Kepulle 6. perättäinen tappio

Urho Kekkonen

Kepu hävisi Vanhasen ja Kiviniemen johdolla kaikki vaalit. Nyt turpaam tuli myös Sipilän johdolla. Kepun lopullinen tuho on lähellä.

23

124

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä että olet

      optimisti mutta Keskusta sai 1587 ääntä enemmän kuin edellisissä eduskuntavaaleissa. Esim persut menetti 252 761 ääntä.

      Vielä on matkaa siihen 3% kannatukseen mutta jatka toki ponnisteluja ;)))

    • Näin oN

      MIkä trappio???

      Edellisiin valeihin 2,9% lisää. Oli vaalien suurin voittaja.

      • Edellisessä vaaleissa kepun edustaja ei edes päässyt toiselle kierrokselle. Siellä oli vain vihreitä ja kokoomuslaisia.


      • Soini pettää aina
        patriklind kirjoitti:

        Edellisessä vaaleissa kepun edustaja ei edes päässyt toiselle kierrokselle. Siellä oli vain vihreitä ja kokoomuslaisia.

        Kokoomuksen salarakas Timo Soini puukotti Väyrystä selkään. Soinin takia vaalien toiselle kierrokselle ei saatu EU-kriittistä Väyrystä panemaan Niinistö kovan eteen. Sitähän etelän media ja kokoomuseliitti pelkäsi yli kaiken! Vanha konkari Väyrynen olisi tehnyt Niinistöstä hakkelusta. Mutta perhanan Soini vei Väyryseltä tarvittavat äänet. Se oli pienestä kiinni.

        Emme unohda emmekä anna anteeksi Soinille ja perussuomalaisille.


    • pol.t.

      Sipilä on samanlainen luuseri kuin Vanhanen ja Kiviniemikin. Tuolla pärställä ei vain irtoa enempää.

      • Loistava tulevaisuus

        Vanhasta ja Kiviniemeä ei kohta enää muista kukaan. Sipilän aika on alkanut. Kepun uusi nousu on alkanut.


    • OnTotuudenAika

      Jos kepuloiset oppoisivat lukemaan niin TAPPIOO kepulle tuli -1,7% ja kaikki muut puolueet todellakin HÄVISIVÄT paitsi PerusSuomalaiset!

      • Kepu pysäytti persut

        Soini uhosi persujen saavan 19 % äänistä. Ne olisivat tulleet etupäässä kepulaisilta. Joten kepulle tämä oli hieno torjuntavoitto. Soinin takki on tyhjentynyt ja äänestäjät tajuavat sen. Persujen populismi ei vakuuta. ROUTA PORSAAT KOTIIN AJAA.


    • Ketkut jatkavat

      Vaalien paras uutinen oli se, että Vanhanen jäi nuolemaan näppejään tässä kisassa. Löytyi kuitenkin peräti 476 äänestäjää, jotka uskoivat Vanhaseen. Herää kysymys miksi he uskoivat, kun kukaan muukaan ei uskonut.

      Kaikkosella kävi aivan uskomaton tuuri. Hän meni läpi Tuusulassa ällistyttävällä 580 äänellä. Siis mitä helve*tiä ja haloo siihen vielä perään!? Äänestäjiin ei näyttänyt vaikuttavan edes Nuorisosäätiön oikeudenkäynti, jossa Kaikkosta syytetään luottamusaseman väärinkäytöstä.

      Moni muukin venyvän moraalin omaava näkyy päässeen läpi. Heitä löytyy niin kepuissa, kokoomuksessa kuin vihreissäkin. Kyllä on mennyt kummalliseksi, kun enää ei edes ihmisen rehellisyydellä ole merkitystä. Epärehelliset omaan pussiin pelajat saivat jatkoa ja tästä eteenpäin voidaankin vain odotella mitä tulevaisuus tuo taas tullessaan.

      • kysyn vaaan

        Missä niitä rehellisiä ehdokkaita ja äänestäjiä on?


    • etelä-pohojalaanen

      Onneksi Seinäjokiset tajuavat pudottaa jukka vihriälän valtuustosta pois ja varasijaksi sille tuli 8.
      Nyt muuttuu sitten myös Etelä-Pohjanmaa sairaanhoitopiirikin kun j korhonen ja j vihriälä pudoteen niistäkin paikoista pois.

    • Au revoir!

      Kepun lahjonta, kiristys, valehtelu ja rikollinen toiminta ei enään mene läpi äänestäjissä.

    • kepu pettää aina

      Juha Sipilä noudatti Kepun viimeaikaisia perinteitä ja johdatti Kepun rökäletappioon. Mahtaa Sipilää ketuttaa kun hallituspuolueey pärjäsivät niin hyvin.

      • ????????????????

        mikäs hallituspuolue voitti???


    • ex-keskustalainen

      Juha Sipilä oli totaalisen huono vaalikeskusteluissa. Hän ei osannut edes selvittää mistä Kepun maakuntamallissa oli kyse.

      • Happamia???

        ;))))


    • silliherkku

      Jutan **** pyörivä puolukka maistuu happamalta.

      • kepu pettää aina

        Keskustan alamäki on jatkunut jo vuosikymmeniä, aina vaan tulee tappiota. Hyvä juttu kuitenkin. Eihän jyväjemmareita ole enää Suomessa paljoakaan ja jotka ovat ostaneet peltonsa köyhiltä kepulaisilta ovat nyt suurtilallisia ja kokoomuslaisia.


      • Kuli-Kille
        kepu pettää aina kirjoitti:

        Keskustan alamäki on jatkunut jo vuosikymmeniä, aina vaan tulee tappiota. Hyvä juttu kuitenkin. Eihän jyväjemmareita ole enää Suomessa paljoakaan ja jotka ovat ostaneet peltonsa köyhiltä kepulaisilta ovat nyt suurtilallisia ja kokoomuslaisia.

        Agraaripuolue Kepun aika on ohi.


    • Ottaako päähän?

      Katkeraa on demarin elämä. Me kepulaiset pistämmä riemutanssiksi.

      • Ei syytä riemuun

        Vaikka jäitte kolmanneksi??


    • pol.t.

      Sipilälle huono tulos ----> ULOS!

    • Sapiens dux

      Sipilän tehtävä on toimia Kepun saattohoitajana.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      138
      876
    2. Kuhan lie kuollu auto-onnettomuudessa kylillä?

      Joku nuorimies löytyny kuolleena kylän liepeillä ulos ajetusta autosta.Kenen poikahan lienee?
      Puolanka
      6
      812
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      766
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      91
      716
    5. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      59
      700
    6. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      581
    7. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      573
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      41
      484
    9. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      471
    10. 42
      469
    Aihe