Mittasin äsken kuumeeni ja se oli 36,0. Onko se alilämpöä?
Onko syytä huoleen? Mitä pitäisi tehdä?
Olen 29-vuotias nainen.
Olen parhaillaan viikon antibioottikuurilla poskiontelo- ja hengitystietulehduksista, mutta olen jo lähestulkoon tervehtynyt, vaikka vielä 3 päivää pitää antibiootteja syödäkin. Minulla oli loppuviikosta enimmillään n. 37,5 lämpöä.
Minulla ei varmaan koskaan ole ollut näin alhaista lämpöä!
t. hämmästynyt
alilämpöä?!!
3
129
Vastaukset
- jokuvaan83
Ja lisäksi vielä, että juuri äsken mitatessani lämpöni oli 35,8. Eli vielä alhaisempi.
t. Hämmästynyt - eihätää.......
Tilanteesi on täysin normaali. Lukemat sinänsä eivät ole liian alhaiset lainkaan ja kun vielä ottaa huomioon sen että sinulla on äskettäin ollut lievää lämmönnousua, on entistä odotuksenmukaisempaa, että lämpö sen jälkeen menee taas hivenen tavanomaista alemmas (niin ainakin monilla tapahtuu). Itselläni lämpö on aamulla herätessä aina hädin tuskin 35:n yläpuolella ja päivän mittaan se vakiintuu johonkin 36:n ja 36,5:n välille.
- normaaaalia
Mun alin lämpö on ollu jotain 34.8. Taisin silloin olla saamassa flunssan. Mulla ihan normaalia että lämmöt menee alas kun olen sairastumassa, sen jälkeen yleensä nousee kuume. Sama homma kun oon parantumassa niin lämpö on normaalia matalampi.
Enkä oo kuullu et alilämpö ois muuten vaarallist jos ei oo tosiaan jäädyttäny itteensä hypotermiatilaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390