Peikon tarina saa päätöksen

-Lainaaja-

Ilokseni sain tutustua Timo Hirvosen kahteen viimeisimpään Pikkupeikko kirjaan; Pikkupeikko ja kristalliapina ja Pikkupeikko Ukkossydän, jotka ovat itsenäisiä jatkoja ensimmäiselle Pikkupeikko ja soiva banaani -kirjalle. En halua paljastaa kirjojen tapahtumia, joten lähestyn asiaa yleisellä tasolla.

Nykyajalle on ominaista, että kuva ajaa ohi sanasta oikealta ja vasemmalta. Digiajan tuotteet suunnataan TV:n ja pelien kautta jo kehdosta lattialle kimmertäville vauvoille. Kävelemään opittuaan lapset osaavat jo käyttää erilaisia elektronisia vempaimia, jotka ovat muorille ja vaarille täysin tuntemattomia. Alun toisella kymmenellä ollaankin jo Facebookissa vaihtamassa aikuisten mallin mukaan lyhyitä predikaatittomia lauseita kaverien kanssa ja pelaamassa pelejä, joista ei valikoima varmasti lopu kesken. Toki laitteiden käytön osaaminen on myös tärkeää, mutta usein lukeminen tahtoo jäädä sarjakuva-asteelle, mikä sekään ei ole järin huono taso. Puolan taannoinen presidenttikin ylpeili julkisesti sillä, ettei ollut lukenut yhtään kirjaa jäsenkirjaa lukuun ottamatta. Silti kirjojen lukeminen on yhä sitä lukemista, mikä avaa aivan uudenlaisia maailmoja lapsille ja nuorille ja sitä kautta aikuisillekin.

Timo Hirvonen kasvatuksen ja kirjoittamisen ammattilaisena ymmärtää lastenkirjojen päälle; mitä lapset haluavat ja tarvitsevat, millaista tekstiä kykenevät lukemaan ja jaksavat lukea. Kirjojen jännittävänhuvittavat luvut ovat niin itsenäisiä, että niitä voi lukea iltasatuina lapsille ennen lukutaidon oppimista. Lukutaitoiselle koululaiselle ne tarjoavat uudenlaisen jännittävän mielikuvitusmaailman, aikuinen ehkä rinnastaa ne Asterixiin tai Lucky Lukeen, jotka avautuvat aikuisille ihan erilaisina kuin lapsille. Kirjoittajalta tällaisten kirjojen kirjoittaminen vaatii hillittömän rikkaan ja moniulotteisen mielikuvituksen, jota ilman ei pysty täyttämään sitä laajaa liikkumavaraa, mikä syntyy, kun on lupa mennä olevaisen tuolle puolelle.

Kirjastot ovat yhdessä koulujen kanssa kehittäneet monitasoisen lukudiplomijärjestelmän lasten lukemisharrastuksen lisäämiseksi. Toivoa sopii, että myös nämä kirjat pääsevät kirjastoissa 4-5 luokkatasojen listoille. Lapset omivat herkästi hauskoja sanontoja ja niitä näistä kirjoista löytyy. Kohta koulujen käytävillä kaikuu versioita sanonnoista: mätki inhasti ulvahdellen, toimi niin lukkona kuin avaimenakin, sokeat silmät näkivät kaiken jne.

Siitä lienee kolmisenkymmentä vuotta, kun viimeksi tartuin tekstimuotoiseen lastenkirjaan. Yllätyin kovasti kirjojen hauskuudesta ja aikuisellekin sopivasta huumorista. Toivon kirjojen leviävän nuoren lukijakunnan keskuuteen läpi maan.

Lähteet:

http://www.kirjaseuranta.fi/Timo_Hirvonen/Pikkupeikko/

http://www.nordbooks.net/keskustelu.html/2666?p=&c=

1

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      116
      3921
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3203
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      236
      2866
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      40
      2396
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1694
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1496
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1486
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1371
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      18
      1345
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1271
    Aihe