Vietän noin puolet ajastani, 10-14h päivässä tietokoneella. Häpeän tätä, koska olen jo parikymppinen ja teen vieläpä jotain jota melkeinpä vihaan. Tiedän, että jokaIsen sekunnin jonka istun tietokoneella voisin käyttää johonkin hyödylliseen tai oikeasti kivaan asiaan. Vaan jostain syystä mitään ei tapahdu, ja jatkan itseni kiduttamista. Ja ihan oikeasti kiduttamista; olen jatkuvasti väsynyt, en syö riittävästi enkä harrasta juuri yhtään ulkoilua/liikkuntaa. Lisäksi minulla ei ole sosiaalista elämää, mutta en tiedä onko tämä riippuvuuteni syy vai seuraus. En tiedä voiko tätä sanoa riippuvuudeksi enää koska en saa oikeastaan edes sitä pientä helpotusta koneesta. En vaan osaa tehdä mitään muuta. Kommentoikaa/antakaa neuvoja ihmees.
Tietokoneriippuvuus
16+6
2171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oo... mäkin tykkään internetistä. =) Ihmiset kiinnostaa, blogit ja muiden tarinat ja keskustelut. Kyllä. Mulla on toinen kone varalla jos 1 hajoo ja sit viellä miniläppäri.
Ennemmin roikun ystävien kanssa netissä kuin tuijotan zombiena tv.tä :)
Et ole yksin ongelmasi kanssa, täällä toinen parikymppinen joka taistelee tietokoneriippuvuutta vastaan. Päätin aloittaa sillä, että laitan kylmästi läppärin laukkuun ja kaappiin viikoksi ja katson mitä tapahtuu. Nettiin menen kännykällä jos on pakko. Mieli on ainakin vielä tässä vaiheessa toiveikas, uskoisin että saan saliharrastuksen pian elvytettyä ja sähkölaskua pienennettyä :)