Muistatteko, kun martta sanoi jossain haastattelussa, että "no katsotaan sitten kun lapsi on syntynyt..." viitaten Stefun bailaamiseen. no, nyt on lapsi syntynyt, mutta onko ukko framilla?
Vai oliko tämäkin kommentin martan oma selitys medialle, että ei tässä mitään hätää....jne
Vai oliko tämäkin kommentin martan oma selitys medialle, että ei tässä mitään hätää....jne
Vastaukset 49
Vanhimmat
Seuraaavassa Seiskassa on juoruja ristiäisistä.
Tekeekö vielä kolmannen lapsen ja taas eri iskä?
Huom ritiäisistä ja martta miettii kuumeisesti mistä saisi uuden siimahännän?
Ei Martin toivo hyydy, siis hänen omassa mielessään. Käsitykseni on, että kyseessä on ihminen, joka on kykenemätön kohtaamaan todellisuutta, vaan maanisesti hakee itselleen "projektin" kun olisi aika oíkeasti tehdä jotain elämälleen, ja hällä tämä aika on kroonisesti päällä, eli pitäisi laittaa elämäänsä järjestykseen.
Nyt kun on saatu lapsi maailmaan (myös projekti), ehdottoman tärkeä projekti on kuntoilu ja itsensä saattaminen kondikseen. No into tyssää nopeasti kun huomaa että sen eteen pitää oikeasti tehdä töitä. No sittenpä löytyy jokin muu prioriteetti, menee kaiken edelle. jne. Ja samaan aikaan kasvaa maksamattomien laskujen pino ja paska kumuloituu - vaan jossain vaiheessa se on siivottava.
Tämä nainen ei yritä korjata seurauksia saati syitä päin v1ttua menevään elämäänsä vaan maanisesti keksii itselleen "töitä" ja etääntyy lopulta kokonaan realisimista. Ja kun se aika jossain vaiheessa väkisin iskee tajuntaan, selitys on tuollloin se ettei tässä nyt mitään ENÄÄ ole tehtävissä, k usessa ollaan. Näitä on kohtaloita on monta, tämä esitys nyt vaan tapahtuu kaikelle kansalle. Voi lapsiparkoja.
Ja vain yhdeltä kuukaudelta! Huhhuh.
Martina, yrityksesi uusimmat häiriömerkinnät, tältä kuulta:
Maksuhäiriöt ja muut julkiset merkinnät ( 11 kpl )
1. Yksipuolinen tuomio velkomusasiassa 20121016 2033 eu Mastermark Oy
2. Trattaprotesti 20120823 1509 eu Ok Perintä Oy
3. Yksipuolinen tuomio velkomusasiassa 20120709 6991 eu Dimedia Oy
4. Trattaprotesti 20120628 425 eu Lindorff Oy
5. Trattaprotesti 20120606 357 eu Intrum Justitia Oy
6. Trattaprotesti 20120125 1786 eu Intrum Justitia Oy
7. Trattaprotesti 20110907 221 eu Lindorff Oy
8. Yksipuolinen tuomio velkomusasiassa 20110804 915 eu Pääkaupungin Laaturakennuttajat
9. Trattaprotesti 20110707 7372 eu Intrum Justitia Oy
10. Yksipuolinen tuomio velkomusasiassa 20110516 31 eu RAPSA DAINA, OMPELIMOATELJEE
11. Trattaprotesti 20110420 1524 eu Intrum Justitia Oy
Miettiikö tuo omahyväinen ihminen koskaan, että kun hän jättää laskunsa maksamatta, että hän samalla varastaa suoraan jonkun toimeentulon. Ei taida kiinnostaa viikseä pätkääkään muiden ihmisten toimeentulo, kunhan omat turhat tarpeet tulee tyydytettyä. Nuo luvut on näin pelkkiä numeroita, mutta niiden takana on ihmisiä, jotka ovat myyneet palveluitaan ym. hyödykkeitä tuolle naiselle. Tyhjäpäiden mielestä ihan läpihuutojuttu, mutta minä varoittaisin kaikkia tuon ihmisen kanssa tekemisissä olevia vahtimaan rahapussiaan. Hävetköön mokoma! Ai niin ja tuostahan ne muut turhakkeet ja silikonipallot ottaa vielä mallia. Siinä meillä on roolimalli. Liki elämäntapa ja elämänpituinenkinko tapa toimia.
Katsotaan montako minuuttia tämä MARTINA AITOLEHTI JULKINEN VELKATIETO saa olla täällä, ennenkuin Siiderimutsi tai viiksimakkara-mara huomaa sen ja poistattaa sen taas. Ja eiku laitetaan se uudelleen tänne, kyllä martiinan kauheista veloista pitää ihmisetn saada tietää, koska se on niin TÖRKEETÄ JÄTTÄÄ KAIKKI MAKSAMATTA!
Ihmisten pitää saada tietää tuon naisen tavasta toimia. Kertakaikkisen luihua meininkiä. Eikä syynä ole enää mikään "muiden velat" tai "nuoruus". Kyse on henkilön kyvyttömyydestä hoitaa raha-asioita. Vahingoksi ainoastaan muille ja luulen, että täysin piittaamaton mitä toimintansa aiheuttaa. Syrjäytynytkö jo kauas tavallisten ihmisten moraali- ja normikäsityksistä.
ja vielä lainaan tuossa alla olevaa, todellisuudesta vieraantuneen henkilön kirjoitusta tähän " baanalla pyörimistä ja rahvas puhetyyli, sellaista sisällyksetöntä sössämistä, heikko koulutus,elämän tuomaa viisautta ei ollenkaan, maailma ei ole nähty, ei ymmärretä syys-seuraussuhteita ja asioista laajemmin sekä syvemmin...
Hyvin yksinkertainen ajattelurata päässä... kapea-alainen elämä sekä sisällöt
Voiko suomi-ämmä olla todella tuolainen,uuno ämmä." Sopii täydellisesti tuo määritelmä tähän trattamaraan.
Tämä lista kannattaa jokaisen pienyrittjänkin lukea. Esim. tuo ompelimoateljee, voi hitto kun tuollaisen pienen laskun on jättänyt Martina maksamatta. Palvelu on kelvannut, mutta ilmasex pitäisi saada. Harmittaa noiden yrittäjien puolesta, kun tuommonen luuseri tekee ohareita. Hyi hitto, kun oksettaa koko ämmä.
"Yksipuolinen tuomio velkomusasiassa 20121016 2033 eu Mastermark Oy"
....kuinkahan monella on liikelahja jonka nähdessään muistaa Martinan, ja sen ettei ko. lahjaa ole maksettu? Mahtaa lämmittää mieltä.
"Yksipuolinen tuomio velkomusasiassa 20120709 6991 eu Dimedia Oy"
...onko ihme jos nettisivuille ei ole enää löytynyt ammattiatitoista tekijää, ja kirjoitusvihreet kukkii.
Kiihtyvään tahtiin näkyy näitä häiriöitä tippuvan, mutta kun on varaton niin mistäs velkoja nuokin rahat voi repiä. Pysymällä varattomana, eli loisimalla, ei pääsekään velkojat kiinni.
Tietääkö joku, missä menee raja että alkaa jo tulla syytteitä? Jos jättää laskut säännöllisesti maksamatta riittävän pitkään niin eiköhän se ole jo selvää että toiminta on tahallista, ja siitä pistetään vastaamaan kai oikeuden eteen?
Ois tosiaan hyvä tietää, missä menee raja? Näitä oli aluksi hauska lukea, mutta nyt mieleni muuttunut. Tämä menee jo niin yli oman moraalikäsitykseni, oikein hirvittää. Mikä on tällaisessa tapauksessa seuraava vaihe, heilahtaako häkki?
Velkavankeutta ei Suomessa enää lain mukaan ole. Yritysten vaan pitää olla tarkkana Martinan suhteen ja kieltäytyä minkäänlaisesta yhteistyöstä tai kaupasta. Siksi on hyvä, että näitä ulosottotietoja julkaistaan; mitä useammassa paikassa näitä tietoja julkaistaan, sen parempi yrittäjille ja muillekin tavallisille suomalaisille, jotka hoitavat omat laskunsa yms.
Ainoastaan etukäteen hoidetulla käteisellä voi normaali ihminen tehdä yhteistyötä tuon lusmun kanssa.
Sponssaajillekin Martina tuo vain huonoa mainosta ja sponsseja ei enää paljoa ole. Päinvastoin firmat miettivät omaa mainettaan ja esim. Martinan blogissa ollut karvanpoistokone jouduttiin ottamaan kuvista pois.
Ihmiset, jotka suostuvat tekemään yhteistyötä tuon kanssa antavat myös itsestään hölmön ja epätoivoisenkin kuvan. Mikä yritys sellaista mainetta haluaisi? Suututtaa kaikkien niiden ihmisten puolesta, jotka ovat käyttäneet ammattitaitoaan tuolle luuserille, jolla ei ole ollut aikomustakaan maksaa toisen tekemästä työstä.
Alkaa kohta lähennä taparikollisuutta.
Tarkka petoslainsäädäntö on olemassa.
Toivottavasti siihen lakiin vedoten saadaan Martina vastuuseen tuosta muiden kusettamisesta.
tyhmiä jaa sivistymättömiä olette, puolestanne myötähäpeä, rahvaita, arkisia hnekisesti köyhiä, pienillä rahoilla yritätte tula toimeen ja tyytymättömiä elämäänne, sotkuja ja vaatimattomia ulkoisesti( sellaisia sotkuisen ala-arvoisen näköisiä bööniä ja toinen niin harmaa tavis, huonot mittasuhteet kropasa, ne ison ketjun kuteet, niissä liikkeissä haalitaan halpis sontaa kassiin.. baanalla pyörimistä ja rahvas puhetyyli, sellaista sisällyksetöntä sössämistä, heikko koulutus,
elämän tuomaa viisautta ei ollenkaan, maailma ei ole nähty, ei ymmärretä syys-seuraussuhteita ja asioista laajemmin sekä syvemmin...
Hyvin yksinkertainen ajattelurata päässä... kapea-alainen elämä sekä sisällöt, toisten blogit niiden kyyläys 24 h, ei ymmärretä asioita...
Voiko suomi-ämmä olla todella tuolainen,uuno ämmä.
Käytä aikas vaan oman elämän laadun parantamiseen ja henkiseen kehitykseesi... mene päin naamaa sanomaan ihmisille kadulla ja naapurostossa sekä tuilles kaikkea sontaa,, älä täällä piilossa auo pärstääs,,,
ja sitten kun olisi tilaisuus aukoa pärstää vaikka kyyläys kohteelles, sitten ei susta oo mihinkään ,menee pupu pöksyyn ja myhäiullään ja ollaan milein kilein...olet joo tosi rohkea ja fiksu muka, kun sun juttuja lukee, sulle nauretaan miten tulee esille sun tyhmyys ja ittes vaan häpäiset, kirjoitussisällöt kertoo mikä mättää ja mikä olet.
Hnekiesti kropasa syys-seurauraussuhteita ajattelurata tuolainen tuilles myhäiullaanmitein kilein ?Mitä tämä suomeksi on?
mikäsh itshe .. No kännisshäköh.
mikä olet itse: ei tätä sun tekstiäs ymmärrä itse erkkikään. Lauseet ovat niin sekavia, kirjoitusvirheitä täynnä. Ja koko kirjoituksen ajatus hukassa.
Kirjoittajalle: oletko oikeasti noin kännissä, huumeissä vai mikä vaivaa?
heh joo, kunhan ei olis sama hnekilö, joka vaahtos ritiäisistä. Pääseeköhän siellä kaasuja :)
Heikko koulutus on ainakin tuttua nimimerkille "mikä olet itse", kun vuodesta toiseen kirjoittaa kuin apukoulusta reputtanut.
Kerrataan taas yksi asia: moni Martinalle nauraja on kyllä mies. Älä siis aina vaahtoa niistä suomi-ämmistä
Nimim. mikä olet itse, eli siideri-Anne: Olisko aika laittaa se siideripullon korkki kiinni? Sen verran levotonta ja sekavaa avautumista oli taas :P
Kuuleppas tyhjäpää hnekilö; ole sinä hiljaa vai onko sinusta oikein ja hienoa jättää kaikki laskut maksamatta ja perintään? Teen itse pienessä yrityksessä töitä ja jos tällaisia tyhjäpäätolloja osuisi useampi kohdalle niin yritys kaatuisi kun tulot loppuisi, palveluja tarjotaan, ja niitä vastaanotetaan mutta laskut jätetään maksamatta. Hnekilöllä on itsellään tyhmyys tiivistynyt omassa päässään. Tekeekö hnekilö itse näin, eli jättää laskut perintään ja pitää sitä hienona asiana?
Ai hei Anne! Mitä kuuluu? Onko Vikkeki siellä sua hoitamassa? Onhan se näppärää kun on joku joka avaa sullekki siideritölkit valmiiksi, saa lapsikin samalla viettää tummun kanssa "laatuaikaa". Paljonkos tienasit rehellistä rahaa tälle vuodelle homeopatiatutkinnolla? Ai et yhtään? Voi sentään, parempi onni ensvuonna.
Oo nyt sinä "mikä itse olet" kerrankin hiljaa!!!!
Koeta vaikka suggestoida itsesi realiteetteihin. Ei jaksa noita sun sekavia ja todella asiattomia viestejä lukea enää.
Ja vain hölmö puolustaa Martinan rikollista elämäntapaa. Hävetkää sinä ja Martina!!!!!!!
Annea risoo, kun oma holtiton per-seenjako tuotti lisää samanlaisia typeryksiä. Martina pahimpana.
Mitä se mamma taas höpöttää?Mitä tarkoittaa sana myäiullän?Suomennatko?Paha juttu kun tytär ajoi itsensä pelle rooliin ja nyt kuulee KANNATTIKO?
... mammaa hnekilöä hävettää, kun tytär alastomana keikkuu lehdissä pillero paljaana - hmm 2 lapsen yh- -äiti,,,,hnekilö voisi keskittyä viattomiin lapsiin eikä kirjoittaa vanhempana
hnekilönä täyttä potaskaa.....heihei hnekilö...ei juma...
Tyrkky-viiksi yritti alastonmallina pil-paljaana kesän iltiksessa vielä päästä
esille. Nolo surkea nainen. säälittää lapset.
onko kysymyksessä käänteinen Midas?
Tarun mukaan Silenos oli harhautunut pois muiden sileeneiden luota lähdettyään harhailemaan juotuaan runsaasti viiniä. Midas otti harharetkeläisen huomaansa ja huolehti tästä, kunnes kymmenen päivän kuluttua palautti tämän Dionysoksen luokse. Tästä kiitollisena Dionysos antoi Midaan toivoa mitä tahansa. Hän toivoi, että kaikki mihin hän koskee muuttuu kullaksi. Toive toteutui, mutta myös ruoka, juoma, ja Midaan yrittäessä halata tytärtään tämäkin muuttui kullaksi.
Miinukset, jotka kommenttisi sai, kertovat palstan vakipostaajien älykkyydestä ja sivistystasosta ;D
Kuules Anne-mamma. Se, että täällä siideripäissäs kirjoittelet täysin käsittämätöntä mökellystä ei sun nolon tyttäresi tilannetta muuksi muuta. Pers'aukinen onnenonkija. Ei kukaan täysjärkinen mies moista haahkaa ota elätettäväkseen.
Onneks ei päässyt naimisiin asti, vaikka sehän hänellä tähtäimessään oli, kun jätti ehkäisystä huolehtimisen ja väkisin saattoi salaa) itsensä "siunattuun" tilaan. No, siinäpä sit on, niin makaa kuin petaa.
On varmaan hohdokasta hommata itselleen ja mukuloilleen asunto ja yrittää kalustaa se, kas, kun luottotiedot on mennyt, niin mitään et luotolla saa ostettua. Kylmä käteinen on ainoa ostotapa! Lasten isillä ei ole mitään velvotteita SINUA kohtaan, vain näitä syyttömänä syntyneitä.
Lisäys: Vuokranantajatkin tarkastavat luottotiedot. Yksityiseltä aika turha edes yrittää asuntoa vuokrata...Sinne vaan kaupungin asuntojonoon!!!
En kyllä käsitä, että joku ämmä vielä tänä päivänä on niin hörhö, että luulee saavansa miehen pyöräyttämällä tälle lapsen. Ei nykyään enää tunneta sellaista kuin "pakkonainti", ei varsinkaan kun tahallaan tällaisen paskatempun nuorelle miehelle tekee!
En haluaisi olla maran buutseissa: miehen suvun halveksimana pyörii torakkana Stefun nurkissa.
Perhe/sukujuhlat ovat varmaankin kovin odotettuja?
Joko odottelet yhteistä Joulunviettoa? Voihan käydä niinkin, ettet saa kutsua. Lapsen isälläkin on oikeuksia, esim. viedä lapsensa suvun juhliin, mutta sinä jäät rannalle ruikuttamaan...
Olisi kannattanut ajatella asioita eteen päin, eikä elätellä turhaa toivoa.
Muista, Mara: vaikka suvulla on rahaa, se ei tarkoita sitä, että Stefulla olisi...Ihan sen lakisääteisen elatusavun saat kuin muutkin tavikset. Pidä tästä eteen päin aspiriini polvien välissä...
Kun Anne sitä yritti kolmelle eri miehelle, niin varmasti on antanut äidilliset neuvot; Yritä pitää mkies raskaudella ja vauvalla, voi se meidänkin suvussa joskus onnistua". Mutta kun ei onnistu. Enkä usko, että menee paljoakaan aikaa, kun Martina on tekemässä kolmatta lasta eri miehelle. Äidillään niitä on 3 ja Martina on kertonut olevansa hyvin kilpailuhenkinen, eli kai hän äitiään huonommalle lapsiluvulle voi jäädä.
Senkin voin veikata, että seuraavakin mies haluaa vaan seksiä Martinalta, siltä kun kuulemma helposti saa. Ikävä ylläripylläri, jos taas sattuu vahinko.
Anne ja Martina toistavat koko ajan samoja virheitä, eivätkä pääse ihmissuhteissaan koskaan samalle tasolle muiden kanssa. Miten jotkut voikaan jatkuvastsi käyttäytyä niin itsetuhoisasti, että halutaan mies, jota ei voi saada ja yritetään roikkua sellaisissa epätoivoisin keinoin. Itse toivon, ettei Martina enää lisääntyisi. Nuo ÄO-geenit, kun ei ole ihan parasta A-luokkaa.
Antakaa Martinan olla jo! En itsekkään ole mikään fani,mutta osa kommenteistanne menee jo ala-arvoisiksi!Ihan turha selittää skeidaa,kun ette mitään tiedä.Helppo se on otsikoiden perusteella arvostella,tee sitten itse paremmin!Ja ei elämä oo aina niin helppoa.Arvostelete kaikkia maksuhäiriötä yms martinan kohdalla,mutta ette sen pidemälle.Tuskinpa sekään nyt ihan huvikseen,ottaa velkojia niskaansa.hävetkää itse te kateelliset!
> Tuskinpa sekään nyt ihan huvikseen,ottaa velkojia niskaansa.hävetkää itse te kateelliset!
Ei ehkä huvikseen, mutta holtittomasti vaikuttaisi uuttakin velkaa tekevän. Ehkä luottaa siihen, että kun aika kuluu, velatkin vanhenevat. Tai perijät väsyvät perimään.
Martina esittelee puuhiaan vapaaehtoisesti ja julkisesti. Hän elämäntapoineen saattaa olla esimerkkinä monille muillekin. Siksi häneen pitäisi kohdistaa entistäkin tarkempi kontrolli ja takaisinperintä. Sillä annettaisiin signaali, että yhteiskunta ei salli - että ei ole oikein - että joku elää oikeudettomasti muiden kustannuksella.
Eihän Martinakaan mikään poikkeus ole, mutta kun noin esimerkiksi tarjoutuu, niin olisihan siitä hyöty kuorittava.
Vai ei se martti ota huvikseen velkoja?No joopa joo,kyllähän sitä on velkaa tullut tehtyä mutta kun ei ole toisten elin mahdollisuutta halunnut viedä niin on ne vaan pitänyt maksaa.On se aika ala arvoista myös naisen kehua plöökkeissä mitä hoitoja ja mitä rytkyjä on nyt ostettu kun olis niilläkin euroilla maksaa edes pienimpiä velkoja pois!En usko että kukaan saa sponsoreilta kaikkea mitä hänenkin elämään kuluu joten onkohan siinä naisessa syytä arvosteluun ja hän mammansa kanssa kyllä pitää arvosteluista huolen muille ihmisille joten metsähän se vaan vastaa kun sinne huudetaan!
Enpä konsaan unohda Martina Aitolehmän ärtyneen pahantuulista kommenttia, kun EN päästänyt rouvaa edelleni kaupan kassajonossa.
sieltä tuli Esko E.lle v1tut, p2rseetja junalaudat, kun joutui odottelemaan jogurttipullo kädessään kuten muutkin.
Siitä lähtien seurannut ko nartuntouhuja kauhunsekaisin tuntein.
Hyvä, ettei tullut Louis Vouittonista päähän siinä jonossa.
Halvatun iso käsväsky olis kolahtanut kipeästi. kääk !
Maksaisko laskun vai ostaisko uuden Vuittonin....? Jos ostaa Vuittonin niin kyllä se on ihan silkkaa vastuuttomuutta ja piittaamattomuutta tehtyä velkaa. Jos kyse olis siitä että pöydässä ei ole ruokaa, lääkkeitä ei pysty ostaan tai koti lähdössä alta, niin ymmärrän että ne menee joidenkin laskujen ohi. Mutta jos ne vähätkin rahat käytetään roinaan, niin siinä ei ole mitään järjen hiventäkään. Voihan tuota sairaudeksikin sanoa, kun on niin huono itsetunto että sitä pitää tavaralla pönkittää, vaikka sitten velaksi. Yrittää pitää jotakin naurettavaa kulissia yllä, vaikka kaikki tietää että kyseessä on köyhyysrajalla elävä siipeilijä. Se Siwan kanssakin tienaa paremmin kuin Mara. Eniten nää tyypit huijaa itseään, ovat niin reppanoita etteivät voi kohdata elämää vaan pakenevat omaan fantasiamaailmaansa.
Tietysti ne pitäs vaan jättää omaan arvoonsa ja kaivamaansa kuoppaan lojumaan, mutta kun ne pahukset on niin riippuvaisia julkisuudesta etteivät voi olla tunkematta itseään joka tuuttiin. Yleisö käyttää heitä sitten pilkan kohteena, kun eivät parempaakaan käyttöä keksi. Vähän vaikea heistä on löytää mitään arvostettavaa kun eivät pysty hoitaan kunnialla edes elämän perusasioita, kuten itsensä ja perheensä elättäminen.
Outoa käytöstä ja ala-arvoista haukkumista Martinalta siinä suhteessa, että
hän arvosteli Itä-Helsinkiä slummiksi ja muita ihmisiä luusereiksi, mutta itse ei pysty maksamaan laskujaan.
Muuttais itään tai Tuusulaan jos elämä kantakaupungissa ilman koulutusta ja aivoja on liian kallista.
Tratta-Martilla ei ole varaa arvostella ketään; ei itä-helsinkiläisiä, ei "kaupankassoja". Kuinka paljon tämä luuseriakseli Eerikäinen-Aitolehti on tullut yhteiskunnalle maksamaan? Ja kehtaavat vielä jättää laskunsa maksamatta, siinä kohtaa kärsivät yrittäjät ja loppupeleissä kaikki, koska joku laskut maksaa kuitenkin. Voisitteko loiset yrittää jotain ihan oikeita töitä?
TRATTA MARA siinä on täydellinen nimi.
on vaan niin ällöttävä ämmä,,
eiks teil oikeesti oo muuta tekemistä tai omaa elämää kun hirveesti energiaa pitää tuhlata jonkun julkimon elämään:D huh onneks mulla on harvoin tyhjä lauantai-ilta:D
teezyy=palstan vakiokävijä, päivystää etenkin Mara-ketjuja. Itse työtön pummi huonolta alueelta, laskut maksamatta, miehet vaihtuu, lapsia siellä täällä, ei koulutusta, samaistuu Maraan täydellisesti.
teezyy ei kyllä ole palstan vakikävijä:D oisin halunu olla teezy mutta oli varattu nimimerkki?