Olen vähän ihmetellyt tuota Googlen arvioitua "arvoa". Mitähän kautta sijoittajat toivovat saavansa tuottoa?
Google on suosittu siksi että se on:
a) ilmainen ja
b) sivuilla ei ole mitään "popuppeja" tai muita vilkkuvia
mainoksia
Jos hakusivu täytetään kalliilla mainoksilla loppuu myös
varmasti suosio. Itse en esim. viitsi nykyisin KOSKAAN
katsoa enää uutisia MTV3:n sivuilta jotka pursuavat
kaikkea ylimääräistä "roskaa"
Googlen arvo
3
665
Vastaukset 3
- Sijoittaja jr
Saahan ne rahaa, kun tulee hakutuloksena niitä linkkejä sivuun, joita voi kuka tahansa laittaa. Niistä tulee rahaa, kun joku painaa.
- ewr
Google Adsense takoo firmalle paljon rahaa...
- DCX
ewr kirjoitti:
Google Adsense takoo firmalle paljon rahaa...
Jos et sattunut huomaamaan, Google AdSense (ne vihreät mainokset siellä vasemmassa sivussa aina siinä tulossivulla) tuottavat lähes KAIKEN rahan googlelle. Googlen omistaja Larry Page ja veljensä ovat miljardöörejä. Jösses kun ihmisten pitäisi ottaa asioista selvää. Ja Googlen osakkeilla olisi takonut vähän aikaa sitten muhkeat voitot kun osake alkoi 85 dollarista ja oli tunnin päästä 99.6 dollaria. Miettikää sitä ja katukaa, toista tilaisuutta ette saa moneen vuoteen.
Yksi klikkaus AdSensessä maksaa noin 5 sentistä aina 1.20 dollariin riippuen mainoksessa käytettävien sanojen yleisyyttä. Ja googlessa tehdään päivittäin yli 200 MILJOONAA erillisestä IP-osoitteesta tehtyä hakua. Miettikää nyt vähän sitä rahaa mikä siinä liikkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132296
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671118Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2741102- 79897
- 87833
- 63808
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24735Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69701- 65681
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142681Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?135663- 47660
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46604- 53604
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32598Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25563- 40554
- 55548
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.41532Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20518