Minulla on isohko ulkoinen kovalevy USB tikku joita olen käyttänyt Windowsilla. Epäilen että niissä saattaa piileskellä jotain haittaohjelmia.
Enkös pääsekin niistä takuuvarmasti eroon näin?
- Buuttaan koneen esim. Linux CD:llä, vaikkapa Ubuntulla
- Alustan kovalevyn ja USB-tikun Linuxista käsin
Eihän ne tuosta käsittelystä selviä.... eihän?
Enkös pääsekin niistä takuuvarmasti eroon näin?
- Buuttaan koneen esim. Linux CD:llä, vaikkapa Ubuntulla
- Alustan kovalevyn ja USB-tikun Linuxista käsin
Eihän ne tuosta käsittelystä selviä.... eihän?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä. Noilla keinoilla haittaohjelmat poistuvat.
kai se alustaminenkin riittää?
mutta pitää huomioida, että jos kerran epäilet että muistitikkusi ja ulkoinen kiintolevysi ovat haittaohjelmien saastuttamat, on todennäköistä että koko järjestelmäsi on saastunut, ei vain muistitikku ja ulkoinen kiintolevy.
Jep... Tilanne on siis se että (unohdin mainita aluksi) olen käyttänyt näitä vehkeitä koneessa jossa epäilen olleen viruksia.
Tarkoitus olisi siis puhdistaa ne jotta uskallan käyttää niitä nykyisessä koneessani joka on taatusti puhdas.
En halua laittaa niitä koneeseen ennen kuin tiedän että ne on siivottu, joten käyttäisin Linuxia tuohon operaatioon.
Kannattaa mieluummin käyttää tätä levylle poltettavaa ohjelmaa: http://gparted.sourceforge.net/download.php
Nyt sulla voi olla kaikki jo saastuneita, mutta sitten jos tulevaisuudessa käyttää puhdasta konetta, jolla olisi tarkoitus tarkastella saastunutta muistitikkua, niin olisi ensisijaisen tärkeätä esim. pystyä eristämään se koneeseen kytkettävä uusi laite eli tässä tapauksessa muistitikku. Se pitäisi esim. saada avautumaan hiekkalaatikkoon, ks. SandBoxie: http://www.sandboxie.com/
Sama juttu koskee kaikkia image-tiedostojakin, joita on ilman jotakin tiettyä softaa hankala päästä analysoimaan. Jotkut virustentorjuntaohjelmat kun eivät esim. suorilta pysty skannaamaan bin. cue. -tiedostoparia. Itse en ole vielä löytänyt keinoa noiden skannaamiseen ilman, että tuon bin. -tiedoston mountaa (.cue:n avulla) eli siis avaa virtuaaliseen asemaan.
Vielä ei taida toimia SandBoxiellakaan se, että saisi avattua levykuvan (image-tiedoston) virtuaaliasemaan, joka olisi sen varsinaisen hiekkalaatikon sisällä. Kaikkein pahin skenaario olisi jos tuota avaamista yrittäisi hyvässä luulossa SandBoxella, mutta sitten huomaisi, että virtuaalinen asema näkyy hiekkiksen ulkopuolellakin ja on jo päässyt tekemään pahojaan, koska kaikenmaailman autoplayt on unohdettu kytkeä pois päältä ja kone on jo automaattisesti ajanut sen "autorunin".
haittaohjelmat sinne ulkoselle kiintolevylle kätkeytyisi, mikä hyöty siitä olisi.