Kuuntelin pätkän hesan seuroja, ja siellä sanottiin että jatkossa ei pääse enää
kuka tahansa kuuntelemaan pyhäseuroja, vaan pitää olla tunnukset kuunteluun.
tunnuksia annetaan VAIN ns. sidotuille. Muiden pitää tulla paikalle, jos mielii taivaaseen. Kontrolloidaan ulkonäköä, ajatuksia, puheita ja ystävyyssuhteita, seksuaalisuutta. Nyt jatkossa kontrolloidaan, ketkä saavat kuunnella kotoa ja ketkä eivät. Varmaan lääkärintodistusta vastaan saa tunnukset, jotka ovat voimassa vain
niin kauan kun sairasloma kestää. Mistähän tässä on taas kysymys ?
Jeesus antoi lähetyskäskyn, ja on kyse esikoisten seurakunnasta, joka on perustettu lukittujen ovien takana suurella tuskalla ja vaivalla. Ja toiminta on näin
salaista. Ei taidetakaan haluta kaikkia sinne taivaaseen, vaan ne jotka on jaksanut käydä paikanpäällä, näyttäytymässä.
Kysymys kuuluu: Tuleeko usko kuitenkin näkemisestä, vai kuulemisesta ?
Kokemukseni mukaan se voi lähteä kuulemisesta, se olikin seurakuntauskoa.
Jouti mennä.
kuka tahansa kuuntelemaan pyhäseuroja, vaan pitää olla tunnukset kuunteluun.
tunnuksia annetaan VAIN ns. sidotuille. Muiden pitää tulla paikalle, jos mielii taivaaseen. Kontrolloidaan ulkonäköä, ajatuksia, puheita ja ystävyyssuhteita, seksuaalisuutta. Nyt jatkossa kontrolloidaan, ketkä saavat kuunnella kotoa ja ketkä eivät. Varmaan lääkärintodistusta vastaan saa tunnukset, jotka ovat voimassa vain
niin kauan kun sairasloma kestää. Mistähän tässä on taas kysymys ?
Jeesus antoi lähetyskäskyn, ja on kyse esikoisten seurakunnasta, joka on perustettu lukittujen ovien takana suurella tuskalla ja vaivalla. Ja toiminta on näin
salaista. Ei taidetakaan haluta kaikkia sinne taivaaseen, vaan ne jotka on jaksanut käydä paikanpäällä, näyttäytymässä.
Kysymys kuuluu: Tuleeko usko kuitenkin näkemisestä, vai kuulemisesta ?
Kokemukseni mukaan se voi lähteä kuulemisesta, se olikin seurakuntauskoa.
Jouti mennä.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Sillä toimenpiteellä rajoitetaan tehokkaasti kuuntelijoita. Onhan niitä muitakin syitä, miksi ei mene/halua mennä paikan päälle kuin sairaus. Vaikuttaa siltä, että "muut" seurojen kuuntelijat eivät ole tervetulleita kuuntelijoiksi. Raamatussa on ne tutut sanat: "Usko tulee kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta".Room.10:17.
"kyse esikoisten seurakunnasta, joka on perustettu lukittujen ovien takana suurella tuskalla ja vaivalla" -midd onde
Alkuseurakunnan ja koko Kristuksen kikon syntyhetkenänä pidetään helluntaita.
Esikoisilla on tällainen erikoinen tulkinta esikoisten seurakunnan synnystä lukittujen ovien takana ja siellä se näemmä halutaan pitää edelleen...
Juu ovet tuntuu olevan lukittu edelleenkin tiukasti ja ne avataan vain harvoille, jotka seuraavat johtajaa näkemättä mitään muuta....
Toivottavasti esikoislestadiolainen.fi sivuston ylläpitäjät jatkavat toimintaansa, että saisivat tuhlaajapojat ja -tyttäret sekä muutkin raasuprkleet kuunnella seuroja jos tahtovat. Tämä salailun lisääntyminen ja vain kunnon ristityille sallittu sana karkoittaa kuulijoita, mikä lieneekin tarkoitus.
Usko tulee Jumalalta , vain sen kauttauskon saa , ja se on lahja .
Kyllä usko tulee kuulemisesta , mutta se on sitä joka lisää sen
saannin kuulemisen kautta . muuten se on saatu Jumalata..
Minusta VT. loppui kuin Vapahtajamme Jeesus Kristus kuoli ristillä
Ja kun Hän Isänsä herättämänä nousi kuolleista n.39 tunnin päästä
Hän samana päivänä' illalla ilmestyi YLÄSALIIN lukittujen ovien taakse
Ja sanoi sanat , ÄLKÄÄ PELJÄTKÖ . tunnistuksien jälkeen Hän pe-
rusti seurakuntansa , joka oli se Esikoisten seurakunta ,, siis se johon meidän tulee verrata aina omaamme , jossa olemme ,,olemmepa sitten minkälaisessa
Kristuksen seurakunnassa , siihen voimme luottaa ( Ei sinänsä OM. )
Olen sitä mieltä , että Es/Lestoissa on salailun maku joka ei anna oikeutta
tehdä kenestäkään Jeesuksen vertaista , kun olen kuunnellut sekä ruotsista
että suomesta , ajatus on paha ..
Jos ajattelemme niin, kuin meitä selkeästi opetetaan, että esikoisten seurakunta s.o. esikoislestadiolaisuus on ainoa oikea seurakunta. Ja jos ajattelemme niin, että meillä on vietävänä koko maailmaan maailmankaikkeuden ihanin sanoma ja tiedämme aikaa olevan enää vähän jäljellä. Ja sitten kun tekniikan kehittyminen alkaa mahdollistamaan Sanan levittämistä tehokkaammin,alamme rajoittamaan Sanan kuulumista.
Jokin tässä yhtälössä nyt mättää.......ja pahasti.
Onkohan tässä vähän sitä samaa ajatusta takana kuin siinä, että saarnaaja puheensa aluksi toivoo, ettei kukaan nauhoittaisi....
Jos saarnaajat sanoo julistavansa elävää ja iankaikkisesti pysyvää Jumalan Sanaa, miksi he pelkäävät jos joku jossain kuuntelee tai nauhoittaa tälläistä puhetta? Eivätkö he mieluummin voisi sanoa, että kuunnelkaa niin paljon kuin tahdotte ja kertokaa muillekin, nauhoittakaa niin paljon kuin tahdotte ja jakakaa niillekkin jotka eivät ole vielä kuulleet.
Uskon niin, että tälläiselläkin tavalla toimien kristittyjen määrä ei liiaksi kasvaisi.
Kuulin tästä salasanoilla rajatusta uudesta kuuntelupalvelusta Tampereeen ystäviltä. Se on vielä kehittelyasteella, mutta huonolta ratkaisulta se vaikuttaa.
Sopii hyvin wanhimpien toiveeseen, hehän ovat painottaneet, ettei kotona saa kuunnella, vaan on mentävä paikan päälle, jotta, jos katumusta tulee, voi saada syntinsä anteeksi. ? !
Uskon, että eräs syy on se, ettei Jumalan Sanan perusteella päästäisi arvioimaan saarnoja ja huomattaisi, etteivät ne kestä "päivän valoa".
Totuus on, että sisimmässään tietävät opetuksensa olevan osittain roskaa ja väärää. Miksi muuten kaihtaisivat vapaata kuuntelua? Puhumattakaan Sanan levitystä kaikkeen maailmaan?
Olen sitä mieltä, että puhujan tulisi olla iloinen siitä, että hänen saarnansa on netissä kuultavissa. Sekä kehoittaa tästä mahdollisuudesta kertomaan "ulkopuolisillekin" uskonasioista kiinnostuneille. Ihmetyttää moinen salamyhkäisyys, toisaalta se on niin tunnusomaista esikoislestadiolaiselle herätysliikkeelle. Asioista tiedottaminen on retuperällä. Onneksi on vapaus valita seurakunta, jossa tekniikan suomat mahdollisuudet ovat käytössä kaikille.
17. Niin tulee siis usko kuulosta, mutta kuulo Jumalan sanan kautta.
18. Mutta minä sanon: eikö he sitä ole kuulleet? Heidän äänensä tosin on lähtenyt kaikkeen maailmaan ja heidän sanansa maailman ääriin.
Kun makustelemme tätä roomalaiskirjeen kohtaa, niin mieleen tulee kaikenmaailman tiedotusvälineiden käyttö evankeliumin levittämiseen.
Ajatelkaapa hyvät ystävät, jos tässä supistuksessa toimiikin Pyhä Henki ja sulkee sellaisen sanan levittämistä, joka ei tuo ihmisiä Jeesuksen luokse.
Älkää kantako murhetta siitä, että kanavia suljetaan. Se sana on sellaista, josta ulkopuolinen ei ymmärrä yhtään mitään eikä näinollen voi saada pelastusta. Se on oman porukan koossapitämistä eikä kutsua ulkopuolisille juurikaan esitetä.
Käytössä on käänteinen lähetyskäsky. Ei niin, että menkää kaikkeen maailmaan, vaan tulkoon tänne, joka haluaa pelastua. En kirjoita tätä iloisena vaan surren tilannetta. Pyhä Henki on puhutellut ihmisiä monilla paikkakunnilla, mutta aina perinne on vienyt voiton. Tutkikaa tätä ja hämmästykää.
Älkää kantako murhetta siitä, että kanavia suljetaan. Se sana on sellaista, josta ulkopuolinen ei ymmärrä yhtään mitään eikä näinollen voi saada pelastusta. Se on oman porukan koossapitämistä eikä kutsua ulkopuolisille juurikaan esitetä.
Vihneeltä lohduttava näkökulma
Jess. Taitaa kyllä olla totta sekin, että ei kauheasti kannata murehtia vaikka ei saisikaan kuulla es.lestojen saarnaa. Onhan kuitenkin ELÄVÄÄ JUMALANSANAA saatavana ihan ilmiseksi ilman mitään salattuja linjoja muualta kuin eslestoilta, joiden opetus on henkihieverissä tai puolikuollutta.
Hyvä kun käytit tuota sanaa salattua tietoa (gnosis). Eli selkeä Raamattuun kirjoitettu Jumalan sana ei olekkaan pelastavaa ja kaikkien ihmisten vastaanotettavissa uskon kautta, vaan muuttuu pelastavaksi vasta sitten kun sitä julistaa tietyn herätysliikkeen sertifioima henkilö.
On vaarallista sekoittaa evankeliumiin osaksi ihnisoppeja. Eniten siitä kärsivät tällaisten oppien uhreiksi joutuneet, jotka eivät pääse uskomaan iloon ja vapauteen asti Kristuksessa Jeesuksessa, kun vanhurskauttamisen osatekijänä on tämä syntisraukka itse, monenlaisten ristiriitaisten opetusten tuulten riepoteltavana.
Näitä evankeliumia sotkevia ihmisoppeja voisi luetella paljonkin. Olkoon nyt tällä kertaa.
Kyse on rahasta, ei nettikuuntelija osallistu mammutirukoushuoneen ylläpitoon..,, viisas ihminen ei esim Klaukkalasta tai Kirkkonummen perukoilta aja esim Helsinkiin, Karhekujalle 100-150km kierros. Hkin seudulla olisi saanut olla 3 pientä rukousuonetta.
Hengellinen ravinto, sitä on saatava läheltä ja oltava kaikkien saavutettavissa. köyhät, sairaat, vanhat, ajokortittomat. Lihallinen ruokakin saadaan lähikaupasta, niin miksei el-kirkonpalveluja.
Nyt siellä näkyy toinen toistaan hienompia Citroenia ja Mersuja, eihän köyhä kehtaa edes tulla vanhalla "fiatunolla" tai särjetylläsydämellä repaleisena jalkaisin.
Totuus on se että karhekuja rakennettiin johtoeliitin tarpeisiin isoille massoille.
Vaikka viisi . Se ei vain ole sopinut nyky johdolle ,, Joka vanhenee
kovaa vauhtia , ja jotka käyvät joka joulu hakemassa samaa oppia,
Jellivaarasta , Oma vanhurskauden oppia .
Siis sitä että kaikkien on kannatetava " ristillisyyttä ", Kristuksen ei
ole niin väliä ,, siksi pitää kieltää kuuntelut , että joku voi havaita
tälläisen seikan ja tehdä siitä kyselyn ,voisiko se olla tämä aloitus .
Kaikkiaan Jeesuksen Kristuksen Lähetys käsky antaa ohjeensa
myös puhelin kuuntelun välityksellä tapahtuvaan Saaranan seurantaan
Ei ,Jeesus sanonut ettei saa kuunnella Jumalan sanaa ,,Vaan Hän sanoi
Ottakaa Isäni sana , opiksenne , nuhteeksi , ja uskokaa se että voisitte
saada synnit anteeksiannetuksi , Sillä Joka ei usko Jeesusta, Jumalan
Pojaksi, se ei pelastu.
Siis ei missään mainittu , että netti olisi synti , sillä sitä kautta on moni saanut
anteeksiannon , Jos on kysymys sellaisesta synnistä joka vaatii Ripin , niin
ei se seuroissakaan käy ilman Rippia , ymmärsitkö. ? Jos niin hyvä ja siksi.
täällä ihmettelee eräs epätietoinen .. Vihne sanoi hyvin (oik. koko viesti )
joten en jäljennä kaikkea , Vaan sen ettei kannata murhettua , jos kanavia suljetaan
aivan niin , sellainen johtuu siitä , että joku ei sidä henkilökohtaisesti niitä asioita
joista märmättää , ja jotka ei ole mitään tekemistä Pyhän Hengen kanssa .
Ja Jumalan sanan kanssa , vaikka siitä puhutaan , Kirjoitan esimerkin Lahdesta
kokouksessa , jossa keskusteltiin uusista linjoista ( siis rukoushuoneelta ulos )
Aiemmin oli 70 linjaa , nyt oli 1995 kaavailtu 250 linjaa . Tähän lettu otti puheen
vuoron , miten te voitte varmentaa ettei niitä' käytetä väärin ?
Hänelle vastattiin miten niin väärin , kaikki jotka ovat linjan löytäneet varmasti
kuuntelevat tarpeeseen , jos on nähneet niin paljon vaivaa että soittavat siihen
Ymmärtääkseni tämä kelpasi letulle kuin muillekin , koska kuuntelun tarve on ilmeinen on se tapa sitten mikä tahansa ,,netti ,puhelin , tai suu sanallinen
ne ovet kaikki Jumalan sanaa joka kuuluu ,,ainoa seikka on se , että paikan
päällä voi osallistua , siihen sanan arvosteluun , joka on aina mahdollinen
Rukoushuoneella läsnä . Ja tämä olisi tehtävä serakunnan kanssa eikä
saarnaajien kesken , mutta Raamatun ohje on , että Vakaat kristityt osallistuu
siihen keskusteluun paremminkin . Jos sisään lämpiävä saarnaaja kunta on
omaa mieltä , niin se ei ole Kaiffaan ,Hannas, juttuja parempaa..
ehkä ymmärrät .
Mammuttien rakentamisesta.
Jehovan todistajat ovat lähempänä oikeaa menettelyä. Kun jäsenmäärä ylittää tietyn rajan rakennetaan toinen paikka.
Kun seurakunta on joitakin satoja, paimenet voivat tuntea kaikki ja jäsenet tuntevat oisensa ja silloin toteutuu raamatun idea Kristuksen ruumiista.
Jos on tarkoitus vain päästä puhumaan suurelle porukalle, niin se on maailman tapa. Jeesus lupasi olla koolla siellä missä kaksi tai kolme on koolla.
Toiseksi sadankilometrin säteeltä kokoontuva seurakunta polttaa valtavan määrän bensaa ja dieseliä ja vielä uskonharjoituksessaan saastuttavat luontoa tarpeettomasti.
Hyvä , Vihne . Olen samaa mieltä tästä Rakennus Buumista , ei synägoogatkaan
olleet suuria .. Tä'ssä on vain yksi pulma JOKA EI OLEMENNYT MINUNKAAN
KAALIIN , KOSKA HESAN JOHTAVAT SAARNAAJAT SANOIVAT ENNEN
TÄTÄ UUTTA LAAJENNUSTA , ME HALUAMME TARKENTAA JOKA PYHÄ
KAIKKIEN SEURAKUNTALISTEN TILAN ..
MITEN ? Se liittyy Jeesuksen Rakkaus käskyyn , eihän HÄN sanonut , että
pitää tarkistaa ketään , vaan anna anteeksi , ano anteeksi, voisiko asiaa
mitenkään muuten selittää.. No olisi yksi jokaisen pitää olla esimerkki uskossa
ei vaatimuksessa . . Olin kerran KumpuP kotona menimme ajoissa , kuulin "P"
kysyvän vaimolta mitä on kastikkeeksi , kun vaimo kysyi syötkö : olen paljon miet-
tinyt tuota kysymystä . Siinä oli joku viisaus , kuin hänen puheissakin aina .
Jospa mietittäis Es/Lestoissakin minkälainen kastike olisi sopiva , että
se olisi hyvä maultaan ja ravitseva , silloin se voisi olla sitä kristillisyydessäkin.
Että se liittäisi muun ruuan saumattomasti yhteen , maittavasti niin että
Ruskeaa kastiketta ei olisi niin usein , koska siitä moni saa vatsanpuruja .
Jehovilla rakennustaito huippuluokkaa, konsultaatioapua saa maksua vastaan sieltä, niin 2viikossa on lestakirkkoja 2kpl pääkaupunki tarpeisiin, unohdetaan hetkeksi vääräuskoisuus.. eiks juu..
Ei , Jehovienkaan sali valmistu 2 vko:ssa , olen seurannut turenkissa sitä
Ensin kun maamittaerit on käynyt , tekee koneet tontin sopiviksi , ja rakennus
alkaa kivi jalasta , sen laudoitus saattoi olla vielä, ei rakennuspäiväksi ja valu
Sitten kun se on kuivinut , tulee rakennus miehet tekevät runkon 1 lauantai
seuraavaksi n.2 vko päästä rämpätään katto ym semmoinen .......2. lauantai
taas n.2 vko päästä tullaan isolla porukalla ja kaikki näyttää valm.3. lauantai
ei lasketa lainkaan että omia voi olla 3-4 miestä kaiken aikaa joka päivä ,
siitä voi arvella , että heillä oli tarve ,Minä rakennan kirkon 3, päivässä
kuin Raamatussa sanottiin .
Minusta tähän meni 3 kk. vaikka isot rysäykset meni ns. kolmessa päivassa
Rakentamista oli ne välipäivätkin jolloin saatettiin valmiiksi rysäykselle ..
Ymärrettävää on kontrolli, että uskon kuulijat pitää pysyä ruodussa. Nykyinen tiedonvälitys tuottaa vastaiskuja lahkolaisille seuroille.
Se on vaara, jos unohtuu kuuntelemaan lahkon vastaista järkipuhetta. Piiri pitää olla koossa. Ulkopuoliset vaikutteet eivät ole hyväksyttyjä.
Kun on teltta saatu pystytettyä, ei yksikään teltan naru saa olla irti. Muuten teltta lysähtää kasaan, ja sen sisällä olijat pelkäävät tulla uudestaa sisään. Muuten Jeesus ryövärineen unohtuu.
Ja minä menetys on sirkustirhetöörille jos katsojat katoavat, ei jää kuin pellet ja opetetut koirat kuin nalli kalliolle.
Vielä joku sana tuosta saarnojen jakamisen rajoittamisesta.
Mitkä voisivat olla syyt, jotka laittavat patoamaan asioita? Raamatullista se ei ole. Raamattu puhuu äänestä, joka kailuu maailman ääriin asti.
Jos julistaja ei halua, että kukaan ulkopuolinen saisi kuulla sanaa, siinä sanassa täytyy olla joku vika.
Julistaja ei usko itse julistukseseensa.. Julistaja ei ole kuullut kenenkään muun julistusta eikä tiedä minkälaista muiden julistus on ja pelkää , että joutuu häpeämään.
Tai sitten on luonnevika, joka ei välitä úlkopuolisten sielujen kohtalosta.
raamatullista se ei ole, ei niin.
Mutta kun ajatellaan esikoisten opetusta, niin sen mukaan saarnattu sana on elävää Jumalan sanaa, mistä tullaan siihen ikävään toteamukseen, että itse asiassa sellainen saarnaaja joka ei halua puheitaan levitettävän kaikin mahdollisin tavoin maailman ääriin, ei ole menettänyt uskoa itseensä, vaan Jumalaan.
Esikoislestadiolaisuudessa lähdetään siitä että KUULIJOISSA on vika.
Muun muassa Huutavan ääni verkossa verkkopalvelua häiritsivät lakihenkiset esikoislestadiolaiset hakkerit. Samat tahot haluavat verkkopalvelun nyt loppuvan.
Palvelu toimi käsittääkseni niin, että saarnat otettiin yhdellä puhelinyhteydellä vastaan ja välitettiin palvelimen kautta verkkoon. Samalla palvelimella on saarnoja taltioituina. En ole tosin itse käyttänyt kyseistä palvelua.
Jokainen ymmärtää mitä siitä seuraa jos aina ehdottomasti oikeassa oleva kohtaa eri mieltä olevan!! Samoja vaivoja on havaittu yksityisissäkin keskusteluissa, - täällä netissä.
Aikanaan kun nykyinen seurakunnan johtoryhmä tuli Suomeen ensikertoja ruotsinlapista, niin heistä yksi sanoi että nyt palautetaan alkuperäinen lestadiolaisuus voimaan.
Kuvaavaa tuo alkuperäinen lestadiolaisuus, ...
... kun olisi pitänyt palauttaa alkuperäinen Kristuksen oppi,
- yksin uskosta
- yksin armosta
- yksin Kristuksen tähden.
Kaikki nämä erikois- alkuiset opetukset ovat vain sen tähden, että pidetään muut Jeesukseen uskovat ulkona taivaan valtakunnasta ja pelastavasta uskosta.
Toisin sanoen Kristuksen opista poikkeavaa harhaoppia julistetaan vain sen tähden, että säilytetään aina se mielikuva herätysliikkeen sisäpuolella, että ME olemme ainut elävä Kristuksen seurakunta ja vain me pelastumme. Ja pieninä kuolleet lapset sen lisäksi.
Miksi te niitä eriseuran saarnoja edes haluaisitte kuunnella.
Kuunnelkaa mieluummin Jumalan valtakunnan saarnoja:
http://www.helsinginrauhanyhdistys.fi/
http://www.lahdenrauhanyhdistys.fi/
http://www.oulunrauhanyhdistys.fi/
Suviseurasaarnoja tallenteina:
http://www.suviseurat.fi/2012/fi/seuraohjelma/aanitteet/
Vanhoillislestadiolaisuus perustettiin vuonna 1902 siksi kun Jellivaaran vanhimman Joonas Purnun johto ei enää kelvannut.
Vanhoillislestadiolaiset valehtelevat syntyhistoriansa. Miksi ette perehdy tarkemmin liikkeenne syntyyn?
MItä sitten itse eriseuraan tulee, niin kaikki muu seura kun Jeesuksen Kristuksen seura on eriseuraa.
Enpä tiedä ketään, joka olisi esikoislestadiolaisuuden vaihtanut vanhoillislestadiolaisuuteen, ENKÄ IHMETTELE sitä! :-)))
Nyt kun koko sontatunkionne alkaa haista, kehtaatte edelleen puhua Jeesuksen seuraajista eriseuraisina.
Todella häpeällistä höpötysdtä tuollainen nurkkapatriotismi.
Jäi mainitsematta tärkeä asia, myös vanhoillislestadiolaisissa on Jeesukseen uskovia, samoin kun kaikissa kirkkokunnissa ja herätysliikkeissä on, - kiitos Herralle siitä.
Erehtymättömän seurakunnan moskaa ei kukaan Jeesukseen uskova suuhunsa eikä sydämeensä päästä, tämä on varma asia.
Väärä seurakuntaoppi tekee suurta tuhoa lestadiolaisessa liikkeessä laajemminkin, ehkä eniten juuri vanhoillislestadiolaisuudessa, joka on helvetin tulella pakottaen pakkosynnytysten vuoksi kasvanut suurimmaksi rymäksi. Häpeällistä Kristuksen pilkkaa!!!
Tervettä ravitsevaa Kristuksen evankeliumia kuulee yhä esikoislestadiolaistenkin parissa, kiitos Jeesuksen.
Ikäväksemme kuulee myöskin vahvaa ihmisoppien lain alle sitovaa omanvanhurskauden oppia. Onneksi kukaan ei ole pelkän lestadiolaisuuden varassa, Kristuksen sanaa tulee tänä aikana monista eri lähteistä. Hieman erilaiset jumalanpalvelusmenot ei meitä Jeesuksen omia häiritse, silloin kun pelastuksen toivo on yksin Jeesuksessa Kristuksessa, silloin olemme samalla tiellä.
Valitettavasti ateismi on valloittamassa kokonaan rakkaan evankelisluterilaisen kirkomme täällä euroopassa.
Jännää että kosivat jumalattomia pysymään kirkossa julistamalla ateismia.
Täyttyvätkö kirkot nyt ateisteista ja homoseksuaaleista, kun heille julistetaan ilosanomaa ateismista ja homoseksuaalisuuudesta?
Eivät täyty. Nyt on keksitty lisätä ateisteille viihdettä kirkoissa.
Röyhkeä ja häpeämätön on piru. Ennustan ettei mene kauaa kun ateisteiksi koulutetut papit näkevät valtakuntansa sortuvan kirkossa. Kiitos siitä Jumalalle. Tunnustavat
kristityt joutuvat Jumalan sanan julistuksen puuttuessa vetääntymään omiin kirkkoihinsa. Mitä kylvävät sitä niittävät.
Kirkot kumisevat tyhjyyttään. Eivät julkihomot ja ateistit kirkkoja tarvitse syntinsä harjoittamiseen. Nauravat lopulta pas'kaisen naurun tällaisille ateistipapeille.
Voin kerto meiltä esim. meillä on kirkossa n.3000 jäsentä , ja kirkossa on
yleiseti 60-70 n. vakio kirkkoon mahtuu n.630. ja kun on täyttä 800..
ja joka kerta kun se tapahtuu , sen on täyttänyt esikoiset viimeksi viimevuonna .
sitä ennen muutaman kerran ..
jäin miettimään sitä kirkon täyttöa , ei kannata luulla että ateisti täyttää mitään
eihän he olenytkään mihinkään itseään hilanneet kuinka sitten , väitän että täällä
ei ole tulevaa ateistia 10 :tä enempää ei sillä mitään täytetä , eilen illalla olin
kirkossa , siellä sytettiin kynttilä jokaiselle joka oli haudattu vuoden aikana ja
niitä oli n.95, ,, koska uusia syntyy 15.20. me tarvittaisiin paluumutytajia tosi
runsaasti ja mitä muita ,, mitä vain mutta ateisteista ei ole hyötyä..
sen paremmin kuin homoista ,,he ei lisäännyt .
teuta! Ateistit eivät ole tyhmiä, eivät he Jumalan sanasta mitään välitä, he hakeutuvat kirkon ylempiin hallintoelimiin kirkolliskokouksen jäseniksi, sekä piispoiksi ja papeiksi, näin he saavat mahdollisimman paljon tuhoa aikaan kirkossa.
Ev.lut. kirkon loppu on jo lähellä. Kun valtio vetää verorahat pois, palkanmaksu papeilleloppuu, silloin lähtevät rahanhimoiset ateistitkin pappien ja piispojen viroista
lätkimään. Kristityt papit (tunnustavat) on jo aiemmin estetty hakemasta virkoihin.
Sen jälkeen herätysdliikkeetkin vetäytyvätpois kirkosta, ja rekisteröityvät omiksi kirkoikseen. Kuten esimerkiksi Ruotsissa on jo aiemmin käynyt!!
onhan niin käynyt suomessakin. Vapaakirkko on alunperin luterilaisen kirkon herätysliike.
Ja tuoreempi esimerkki on nokialaiset..