Dieselin ja 95E10:n hintaero

Jo pitkän aikaa on hintaero ollut luokkaa 15 senttiä/litra. Nyt aivan hetkessä hintaero on ainakin omalla kotipaikkakunnallani kutistunut 4-6 senttiin. Bensan hinta on tippunut reilusti ja dieselin hieman noussut. Mistä moinen?
7448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

talvi diesel on kalliimpaa,bensan menekki usassa pienmpi meidän talvi aikaan.sinnä nyt pari syytä.Toki nesteen poro diesel oli vain 2 cent halvempi kuin tb xprs e10 maanantaina.

Äänestä

Talvilaatuidiesel kesälaatua kalliinpaa ja talvella kuluu lumitraktoeeissa ja talojen lämmityksessä löpöä, joka sama tavara kuin diesel, mutta värjätty, ja kysynnän ja tarjonnan laki siis nostaa myös dieselin hintaa.

Äänestä

Tampereella havaitsin, että Neste-asemalla diesel on vain 2 snt halvempaa kuin ABC-asemalla 95-bensiini. Nämä ovat siis ns. tolppahintoja, joista kukin voi laskea bonuksin alennetun oman hintansa.
Omalla kohdallani saan 95E-bensaa ABC:lta noin 7 snt halvemmalla kuin jos tankkaisin Nesteellä dieseliä.

Äänestä
  • Ja Toisaalta jos tankkaa Tuusulan tb:ltä dieseliä maksaa se 1,43 e/l ja nuorgamin k-kaupassa 95e10 maksaa 1,89 e/l.
    lähde polttoain.net

    Äänestä

  • Mulla on nyt ollut 2 viimeistä autoa 1,6 corolla vm 2004 ja 1,4d4d diesel vm 2005.
    1,6 vei bensaa kesällä 6,4 l/100km ja talvella 7,5
    1,4d4d vie kesällä 4,2 ja talvella 4,5
    ajo pysynyt lähes samanalisena, paitsi nyt työmatkalla tulee 1 pysähdys enepi, kuin bensa autolla kun vien tytön päivähoitoon. Dieselissä ei haittaa niin paljoa vaikka hinta vähän heiluu, esim. 10c korotus lisää 100km kustannusta vain 45c bensaassa 10c lisäys nostaa 100km kustannusta 70c.

    Äänestä

  • vdjhfjdhj kirjoitti:

    Ja Toisaalta jos tankkaa Tuusulan tb:ltä dieseliä maksaa se 1,43 e/l ja nuorgamin k-kaupassa 95e10 maksaa 1,89 e/l.
    lähde polttoain.net

    Höpöhöpö maksaa paljon enemmän..

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Höpöhöpö maksaa paljon enemmän..

    Nuo kerrotut hinnat oli 9,5 vuotta vanhoja hintoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


diebe kirjoitti:

Jo pitkän aikaa on hintaero ollut luokkaa 15 senttiä/litra. Nyt aivan hetkessä hintaero on ainakin omalla kotipaikkakunnallani kutistunut 4-6 senttiin. Bensan hinta on tippunut reilusti ja dieselin hieman noussut. Mistä moinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu