Asianajaja JAri Niinistön valvonnassa hävisi rahaa

Markku Ahdeoja

5.7.2012 Onnistuttiin jälleen viemään rahaa.

Äitini veli on vuodesta 1968 onnistunut viemään Kiikalassa sijaitsevasta kuolinpesästä jatkuvasti rahaa. Kuolinpesässä on 3 omistajaa

Äitini veli onnistui Kiikalan osuuspankissa lopettamaan yhteisiä pankkitilejä ilman minkäänlaisia valtuuksia. entinene pankinjohtaja Jouko Marjalaakso hermostui kun kyselin kadonneiden pankkitilien perään.

Pankin kohdalta rikollinen toiminta loppui 2005 jolloin minulla on vielä aikaa nostaa syyte törkeän kavalluksen avunannosta.

5,7.2012 äitini veli onnistui viemään vielä 91,80 yhteiseltä tililtä johon hänellä ei ole käyttöoikeuksia.

Tililtä maksettiin tiemaksuja Kiikalassa sijaitsevan Kiertotie nimiselle tielle 227,15 euroa. Laskun perusteena on myös 9 loma-asuntoa vaikka tien varrella ei ole yhteisessä omistuksessa kuin 3 mökkiä.

Enoni onnistui huijaamaan Kiertotien tiehoitokuntaa lähettämään myös enoni omistamien mökkien tiemaksut samalle laskulle, jolloin ne maksettiin yhteiseltä tililtä. Näin enoni petoksellaan sai itselleen tänä vuonna 91,80 euron hyödyn.

Pesänselvityksen ajan tililtä hävisi samalla tavoin yli 700 euroa. Pesänselvittäjä Jari Niinistön silmien alla tililtä kähvellettiin tiemaksuja vuosien 2005-2012 välisenä aikana. Asianajaja Jari Niinistö ei halua asiasta puhua, koska tilanne on hänelle kiusallinen, koska hän oli vastuussa mutta keplottelee siitäkin taas irti. Niinistö itse määräsi enoni pyynnöstä mökit hänelle. Niinistön ammattitaidosta kertoo hyvin, kuinka hän laskutti noin 60 000 euroa eikä edes valvonut pankkitililiä joka oli yksi päätehtävistä.

6

1062

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeppalis zz

      Onko aamulääke unohtunut?

    • kyrsiintynytSalolain

      Hyvä kun joku uskaltaa tuoda faktoja esiin, kiitos Markku ! Olen lukenut enemmänkin kirjoituksiasi. Varsinkin Salon poliisilaitoksen toiminta on herättänyt itsellänikin erilaisia ajatuksia. Ollaanko me oikeasti jonkun kaveriporukan armoilla ? Poliisit, syyttäjä, asianajajat, yms.. Kaikki samaa pikkupiiriä. Helvetin Salo !

    • tarkka nainen

      Uskon kyllä Ahdeojaa.Vuosia sitte kun Niinistö oli pesänselvittäjänä meidän jutussa, ja menin huomauttamaan eräästä asiasta jossa eräp.oli jo ajat sitte umpeutunut hänen muistamattomuutensa takia. Siinä sitä sitte istuttiin odottamassa sitä "tarkistusta"noin 30.min kyllä silloin jo ihmettelin,miten voi mennä aikaa näin paljon kun ei tarvi ottaa kuin perikunnan mappi hyllyltä ja katsoa tilin eräp. kysymyksessä oli vain yksi iso tili.No laskuhan siitä istumisesta tuli,eikä mikään pieni,olihan kysymyksessä "neuvottelu".Olis kannattanut vaan soittaa,eikä mennä paikanpäälle.No tämmösessä tapauksessa en osannut ajatellakkaan,että meitä "sakotetaan" Niinistön muistamattomuudessta.

    • tarkka mies

      Kaikenlaista häiriöö
      No hän omassa persoonassaan, siis yksi ja ainut häiriintynyt multinikki on näiden kaikkien nikkien takana.
      Ja sitkeesti vain pysyy keskuudessamme, vaikka monet toivovat hänen menevän hoitoon, jotta saisi elämänsä järjestykseen.
      Hän rakastaa nostaa itseään esille ja dualistisesti kaipailee ja komppaa itseään omissa viesteissään.
      Elämä on ja joillakin se on vielä enemmän, yeah!

    • tosi outoa

      Kuka kehtaa patistaa jotakuta heti hoitoon jos jotain sanoo?

    • Anonyymi00006

      Täällä ihmetellään paljonko hänelle pitäisi maksaa että hän edustaisi henkilöä jolle hän laskun kirjoittaa. Toistuvasti hän muistuttaa että en minä tälläisella rahalla viitsi asiaan perehtyä. Eikä mistään summasta ole ollut koskaan edes kyse, mies toimii pärstäkertoimen , ennakkoasenteen ja kateellisten juorujen perusteella.
      Oikeuden kanssa ei ole mitään tekemistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1182
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe