Välitystyötä tuntipalkalla?

Mahti-Ahti

Välittäjän työ ei ole Suomessa kovin arvostettu. Lehtien tekemissä ammattien arvostusmittauksissa kiinteistönvälittäjät löytyvät vuodesta toiseen häntäpään sijoita 350-400. Alhaisen arvostuksen lisäksi välittäjien palkkioita moititaan usein ylisuuriksi. Väitettään, että muutaman tunnin työstä, jonka kuka tahansa osaisi tehdä, kuitataan kuukauden tai kahden palkka. Mahti-Ahti on jo pidempään m
iettinyt millaisen vastaanoton asuntomarkkinoilla saisi välityspalvelu, joka perustuisi tehtyyn työsuoritteeseen (lue=tuntipalkka). Mahti-Ahti kysyy nyt lukijoilta: 1. Mikä olisi mielestänne kohtuullinen tuntipalkka välitystyöstä, jos välittäjän maksettavksi jäisi ns. palkan sivukulut? 2. Voisiko välittäjä laskuttaa extraa ilta- ja sunnuntaityöstä? 3. Miten hinnoiteltaisiin esimerkiksi puhelut, joissa kyseisestä kohteesta neuvotellaan? 4. Millainen olisi välittäjälle maksettava korvaus sähköposteihin vastaamisesta? 5. Mistä muusta välittäjä voisi laskuttaa? 6. Mitä hyötyä / haittaa välittäjälle tai toimeksiantajalle olisi tuntipalkkaan perustuvasta työstä? 7. Onko tässä ajatuksessa mitään järkeä?

6

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Välittäjä59

      Mielestäni tuntipalkkauksessa olisi ainakin se etu, että toimeksiantajat joutuisivat nykyistä huolellisemmin miettimään kenelle he asuntonsa antavat myyntiin. Lasku kun lankeaa maksettavaksi silloinkin jos kauppoja ei synny. Asunto ei ehkä enää saisikaan myyntiin välittäjä, joka lupaa korkeimman hinnan ja pienimmän palkkion.

    • Palkkiot naurettavia

      Vuokraturvan kiinteä hinnoittelumalli askel oikeaan suuntaan

      Oikea hintataso olisi esim

      1000 euro yksiöstä
      2000 eur kaksiosta
      3000 eur kolmiosta
      Jne


      Itse kaksi osakeasuntoa myyneenä en voi käsittää välityspalkkioiden tasoa. Kahden osakeasunnon myynnissä voitin pelkästään välityspalkkiona yli 10 000 eur ja parempana myyntihinta vielä paljon enemmän

      • Ex-välittäjä

        Huh, huh, Kimi Räikkönen toteaisi: täyttä p*sk**. On todella huvittavaa, että ihmiset myyvät asuntosta 10-20 prosenttia alle markkinahinnan ja ovat tyytyväisiä lopputulokseen kun säästivät muutamia tonneja välityspalkkiossa. Myyntiturva (=Vuokraturva) ottaa kohteita myyntiin alle markkinahintojen ja tyhmät asiakkaat suostuvat välittäjän sanelemiin sopimusehtoihin kun kuvittelevat säästävänsä välityspalkkioissa. Myyntiturvan alihintaan mummoilta ja muilta asuntomarkkinoita tuntemattomilta ottamat kohteet myydään sitten nopeasti tiskin alta Vuokraturvan sijoittajille, jotka palkitsevat myöhemmin tavalla tai toisella Metsolan konsernin hyvistä kaupoista. Muutaman satasen tai tonnin säästäminen Myyntiturvan välityspalkkiossa maksaa tyhmälle myyjälle kymmeniätuhansia kauppahinnassa.


      • Suomen LKV:llä on myös käytössä esittämäsi kaltainen kiinteä hinnoittelumalli, suosittelen lämpimästi :-)


      • Hehhheh
        Ex-välittäjä kirjoitti:

        Huh, huh, Kimi Räikkönen toteaisi: täyttä p*sk**. On todella huvittavaa, että ihmiset myyvät asuntosta 10-20 prosenttia alle markkinahinnan ja ovat tyytyväisiä lopputulokseen kun säästivät muutamia tonneja välityspalkkiossa. Myyntiturva (=Vuokraturva) ottaa kohteita myyntiin alle markkinahintojen ja tyhmät asiakkaat suostuvat välittäjän sanelemiin sopimusehtoihin kun kuvittelevat säästävänsä välityspalkkioissa. Myyntiturvan alihintaan mummoilta ja muilta asuntomarkkinoita tuntemattomilta ottamat kohteet myydään sitten nopeasti tiskin alta Vuokraturvan sijoittajille, jotka palkitsevat myöhemmin tavalla tai toisella Metsolan konsernin hyvistä kaupoista. Muutaman satasen tai tonnin säästäminen Myyntiturvan välityspalkkiossa maksaa tyhmälle myyjälle kymmeniätuhansia kauppahinnassa.

        Minusta taas on todella huvittavaa että välittäjä ei ymmärrä edes lukemaansa suomenkieltä. Huh huh!

        "...ja parempana myyntihintana vielä paljon enemmän"

        Eikö tuossa juuri sanota että itse myyden saatiin parempi hinta ja sen lisäksi säästettiin välistävetäjien palkkiot


    • 22v alalla

      Minäkin aikoinaan myin omain ja parin lähipiirin asuntoa ennenkuin itse päädyin alalle.

      On tietenkin helppo mollata kiinteistönvälittäjiä jos ei tunne mitä kaikkea he tekevät.
      Jos jollakin "amatöörillä" on hyvä asunto kohtuulisen hyvällä paikalla niin ei sen myymiseen tietenkään kovin paljon kykyä tarvita.
      Mutta niin vaan on, että kaikille myyminen, oman asuntonsa esitteleminen, esitteen tekeminen, kauppakirjan tekeminen ja muukaan ei aina sovi. Joillakin ei edes ole aikaa.
      Ja usko tai älä, jotkut ostajat eivät edes oikein pidä siitä, että joutuvat asioimaan suoraan omistajan kanssa.

      Usein omistaja saattaa myös olla aika sokea oman asuntonsa heikkouksista ja katsoo vain alueen keskihintoja tajuamatta asuntojen ja yhtiöitten välillä olevia eroja.

      Kyllä ammattilainen on ammattilainen myös tällä alalla.

      Ja silti pitää myöntää, että, varsinkin pääkaupunkiseudulla missä hintataso on korkea, niin 3-4%:n palkkiot ovat usein aika perusteettomia. Suurilla toimistoilla on hurjat yleiskulut koska heillä on niin paljon henkilökuntaa joka ei tee sitä varsinaista välitystyötä.

      Pienemmiltä saa paljon henkilökohtaisempaa palvelua eikä siellä olla niin "oman talon tapaan" sidottuja. Jotkut pankkiketjuihin kuuluvat välittäjät ovat varsinaisia kellokorttiorjia jotka eivät juuri jousta.

      Pieni on kaunista, mutta jos palvelun hinta on kovin prässätty, niin eipä kohteen eteen kovin paljon sitten tehdäkään.

      Ikävä kyllä tuo riski Vuokraturvan kohdalla on ihan todellinen. Siellä yritetään kovalla prässäämisellä saada "tuutin läpi" suuria määriä ja koska heidän piiriinsä todellakin kuuluu monta ja hyvinkin asuntosijoittajia jotka ovat Vuokraturvalle se tärkein asiakas, niin helposti siinä ajatellaan enemmän ostajan etua kuin myyjän!

      Itse asiassa se, että Vuokraturvan piirissä on hyvin ristiriitaisia intressejä, pitäisi kiinnostaa valvovia viranomaisia kovastikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      95
      6622
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      461
      4718
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      127
      2660
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      140
      2383
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      2
      2129
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      32
      1146
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      70
      1053
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1020
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      103
      983
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      72
      868
    Aihe