Meitä on 2 aikuista vauva ja menee n. 5 koneellista viikossa. Kaksi vauvan vaatteita, kaksi vanhempien ja yksi koneellinen "muuta", milloin pyyhkeitä ja milloin lakanoita. Minä eli vaimo oon meillä se joka enemmän sottaa vaatteita ja useemmin niitä vaihtaa, vauva taas kakkaa tai sotkee soseella vaatteensa ja harsoja pitkin päivää.
Onko paljon? Paljonko teillä pestään ja kuinka herkästi?
Onko paljon? Paljonko teillä pestään ja kuinka herkästi?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Meille on reilu kuukauden kuluttua syntymässä esikoinen, joten siitä en vielä osaa sanoa mitenkä paljon pyykkiä aiheuttaa.:D Mutta tuossa kun pesin vauvanvaatteet harsot käyttöönottoa varten, niin arvioisin että yksi kone tulisi viikossa niistä. Tai sitten menee siihen kahteen. Niitä kyllä saa yhteen koneelliseen tunkea aika pirusti, että saa täyden koneellisen..:o
Meillä aikuisten pyykkiä menee yksi kone viikossa. Ja sitten lakanat kerran viikossa on yksi koneellinen. Pyykeitä pestään harvemmin kuin kerran viikossa, ehkä sen pari kertaa/kk.
Joten tällä hetkellä kaks koneellista viikossa ja välillä se yksi pyyhekone lisäksi.
Kattellaan sitten vauvan kanssa uudestaan.:D
Meillä lapset on olleet niin kovia pulauttelijoita, että harsopyykkiä joutui pesemään suunnilleen joka toinen päivä, vaikka harsoja oli meillä aika iso kasa. Samalla meni koneeseen sitten kaikki ne pulautellut vaatteetkin... :)
Meitä on seitsemän henkeä ja luulen, että meillä pestään ehkä juuri se viisi koneellista viikossa. Ei välttämättä sitäkään, kun joka viikko en lakanoita esimerkiksi kaikille vaihda, eikä pyyhkeitä varsinkaan pestä koko ajan. Niihinhän kuivataan itsensä puhtaana pesun jäljiltä, joten ei ne likaannu muutamasta suihkureissusta.
Todennäköisesti en ole ihan yhtä herkästi pesemässä vähän likaantuneita kuin sinä, sillä lapset sotkevat hyvinkin paljon, mutta harvoin vaihdan vaatteet heille päivän aikana ja jos ovat suunnilleen puhtaat, niin käyttävät samoja vaatteita vielä toisenkin päivän. Ja sinänsä tuo koneellisten lukumäärän vertailu ei kerro mitään, kun koneitakin on niin eri kokoisia. Meillä on nyt aika iso (joten tulee usein pestyä vähän vajaanakin), mutta ennen tuota oli aivan liian pieni ja sitä sitten pyöritettiin kaiken aikaa.
Meillä pestään koneellinen pyykkiä joka päivä, 5 kg:n kone. 2 aikuista ja yksi 2-vuotias lapsi. Meillä tulee paljon pyykkiä miehen treenivaatteista ja koska tämän ikäisellä lapsella menee helposti 2 vaatekertaa ihan kunnolla sottaiseksi päivässä. Aiemmin tuli lisää pyykkiä kestovaipoistakin, nyt niitä ei enää tarvita.
No juu, täytyy ehkä mainita että meillä on aika pieni pyykkikori, joten likapyykkiä ei voi säilytellä pitkiä aikoja pesua odottamassa. Siksi yritetään pitää likapyykkivuori hyvin pienenä koko ajan.
Meillä pestään tosi paljon näköjään muihin verrattuna... Perheeseen kuuluu 4 henkeä (mä, mies ja kaksi alle kouluikäistä lasta). En pese ihan joka päivä, mutta lähes joka päivä ainakin koneellisen. Jos jää joku päivä väliin, pesen jonakin päivänä 2-3 koneellista... Mä ja lapset vaihdetaan joka päivä puhtaat vaatteet, vaikkei niissä näkyvää likaa olisikaan. Kuopuksella on kyllä lähes aina likaakin (1-vuotias). En vaan tykkää pitää nuhjuisen tuntuisia vaatteita itsellä, enkä siis lapsillakaan. Mies pitää useinkin samaa paitaa muutaman päivän... Kotivaatteista kyllä pidän samoja verkkahousuja parina päivänä, mut sit pesuun... Lakanat vaihdetaan pari kertaa kuussa, pyyhkeet samoin. Niin, ja pesen aikuisten ja lasten vaatteet samoissa koneellisissa. Kuopuksen vaatteita pesen myös erikseen, jos ovat 60 asteessa pestäviä. Meillä muilla kun ei juurikaan noita 60 asteessa pestäviä ole.
ketä kiinnostaa? eikö teillä ole muuta elämää kuin vertailla pyykinpesujen määriä?
Sua näköjään kiinnosti myös, kun jaksoit aloituksen lukea SEKÄ kommentoida?
Meidän kolmihenkisessä perheessä pestään pyykkiä viikonloppuisin 3-4 koneellista päivässä. Viikolla en ehdi pyykkäämään juuri lainkaan. Työpäivän jälkeen ilta kuluu ruokaa laittaessa, siivotessa, tv:tä katsoessa ja koneella istuessa. :)
Meillä käy viikonloppuisin vaihteleva määrä nuoria aikuisia (lapsiamme) ystävineen, mikä lisää liinavaatepyykin määrää.
heh..
Itse olen taas niin laiska pesemään pyykkiä, tuola on iso läjä likasia vaatteita, mutta ei kaikki mahdu kuivaustelineelle pitää sitten melkein päivässä pestä 1-3 kertaa ja ripustaa pyykkeitä ympäri ovien päälle.. :)
Meillä menee se 3-5 kertaa viikossa aika vaihtelevasti kyllä. (lapset 1v ja alle kk)
1-2 koneellista viikossa pestään kestovaippoja, ja muuta pyykkiä yksi tai kaksi koneellista. Kaksi aikuista, ja lapset 1v. ja 3v. Meillä ei puhtaita vaatteita vaihdeta päivittäin, vaan tarpeen mukaan (alusvaatteet tietysti eri asia).
Meilä myös 2 aikuista ja vauva ja saman veran pestään pyykkiä viikossa.
Meillä ilmeisesti pistetään vähän turhan herkästi pesuun. 2 aikuista ja 2-vuotias lapsi ja pestään 1-3 koneellista pyykkiä päivässä. Mies pistää joka päivä pyyhkeen pesuun, vessojen ja keittiön käsipyyhkeet vaihtaa myös ainakin kerran päivässä, koiran tassujen pyyhkimiseen käytettävä pyyhe menee pesuun joka päivä (jos on märkää), lapsen vaatteet joutuu vaihtamaan useampaan otteeseen päivässä, itse laitan joka lenkin jälkeen paidat pesuun... Lakanat vaihtuu kerran viikossa, joskus useammin. Kyllä siitä sitä pyykkiä vaan tulee. Pesukoneen täyttömäärä 7kg.
Meillä nykyisin 3 aikuista ja pyykkiä tulee 2 isoa talopesulan koneellista viikossa.
Kun lapset olivat pieniä, oma kone pyöri joka päivä. Meillä käytettiin kestovaippoja, pyykkiä tuli jo siitä.
Ja vaatteet muuten kannattaa lajitella värin ja pesulämpötilan, ei käyttäjän mukaan.
Kaikki puuvilla kestää 60`ja tarvitseekin sen puhdistuakseen.
Ruoka, kakka yms. tahrat kannattaa poistaa tuoreena ja laittaa vaatteet likoamaan ennen pesua.
Mä oon pessyt silleen että pesen miehen ja omat vaatteet samassa, ja jos tulee kaks koneellista niin lajittelen saman sävyiset yhteen. 40 asteessa pesen. Vauvan pyykin pesen ilman huuhteluainetta aina 60 asteessa, menee pilalle jos on mennäkseen mutta alle 60 en halua vauvan pyykkiä pestä. Pyyhkeet ja lakanat 60.
Ihan mielettömiä määriä pesette pyykkiä. Meillä 2 aikuisen ja 3 koulupojan perhe, ja pyykkiä 2 koneellista viikossa. Muutama ohje teille, jotka ette varsinaisesti nauti pyykkäämisestä:
- Pissaiset harsovaipat voi vain huuhtaista kuumalla vedellä käytön jälkeen, siinä menee 2 minuuttia, ja pestä koneessa vaikka kerran viikossa tai kahdessa. Maiti/kasvisruualla elävän vauvan kakkakaan ei pahalta haise, eli voi konepesujen välillä oikeasti käyttää muutaman kerran kun vain huuhtelee.
- Jos sänkyyn mennään puhtaana, voi aluslakanan vaihtaa kerran 1-2 viikossa, ja päällyslakanan kerran kuussa. Kuolainen tyynynpäällinen on kiva vaihtaa kerran viikossa-
- Lasten vaatteita on ihan turha yrittään pitää puhtaina. Kerran viikossa pesuun, jos nyt ei ihan hirveetä sottaa ole.
- Aikusiten vaatteet ei yleensä likaannu. Housuja voi käyttää vaikka pari viikkoa, ja paidan vaihtaa jos on hionnut.
Miettikää vähän näitä asioita, ja pohtikaa miksi energian kulutus on noussut pilviin....
Riippuu varmaan aika paljon vanhempien työpaikasta kuinka kauan voi vaatteita pitää pesemättä. Itse vaihdan vaatteet joka päivä, neuleita saatan joskus tuulettaa. Housut menee pesuun aivan varmasti viimeistään 3-4 päivän käytön jälkeen, vaikka olen siistissä sisätyössä toimistossa. :)
Miehellä on samantyyppinen työ, mutta työtehtävät ovat liikkuvampia ja kyllä suurinpiirtein samanlainen tyyli hänellä vaateiden pesuun laittamisella. Lapset eivät kyllä koskaan ole suostuneet laittamaan samaa vaatetta seuraavana päivänä kouluun.
No hyi helv.. Lieköhän tuo syynä kouluissa,että toiset haisee ummehtuneelle,jos kerran viikossa laitetaan pesuun. Ja kaksi viikkoa samoja housuja.. No kukin taplaa tavallaan.
Teillä ei ole sitten varmaan kuin kahden värisiä vaatteita vai?
Meidän perheessä yksi aikuinen ja yksi yläasteella oleva lapsi. Alusvaatteet ja sukat vaihdetaan päivittäin,farkkuja tulee pidettyä se 3-4 päivää ja päällyspaitaa vaihtaa poika päivittäin kun hikoilee(vaikka deodoranttai käyttääkin ja suihkussa käy joka ilta). 2 koneellista pestään viikossa joka toinen viikko pestään liinavaatteet ja pyyhkeet.
Muistan itsekin kouluajoilta kuinka pari luokkakaveria kulki viikon samoissa vaatteissa,oksetti istuakin vieressä. Varsinkin kun oli murrosikä ja hiki haisi,ei siinä auttanut suihkussakaan käynti kun hiki oli jo tarttunut puseroon.