Jo pitkän aikaa on hintaero ollut luokkaa 15 senttiä/litra. Nyt aivan hetkessä hintaero on ainakin omalla kotipaikkakunnallani kutistunut 4-6 senttiin. Bensan hinta on tippunut reilusti ja dieselin hieman noussut. Mistä moinen?
Dieselin ja 95E10:n hintaero
7
363
Vastaukset
- lo,mtre
talvi diesel on kalliimpaa,bensan menekki usassa pienmpi meidän talvi aikaan.sinnä nyt pari syytä.Toki nesteen poro diesel oli vain 2 cent halvempi kuin tb xprs e10 maanantaina.
- 2 syytä
Talvilaatuidiesel kesälaatua kalliinpaa ja talvella kuluu lumitraktoeeissa ja talojen lämmityksessä löpöä, joka sama tavara kuin diesel, mutta värjätty, ja kysynnän ja tarjonnan laki siis nostaa myös dieselin hintaa.
- H&K.
Tampereella havaitsin, että Neste-asemalla diesel on vain 2 snt halvempaa kuin ABC-asemalla 95-bensiini. Nämä ovat siis ns. tolppahintoja, joista kukin voi laskea bonuksin alennetun oman hintansa.
Omalla kohdallani saan 95E-bensaa ABC:lta noin 7 snt halvemmalla kuin jos tankkaisin Nesteellä dieseliä.- vdjhfjdhj
Ja Toisaalta jos tankkaa Tuusulan tb:ltä dieseliä maksaa se 1,43 e/l ja nuorgamin k-kaupassa 95e10 maksaa 1,89 e/l.
lähde polttoain.net - jefijeifie
Mulla on nyt ollut 2 viimeistä autoa 1,6 corolla vm 2004 ja 1,4d4d diesel vm 2005.
1,6 vei bensaa kesällä 6,4 l/100km ja talvella 7,5
1,4d4d vie kesällä 4,2 ja talvella 4,5
ajo pysynyt lähes samanalisena, paitsi nyt työmatkalla tulee 1 pysähdys enepi, kuin bensa autolla kun vien tytön päivähoitoon. Dieselissä ei haittaa niin paljoa vaikka hinta vähän heiluu, esim. 10c korotus lisää 100km kustannusta vain 45c bensaassa 10c lisäys nostaa 100km kustannusta 70c. - Anonyymi
vdjhfjdhj kirjoitti:
Ja Toisaalta jos tankkaa Tuusulan tb:ltä dieseliä maksaa se 1,43 e/l ja nuorgamin k-kaupassa 95e10 maksaa 1,89 e/l.
lähde polttoain.netHöpöhöpö maksaa paljon enemmän..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö maksaa paljon enemmän..
Nuo kerrotut hinnat oli 9,5 vuotta vanhoja hintoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2335260Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233700Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,182184Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2792123Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast461378Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611249Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1281131Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.116946- 34900
- 196804