Näyttää siltä että Mirage/Colt siirtyy luokan tai puoliluokkaa alaspäin, melko pieneltä näyttää. Tuleekohan tämä pikkuauto Suomeen, ? Minulle tulee ainakin mieleen jokin Pokemon hahmo tästä autosta, ja muotoilu ei ainakaan minun mielestä ole ainakaan kovin moderni..muistuttaa enemmän 90-luvun alun pikkuautoja. Tosin, kovin kuuluu olevan taloudellinen tämä uutuus. http://www.youtube.com/watch?v=ZLNgOb4fCME&feature=related
Uusi Mirage/Colt
Koltti
12344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ilmeisesti Euroopassa mallinimeksi tulee Space Star (!) eli ilmeisesti Colt-nimeä säästetään muuhun käyttöön.
Ihan yhtä ruma kuin Toyota Yaris tms...
Huomenna alkavassa Geneven autonäyttelyssä esitellään uutta pikkumitsua, veikkaan, että se on tänne tuleva malli ennemmin kuin tämä videossa oleva.
Genevessä myös dieselhybridi lava-auto konsepti,.
http://www.worldcarfans.com/113021353767/mitsubishi-teases-ca-miev-and-gr-hev-concepts-for-geneva
Kuvat:
http://www.worldcarfans.com/113021353767/mitsubishi-teases-ca-miev-and-gr-hev-concepts-for-geneva/highphotos
ainakin Belgiassa ja Hollannissa tätä Space Staria on esitely ja ilmeisesti myynnissä jo. Voihan se olla että tän ja Lancerin väiliin on tulossa jotain ?
Lava-auton konsepti, todennäköisesti seuraava L200 tulee olemaan jotain tämän tyylistä myös.
http://www.netcarshow.com/mitsubishi/2013-gr-hev_concept/
http://www.netcarshow.com/mitsubishi/2013-gr-hev_concept/1600x1200/wallpaper_04.htm
Mielenkiintoista huomata, että Eurooppa on L200:n yksi päämarkkina.
2,5 litrainen Clean Diesel hybridi.
Neliveto on Evon ja nykyisen Pajeron nelivetojen risteytys ainakin mallinimiltään.
Ja voiman ulosottokin löytyy, nimittäin 100 tai 240 V vaihtovirran ulosotto.
Sitten tuo B segmentin kokoluokaan sijoittuvan auton konsepti:
http://www.netcarshow.com/mitsubishi/2013-ca-miev_concept/
Uusi sähköautokonsepti, joka toimintasäde 300km, uuden akkuteknologian ansiosta.
Langaton lataus
Ilmanvastuskerroin 0,26 - 0,27?
Siinä oli uudet konsepti autot. Saa nähdä milloin tulee oikeita tuotantomalleja joissa on jotakin ominaisuuksia näistä.
http://youtu.be/afLpUR6cHNU
Tästä oikeastaan näkyy erittäin hyvin Mitsun filosofia. He aikovat istuttaa hybriditekniikan kaikkiin autotyyppeihin ja suunnitella autot valmiiksi jo sitä silmällä pitäen. Todennäköisesti se menee kuten uuden Outlanderin kanssa, eli tulee normaali moottorilla olevat perusmallit ja hybridiversio.
Fiksu siirto sinäänsä. Lisäksi tällä tavalla hybriditekniikka kyllä halpuu valtavasti, kun sitä sovelletaan ja opitaan käyttämään. Aivan kuten polttomoottoriteknologialle kävi. Nykyään se on varsin uskomatonta miten halvalla auton moottorin pystyy valmistamaan, vrt. alkuaikoihin kun kaikki oli kallista ja vaikeaa. :)
http://youtu.be/BgoAWgrS9VU
Vielä video. :)
Onko tietoa , tuleeko tämä uusi (näköjään Space Star) Suomen markkinoille ollenkaan ?
Pitipä oikein kaivaa arkiston uumenista tämä juttu. pitkän tovin joutuivat miettimään ottaako tuontiohjelmaan. Vaikuttais olevan varustelu ja takuu melko hyvä tuohon
hintaan. Onko kukaan käynyt tutustumassa lähemmin ?
Nämä pikkuautot ovat verotuksella pilattu suomessa. Ei kannata edes miettiä, ostakaa C-segmentin auton suosiolla. Muutamalla tonnilla saa paljon isomman auton, tehokkaamman moottorin ja paremmat varusteet.
riippuu mitä pitää muutamana tonnina...eipä kovin kummoista C-luokan autoa taida alle 18 000 € saada ? se on jo 5000 euroa enemmän joka on noin 40% Space Starin hinnasta..
Tolla 13000 tosin saa jo muutaman vuoden ikäisen C-luokan vekottimen.. arvonlasku noilla aika yks yhteen vielä siinä vaiheessa
Todennäköisesti käypä peli cvt-vaihteistolla kauppakassiksi.
Pesee robottivaiteisen Aygon tullen mennen, varinkin jos on sisämelultaan kohtuullinen...
Hinnaltaan edullinen rengaskoko ainakin ja cvt-vaihteistossa momentinmuunnin jauhekytkimen sijasta...
Ja jos kestää niinkuin Mitsut tavallisesti niin mikä ettei...
Viikonlopun ensiesittelyssä tutustuin ja en keksinyt yhtään syytä miksi pitäisi ostaa.
Varmaan uutuusmalli jää automyyjille hallintäytteksi ,sillä uudenkarhea yaris kiinnosti kävijöitä enemmän ja iltapäivällä oli myyty-lappu etulasissa.
Jaris on eri hintaluokassa, niinkuin käyttökulutkin.
Kilpailijoita Kia Picanto ja Toyota Aygo sisarmalleineen ym.
Tosiasia on, kolme tonnia korkeammalla hinnalla huomattavasti paremman auton.
Pikkuautoissa näkyy olevan kovat katteet päätellen autoveron määristä.