Taistelu prostituutiota vastaan jatkuu!

Super-Tiina

Netissä yhä laittomia seksi-ilmoituksia

Eilen voimaanastuneiden lakimuutosten piti poistaa maksullista seksiä tarjoavat ilmoitukset lehdistä ja internet-sivuilta. Toisin kuitenkin kävi.



Kaikki Internet-sivustot eivät ole lopettaneet prostituoitujen ilmoitusten julkaisemista.
"Hei olen nuori kaunis tyttö etsin seksiä. Mittani 167 cm 61 kg tukka olkapäille punertava, pienet rinnat ja pyöreä takapuoli. Kaikki kivat herrasmiehet kirjoittakaa mailia tai soittakaa. En vastaa kuin pohjoismaalaisille. Only Finnish men, please. I don´t answer to foreigners. Asunto on joten tavataan minun luonani"

Näin kirjoittaa Mari 19v -nimimerkki ja toivoo vastaajan olevan iältään 20-100-vuotias. Kysymyksessä on prostituutiopalveluja tarjoava ilmoitus, johon voi sähköpostin lisäksi vastata lisämaksullisella tekstiviestillä tai 0700-puhelulla.

Ilmoitus löytyi eilen illalla Iskuri.net-verkkopalvelusta. Vastaavia ilmoituksia on kyseisessä verkkopalvelussa julkaistu jo pitkään, mutta eilen kyseessä oli ensimmäistä päivää laiton toiminta.

Rikoslain muutoksen myötä prostituution ja muiden seksipalveluiden markkinointi yhteystietoja välittäminen tuli rangaistavaksi elokuun alusta. Samalla lehden tai verkkojulkaisun vastaava toimittaja voi olla syyllinen paritukseen, jos julkaistu ilmoitus edistää olennaisesti seksikauppaa.


Ilmoituksia on edelleen
- En voi vannoa, ettei joukossa olisi edelleen maksullista seksiä tarjoavia ilmoituksia, myöntää Iskuri-sivustoa pyörittävän Sonetian toimitusjohtaja Jukka Lahtinen.

- Kaikki prostituutioon viittaavat ilmoitukset on pyritty poistamaan iskuri-sivustolta. Niin paljon on tehty kuin tähän asti on voitu. Jotakin vanhaa ilmoituskantaa siellä voi olla, jota ei ole vielä ehditty poistamaan, mutta meillä on koko ajan tälläkin hetkellä päivystys. Periaatteessa teemme poistoa koko ajan, kertoo Lahtinen.

Perjantaina Iskuriin jätetyssä ilmoituksessa Melkein mitä vain -nimimerkki kirjoittaa näin: "Onko puutetta, tai ehkä haluat kokeilla jotain uutta? Ota yhteyttä niin katsotaan mitä asialle voi tehdä".

22-vuotiaaksi naiseksi itsensä ilmoittava nimimerkki hakee ilmoituksella miehiä ikähaarukassa 18-50 vuotta.

- Niitä ilmaisuja sisältävät ilmoitukset, jotka meidän tiedossamme ovat selkeästi liittyvinä prostituutiotoimintaan, poistamme automaattisesti ja sitten harkinnan mukaan myös sellaiset, joita meillä on syytä epäillä. Kukaan ei voi vetää tarkkaa rajaa, ei edes lainsäätäjä, sanoo Lahtinen.

Tähän asti Iskuriin jätetyt ilmoitukset ovat tulleet heti netinkäyttäjien näkyville, mutta Lahtisen mukaan yhtiössä on ryhdytty pohtimaan myös ilmoitusten ennakkotarkastukseen siirtymistä.


Rikkooko myös Sonera lakia?
Yksi Iskuri-sivustoilta eilen löytyneistä prostituutioilmoituksista oli nimimerkiltä neitonen, joka esitteli itsensä 25-vuotiaaksi helsinkiläisnaiseksi ja haki 20-80-vuotiasta miestä seuraavalla tekstillä:

"Moi! Haluan tavata sinut mies! Soita jos tunnet samoin minua kohtaan, soita. Olen viehättävä nainen."

Myös neitosen ilmoitukseen voi vastata sähköpostin lisäksi 0,95 euron hintaisella tekstiviestillä tai 0,95 euroa minuutilta ja paikallisverkkomaksun maksavalla 0700-puhelulla. Puhelun tai tekstiviestin avulla soittaja saa selville prostituoidun oikeat yhteystiedot.

Maksulliset telepalvelut tarjoaa TeliaSonera Finland. Niiden avulla välitetään seksipalvelun tarjoajan yhteystietoja, ja juuri se on uusien pykälien mukaan rangaistavaa.


Sonera kiistää
TeliaSoneran kehitysjohtaja Marja-Liisa Virtanen ei niele tulkintaa siitä, että Sonera syyllistyisi prostituutioilmoitusten 0700-palveluilla rangaistavaan toimintaan.

- 0700-palveluiden sisällä ei saisi tehdä mitään laitonta. Ne on tarkoitettu aikuisviihdettä varten. Palveluntarjoajat tarvitsevat sopimussuhdetta meidän kanssamme saadakseen laskutuspalvelun. Meidän roolimme on täysin tekninen.

- Miten me voisimme tietää, milloin tapahtuu paritusta? Miten me operaattorina voisimme seurata kaikkia nettisivuja, joilla viitataan 0700-numeroihin? Ei meillä ole resursseja lähteä sellaiseen jahtaamiseen, että pysyykö asiakkaamme sopimuksen rajoissa ja tarjoaa vain laillisia palveluja, sanoo Virtanen.

- Se, joka parittaa, tekee sen laittomuuden. Emme me. Me emme sitä (prostituoidun) yhteystietoa siellä sano, me olemme antaneet vain sen teknisen puhelinnumeron, tiivistää Virtanen.

Jos Soneran katsottaisiin 0700-palvelujen kautta välittävän prostituoitujen yhteystietoja ja rikkovan siten lakia, pitäisi kaikki 0700-numerot Virtasen mukaan lopettaa.

- Eli aikuisviihde pitäisi Suomessa kokonaan kieltää, sanoo Virtanen.

JUHA PÄRSSINEN
[email protected]

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko sulla

        suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
        Ikävä
        23
        3690
      2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        540
        2702
      3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        53
        2260
      4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        212
        2241
      5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        13
        1709
      6. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        219
        1519
      7. Kiantama kartelli

        Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
        Suomussalmi
        52
        1491
      8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

        Ja selvitetään nämä tunteet?
        Ikävä
        97
        1389
      9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

        Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
        Ikävä
        62
        1221
      10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

        Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
        Maailman menoa
        95
        1184
      Aihe