Peikon tarina saa päätöksen

-Lainaaja-

Ilokseni sain tutustua Timo Hirvosen kahteen viimeisimpään Pikkupeikko kirjaan; Pikkupeikko ja kristalliapina ja Pikkupeikko Ukkossydän, jotka ovat itsenäisiä jatkoja ensimmäiselle Pikkupeikko ja soiva banaani -kirjalle. En halua paljastaa kirjojen tapahtumia, joten lähestyn asiaa yleisellä tasolla.

Nykyajalle on ominaista, että kuva ajaa ohi sanasta oikealta ja vasemmalta. Digiajan tuotteet suunnataan TV:n ja pelien kautta jo kehdosta lattialle kimmertäville vauvoille. Kävelemään opittuaan lapset osaavat jo käyttää erilaisia elektronisia vempaimia, jotka ovat muorille ja vaarille täysin tuntemattomia. Alun toisella kymmenellä ollaankin jo Facebookissa vaihtamassa aikuisten mallin mukaan lyhyitä predikaatittomia lauseita kaverien kanssa ja pelaamassa pelejä, joista ei valikoima varmasti lopu kesken. Toki laitteiden käytön osaaminen on myös tärkeää, mutta usein lukeminen tahtoo jäädä sarjakuva-asteelle, mikä sekään ei ole järin huono taso. Puolan taannoinen presidenttikin ylpeili julkisesti sillä, ettei ollut lukenut yhtään kirjaa jäsenkirjaa lukuun ottamatta. Silti kirjojen lukeminen on yhä sitä lukemista, mikä avaa aivan uudenlaisia maailmoja lapsille ja nuorille ja sitä kautta aikuisillekin.

Timo Hirvonen kasvatuksen ja kirjoittamisen ammattilaisena ymmärtää lastenkirjojen päälle; mitä lapset haluavat ja tarvitsevat, millaista tekstiä kykenevät lukemaan ja jaksavat lukea. Kirjojen jännittävänhuvittavat luvut ovat niin itsenäisiä, että niitä voi lukea iltasatuina lapsille ennen lukutaidon oppimista. Lukutaitoiselle koululaiselle ne tarjoavat uudenlaisen jännittävän mielikuvitusmaailman, aikuinen ehkä rinnastaa ne Asterixiin tai Lucky Lukeen, jotka avautuvat aikuisille ihan erilaisina kuin lapsille. Kirjoittajalta tällaisten kirjojen kirjoittaminen vaatii hillittömän rikkaan ja moniulotteisen mielikuvituksen, jota ilman ei pysty täyttämään sitä laajaa liikkumavaraa, mikä syntyy, kun on lupa mennä olevaisen tuolle puolelle.

Kirjastot ovat yhdessä koulujen kanssa kehittäneet monitasoisen lukudiplomijärjestelmän lasten lukemisharrastuksen lisäämiseksi. Toivoa sopii, että myös nämä kirjat pääsevät kirjastoissa 4-5 luokkatasojen listoille. Lapset omivat herkästi hauskoja sanontoja ja niitä näistä kirjoista löytyy. Kohta koulujen käytävillä kaikuu versioita sanonnoista: mätki inhasti ulvahdellen, toimi niin lukkona kuin avaimenakin, sokeat silmät näkivät kaiken jne.

Siitä lienee kolmisenkymmentä vuotta, kun viimeksi tartuin tekstimuotoiseen lastenkirjaan. Yllätyin kovasti kirjojen hauskuudesta ja aikuisellekin sopivasta huumorista. Toivon kirjojen leviävän nuoren lukijakunnan keskuuteen läpi maan.

Lähteet:

http://www.kirjaseuranta.fi/Timo_Hirvonen/Pikkupeikko/

http://www.nordbooks.net/keskustelu.html/2666?p=&c=

1

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1589
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1414
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1240
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1133
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1018
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      979
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      210
      784
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      753
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      119
      703
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      698
    Aihe