Näitä kun lukee tulee miettineeksi omaa suhtautumistaan aborttiin.
Jossain määrin se mielestäni on väärin, varsinkin jos on tietoisesti oltu yhdynnässä ilman suojausta On asia erikseen jos kondomi puhkeaa, tai onkin vääränlaiset pillerit ja tulee raskaaksi ehkäisy yrityksistään huolimatta. Mutta juuri tämä että on yrittänyt välttää raskauden mutta siinä epäonnistuu ei ole mikään syy pitää lasta jota alunperinkään ei ole halunnut ja on yrittänyt sen välttää.
Mutta kun on valitettavasti niitä ihmisiä tai voisiko sanoa teinejä, ainakin ajastusmaailmaltaa joille abortti on ehkäisy muoto, sanotaan partnerille että anna mennä vaan voinhan aina tehdä abortin, hyvin julmaa. Mitä tuollainen tuntee sisimmässään?? En usko aborttilakeihin, mutta ehkäisyvalistus pitää saada paremmalle tasolle! Kouluihin voisi suunnitella jopa hieman parempaa kertomusta sikiön kehittyksestä viikosta viikkoon, ehkäpä tämä nyt tietty on jo hyvin raadollista mutta näyttää keskeytysvideo? Toisaalta se loisi pelkoa raskaudesta mutta jos kävisi edellä mainittu oikea vahinko saattaaisi aborttiin hakeutumiseen olla suurimpi kynnys.
Kuinka mielestänne realistisesti saataisiin nämä hällä väliä abortit pois?
Pitkään seurannut, miettinyt ja päätin avata mielipiteeni teille, kiitos ja anteeksi!
Jossain määrin se mielestäni on väärin, varsinkin jos on tietoisesti oltu yhdynnässä ilman suojausta On asia erikseen jos kondomi puhkeaa, tai onkin vääränlaiset pillerit ja tulee raskaaksi ehkäisy yrityksistään huolimatta. Mutta juuri tämä että on yrittänyt välttää raskauden mutta siinä epäonnistuu ei ole mikään syy pitää lasta jota alunperinkään ei ole halunnut ja on yrittänyt sen välttää.
Mutta kun on valitettavasti niitä ihmisiä tai voisiko sanoa teinejä, ainakin ajastusmaailmaltaa joille abortti on ehkäisy muoto, sanotaan partnerille että anna mennä vaan voinhan aina tehdä abortin, hyvin julmaa. Mitä tuollainen tuntee sisimmässään?? En usko aborttilakeihin, mutta ehkäisyvalistus pitää saada paremmalle tasolle! Kouluihin voisi suunnitella jopa hieman parempaa kertomusta sikiön kehittyksestä viikosta viikkoon, ehkäpä tämä nyt tietty on jo hyvin raadollista mutta näyttää keskeytysvideo? Toisaalta se loisi pelkoa raskaudesta mutta jos kävisi edellä mainittu oikea vahinko saattaaisi aborttiin hakeutumiseen olla suurimpi kynnys.
Kuinka mielestänne realistisesti saataisiin nämä hällä väliä abortit pois?
Pitkään seurannut, miettinyt ja päätin avata mielipiteeni teille, kiitos ja anteeksi!
Vastaukset 7
Vanhimmat
No täytyy sanoa, etten oikein tajua logiikkaasi. Alkiohan on olemassa molemmissa tapauksissa, joten en ihan tajua, miksi abortointi (alkion kannalta) on väärin, jos ei ole välitetty ehkäisystä, mutta sitten taas ei ole väärin, jos ei muutenkaan haluta lasta. Jos abortti kuitenkin tehdään, niin sehän on osoitus siitä, että tulevaa lasta ei haluta. Eihän raskautta jatketa vain siltä pohjalta, että siitäs sait j nyt pysyt raskaana, kun et välittänyt aiemmin seurauksista.
Ilmeisesti alkio ei sinänsä ole sinulle merkityksellinen aborttiasiassa, joten kannattaneeko asiaa pohtia muulta osin kuin, että ("turhat") abortit kuormittavat terveydenhuoltojärjestelmää.
vastaan vaan tähän näin:
"ehkäpä tämä nyt tietty on jo hyvin raadollista mutta näyttää keskeytysvideo? "
Tajuan kyllä tällaset aborttivideoiden näyttämiset vastustajapiirien juttuna koska veren näyttämisen halutaan shokeeravan, eihän sillä ole muuta tarkotusta. Kuiteskin kaikki toimenpiteet synnytyksestä alkaen on tavallaan ruman näköistä veren ja eritteiden takia mutta mitä jonkun toimenpiteen suorituksen näkeminen liittyy siihen lopputulokseen?
Mietin nyt sitä vaikka sitä että pitäiskö leikkaukseen menevällekkin näyttää leikkauksesta video ensin, vaikka hän ei itse ole hereillä toimenpiteessä, ja hän menee leikkaukseen tietystä syystä eli siitä että joku asia korjataan...samoin vaikka pitäiskö gynekologille menevälle naiselle näyttää video jonkun toisen genitaalien kaivelusta ja vaikka pitäiskö miehille näyttää video eturauhasen tutkimuksesta ( se tapahtuu peräsuolen kautta, olen kuullut). Kuitenkin näihin tomenpiteisiin kuten aborttiinkin vaan täytyy mennä jos se kerran on välttämätöntä. Minä itse synnyttäneenä äitinä en iljennyt katsoa mitään synnytysvideoita minään ns. opetuksenakaan, ja eihän omassa synnytyksessä sinne peräpäähän näekään. Kaikki toimenpiteet vaan on verisiä. mutta kaikkein eniten minua ilettää katsoa hammaslääkärin näkövinkkelistä kuvattuja juttuja eli musta itsestäni ei koskaan olis voinut tulla lääkäriä eikä hoitajaa. Monet miehet on erityisen herkkiä veren näkemiselle ja pyörtyilevät pienestäkin. Me naiset ollaan totuttu kuitenkin kuukautisten takia verennäkemiseen ettei se nyt se veri hetkauta ehkä niin paljon kuin miehiä. Nehän pyörtyilee synnytyksissäkin.
No tästä tuli sitten ajatus että pitäiskös vaikka seksivalistuksena näyttää synnytysvideoita niin saatais synnytysten määrä entisestään vähentymään kun raadollisesti näytettäisiin mitä se lapsenteko on?? Siinä vaiheessahan kun siellä äitiysvalmennuksessa kattoo niitä filmejä niin peruminen onkin myöhäistä. Mitä hyötyä siis on jonkun aborttivideon kattomisestakaan jos toimenpide on vaan edessä väistämättä. Lopputuloshan se tärkein on kaikessa vai mitä mieltä olette? Minä nään abortin jonkun asian korjaamisena elämässä ja siihen vaan sitte liittyy näitä ikäviäkin piirteitä.
paitsi jos aborttia aikovalle näytetään aborttivideo, se ei välttämättä teekään sitä. Eli ei se mitenkään pakosti 'ole edessä', vaan sen voi vielä peruakin. Samoin on ihan turha vertailla toimenpiteitä jossa kellekään ei tehdä mitään vääryyttä, vaan parannetaan vaan sairauksia.
"Eli ei se mitenkään pakosti 'ole edessä', vaan sen voi vielä peruakin"
Eikös näitä aborttivideoita näytetä uskisten piirissä yleensä nuorille, enkä ole ainakaan kuullut että aborttividoita olis katsottava kun on menossa aborttiin, vai miten on, tiätkö asiasta enemmän?? Missä näitä aborttivideoita pitää siis katsoa, onko se pakollinen jossain? Minä en ole tiennytkään.
Ajatteleppas sellaista, joka joutuu tekemään abortin vammaisuuden tai hengen pelastamisen takia. Ei sitä aina voi perua, vaan tietää mitä on vaan tehtävä.
Samaa vois sanoa sosiaalisista syistä: Ei aborttivideon katsominen muuta omia olosuhteita miksikään. Semmoinen joka ei aborttia aio tehdä ei kanskaan taida hyötyä videoista mitään. Sellaista vois pelotella vaikka synnytysvideolla ja kuvilla naisen alapäästä synnytyksen jälkeen, jos tarkotuksena on tuottaa pahaa mieltä, demonisoida ja antaa shokkihoitoa, mikä kai tässä nyt on se tarkoitus?
Nää on aivan vertailukelpoisia koska kyseessä on kyllä potilaan kannalta toimenpide, johonka aktiivisesti haluaa ihan potilaslain nojalla eikä hän näe sitä kuten sinä, jos ei siis tee aborttia vain terveyssyystä ja vaikka toivotussa raskauessa. Tietty siinä sikiön tai alkion kehitys loppuu mutta sehän kai abortin tarkoituskin on, eli tilanteen nollaaminen entiseen. Siksihän abortteja tehdään, että jo elävän ihmisen elämä sais jatkua entisellään. Miksi muutenkaan? Abortin tekijä on sairaalassa potilas kuten vaikka munasarjasyöpäleikkaukseen tullut toinen nainenkin. Ei ole siis mitään eroa, miksi joku toimenpide tehdään. Se tapahtuu lääkärin lähetteellä eikä ole aiheeton.
Tuli mieleen kun Pohjois-Koreasta tms Kiinasta näytettiin filmi, missä päiväkotilapsille kerrottiin kuinka pahat amerikkalaiset syö lapsia ruuakseen ja näin pienestä pitäen kasvatetaan pelolla ja kärjistelyllä tuntemaan vastenmielisyyttä johonkin mitä haluaa demonidoista..siks vääristely ja valehtelu toimii tässä ja kaikki keinothan oli luvallisia abortinvastusatjille, eikö niin??? . Jotkut aborttivideokin on todella pelkkää vääristelyä, ne on esim. kuolleita täysikäisiä vauvoja jotka joudutaan ottamaan palasina pois kun ei tule muuten jne eikä mitä ei saa missään länsimaassa abortoida. Tosi naurettavaa on väite että hengissä olevia sikiöitä paloteltais... kukaan lääkäri ei tuommoista allekirjoita. Tämä vääristelypropaganda johtaa vaan siihen ettei abortinvastustajia kukaan ota tosissaan vaan ne lasketaan heti sinne hihhulifundamentalistipuolelle vaikkei ne (tai te) kaikki oliskaan semmosia. Mulla ainakin hihhuleiden uskottavuus on nolla.
Tässä oli kysytty nyt että pitäiskö niitä näyttää yleisemminkin, ei siitä kelle nyt näytetään.
"Ajatteleppas sellaista, joka joutuu tekemään abortin vammaisuuden tai hengen pelastamisen takia."
Joo, ja sen takia videot pitäs jättää näyttämättä että n.3% kaikista on vakavia terveyssyitä.. ja loput sitten sitä mukavuudenhalua.
Syntymätön on kyllä ihan yhtä elävä ihminen kun sekin joka sen aikoo tappaa.
"missä päiväkotilapsille kerrottiin kuinka pahat amerikkalaiset syö lapsia ruuakseen"
Eli jotain keksittyjä valheita.. mitä valitettavasti abortit ei ole.
"Tosi naurettavaa on väite että hengissä olevia sikiöitä paloteltais..."
Voit toki sulkea silmät todellisuudelta jos helpottaa. Se ei silti muuta sitä että näinkin joskus tehdään. Vai miten todistat sen että ikinä ei olla paloteltu sikiötä joka on vielä hengissä?
Tietenkin sulle epämieluisia totuuksia kertovien uskottavuus on nolla :)
""Eli jotain keksittyjä valheita.. mitä valitettavasti abortit ei ole. """
En väitä että abortit on valheellisia (aborttihan on oikeus ja pelastus) , mutta sen sijaan aborttivideot on valheellisia. Mutta etkös se ollu juuri sinä joka sanoit kaikkien abortinvastustajien puolesta että kaikki keinot on sallittuja? Onko mielestäs edelleen?
Ei niissä videoissa tarvi mitään valehdella mutta joillekin koko karmeudessaan paljastettu totuus "pelastuksesta" ja sen myöntäminen on liian rankkaa.