Kun katselee netissä juttuja ja kuvia aiheesta bensiini, näyttäisi maailmalla olevan punetravaa, kellertävää, vihertävää ja kirkasta bensiiniä. Mikä aiheuttaa värierot??
Vastaukset 7
- öölman
Ainoa värillinen komponentti on kevyesti ruskeankellertävää. Meilläkin värjättiin aikanaan bensaa punaiseksi ja siniseksi, eli jos näkee muita värejä kuin kellertävän ruskehtava, on kyseessä väriaine.
- öölman
lisäys edelliseen: bensan komponentit ovat suurelta osin kirkkaita.
- Kirkasta olla pitää
öölman kirjoitti:
lisäys edelliseen: bensan komponentit ovat suurelta osin kirkkaita.
Lyijylliset bensat oli pakko värjätä jotta ne erotti lyijyttömistä. Kunnollinen lyijytön bensa on aika kirkasta ellei sitä ole tarkoituksella värjätty.
- parappa
Niin tosiaan, bensiinin väri on eri aikoina vaihdellut.
Lapsuudessani muistan että sen ajan normaali moottoribensiini oli punaista.
Seuraavaksi bensa muuttui kellertäväksi.
Nykyään se on jopa hieman vihertävää.
Täytyy todeta että dieselkin on aika väritöntä. - latela
Latela ja E85
- Anonyymi
On se jännä on
- Anonyymi
Bensa on väritön
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1451404
- 741254
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun1051016Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50945- 78832
- 45811
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40808- 115678
- 67673
- 77663