Aika lepo! keksi parempaa!!!

Äänestä

varteen otettava ehdotus kuitenkin

Äänestä

Minä luulen, että kun Kälkäjä on touhuamassa vaalien jälkeenkin niin tuo on skenaario mitä meille kaikille tapahtuu. Kuollaan tänne nälkään.

Äänestä

aloittajalle: tämä on juuri se syy miksi aion viettää vanhuuteni mahdollisimman kaukana Pudasjärveltä. Jos tuo on valtuuston edustajan käsitys vanhusten huollon järjestämisestä Pudasjärvellä, niin ei todellakaan näytä hyvältä. Ihan vain yleisen ilmapiirin vuoksi, yksikään valtuutettu ei saa päästää tuollaista suustaan. Mitähän hänen äänestäjänsä ajattelevat tuosta lausumasta? Toivottavasti tämä valtuutettu ei edusta useamman valtuutetun otetta aktiiviseen ja aloitteelliseen vanhusten hoidon järjestämiseen.

Äänestä

Ja kuulimpahan kyliltä mitä Veivo ajattelee vanhusten hoidosta: Ei vanhuksista tarvitse huolehtia, he eivät tuota, pitää katsoa tulevaisuuteen.

Jospa se näille valtuutetuille kolahtaa jossain vaiheessa omaan nilkkaan. Hekin tulevat vanhoiksi vai luulevatko he, että ovat ikuisia nuoria. Harha luulo.

Äänestä

Viikatemies on kuulema Henrik Hämäläinen. Toivottavasti saavat huonoa terveys- ja sosiaali palvelua. Itse jos olisin esim. tk:ssa töissä ja nämä henkilöt joutuisivat sinne, heidän sänkynsä olisi siivouskomerossa. Kaikki asiat toisin viimeisenä sitten kun ehdin.

Äänestä
  • Niin vain nämä molemmat vanhusten ystvät istuvat uudessakin valtuustossa. Heitä äänestäneet; viikatemies tulee - oletteko valmiina?

    Äänestä

Vääntäiskö joku Sointu Veivolle totuuden: Yksityisen ja julkisen alan palvelun tuottavuudessa on eroja. Teknologian kehitys on nostanut teollisen työn ja mm maa- ja metsätalouden työn tuottavuutta.Julkisten palvelujen työn tuottavuuden nostaminen on vaikeampaan koska on kyse IHMISTYÖSTÄ! Veivolle tiedoksi; se on työtä jota tehdään ihmisille ja joka ottaa aina aikansa. Sitä työtä ei voi monistaa ja sen tuottavuutta on vaikea mitata. Esimerkiksi opettajan tuottavuus voidaan nelinkertaistaa jos oppilasmäärä nostetaan 25:sta sataan. Ymmärrätkö? Sairaanhoitaja voi ostaa joka vuosi enemmän vaikka polkupyöriä kun tuottavuus polkupyörätehtaassa kasvaa, mutta hän hoitaa vanhuksia suurin piirtein samaan tahtiin kuin ennenkin. Julkisten palvelujen tuottavuutta voidaan nostaa mutta miten käy laadulle. Jo nyt vanhukset istuvat tuntitokulla ripulit housuissa syöttämättä juottamatta kun hoito on ulkoistettu kilpailutuksen jälkeen jollekin Medonelle. Onneksi viikatemies vie hengen huonolla hoidolla nopeammin - poliitikot ovat jo aikaa sitten vieneet kunniallisen vanhuuden.
(lain. HS)

Äänestä

Juuri näin mitä nimierkki valuttettu, häpeä.

Mihinkähän tämä maailama menee kun ei välitetä mistään muusta kuin rahasta.
Kaikki arvot mitataan rahassa. Kaikkien pitää tuottaa ja paljon. Raha, raha ja raha.
Sitä kyllä tarivitaan, mutta rajansa kaikella.

Äänestä
  • Opettele nyt vaikka ihan ensimmäiseksi kirjoittamaan, jookos?

    Äänestä

  • Freedom! kirjoitti:

    Opettele nyt vaikka ihan ensimmäiseksi kirjoittamaan, jookos?

    Mutta sinä et opi olemaan urputtamatta joka asiasta/aiheesta?

    Äänestä

Pahoittelen. Kiireessäni kirjoittelin ja näkyy olevan virheitä. Yritän parantaa tapani.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hyrrä kirjoitti:

Näin pöyristyttävän ehdotuksen teki L kunnanvaltuuston kokouksessa 25.10., että " vanhusten asunto- ja hoito-ongelmat ratkaistaisiin ristimällä kädet ja toivomalla viikatemiehen hoitavan ongelmat.

Eikä siinä kaikki, hän on ehdolla uuteen valtuustoon? Eikö jo silmät aukea kansalla. Milloin on lasten hyväksi käyttö tai vanhusten asunto-ongelma tms.
Tähän on yksinkertaisesti tultava loppu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu