Härkämäki asuinalueena?

Moikka!

Olen muuttamassa pian Turkuun, ja minulle tarjottiin asuntoa Turun Härkämäestä Ieskatu 11. Onko kellään NYKYAJAN kokemusta, millaista tällä alueella on asua? On kuulemma hiukan huonossa maineessa ollut. Minulla on auto jota pitäisi uskaltaa pihalla pitää ja koira jota ulkoiluttaa iltaisin, muuten pysyttelen yleensä kotona vain ja palvelut hankin suuremmista keskuksista. Miten on, uskaltaako/pystyykö siellä asumaan ilman sen suurempaa pelkoa? Meteli ei sinänsä minua ihmeemmin haittaa.
10723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tunnen samasta talosta yhden asukkaan. Aivan kunnon ihminen. Hän on kyllä kertonut, että muutamia juoppoperheitä asuu samassa talossa. On ollut joitain rähinöitäkin joskus.
Mutta mihinkäs niitä harhaisia hörhöjä enää pakoon pääsee. Niitä asuu jo keskustan hienostoalueillakin.

Äänestä
  • Ei semmosia alkoholisteja asu "hienostoalueella".
    Miten ne maksaa kämppänsä joka on 400-800€?
    Alkoholiin taitaa mennä äijien rahat.

    Äänestä

Asuin 4 vuotta Härkämäessä ja voin sanoa, että en voisi kuvitella meneväni takaisin. Talo, jossa asuin, oli levoton. Talossa oli tietääkseni työttömiä ja jonkun verran nuoria (myös työttömiä), jotka saattoivat rellestää yömyöhään keskellä viikkoa. Asiaa ei auttanut se, että äänet kuuluivat helposti asunnosta toiseen.

Kesällä kaupan edustalla pusikoissa on juoppojen oma baari. Siellä on usein aika hämärän oloista porukkaa. Jos olisin nainen, niin en tiedä uskaltaisinko lenkkeillä Härkämäen pururadalla iltaisin.

Härkämäen kaupassa en käynyt kuin vain silloin kun en jaksanut tai ehtinyt käymään missään muualla. Hinnat oli kovat ja henkilökunnan asiointi oli joskus vähän hämärää. Mikäli oikein ymmärsin, niin siellä myytiin "piikkiin" olutta juopoille. Voin olla myös väärässä.

Kyllä sitä kaikenlaista ehti tapahtua tuolla kun asuin Härkämäessä. Pahoinpitely naapurissa, poliisit kävi naapureissa, autoihin murtauduttiin, häkkivarastoon murtauduttiin yms.

Summa summarum. En suosittele Härkämäkeä. Kaikki te jotka olette ajatelleet muuttavanne Härkämäkeen, niin harkitkaa vielä. Neuvon maksamaan vähän enemmän ja muuttamaan johonkin muualle. Kyllä sitä kannattaa maksaa siitä, että saa rauhassa asua.

Äänestä
  • näin suurta asuinaluetta,missä ei olisi näitä lieveilmiöitä?missä esim olisi parkkipaikka missä ei murtauduttais autoihi!

    Äänestä

Sä muutat useasti.

Äänestä

Erittäin hyvä ja rauhallinen. Eikä ole m-tiaisia.

Äänestä

Mielestän Härkämäki on melko rauhatonta.
Kannatan muuttamista Rauhankadulle,Puistokadulle tai Koulukadulle.

Hinnat vuokra: kk 400€-700€

Äänestä

Suosittelisin parempia asuinalueita jos arvostaa hyvää asumista. Niitä kyllä on tarjolla.

Äänestä

Ihan mukava paikka varsinkin näin syksyisin. huolto siivoaa lehdet pihoilta puhaltaen toisille pihoille että muut saa haravoida ne sitten talkoo voimin pois. Näin olen huomioinut jo reilut 2 vuotta . Ja vielä maksetaan huollolle siitä et saadaan itse siivota pihan ympäristö.

Äänestä

Häränpaska kyllä. Tervetuloa. Talossa ei asu Beduiinin poikia eikä kansallispukusia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


murmelion kirjoitti:

Moikka!

Olen muuttamassa pian Turkuun, ja minulle tarjottiin asuntoa Turun Härkämäestä Ieskatu 11. Onko kellään NYKYAJAN kokemusta, millaista tällä alueella on asua? On kuulemma hiukan huonossa maineessa ollut. Minulla on auto jota pitäisi uskaltaa pihalla pitää ja koira jota ulkoiluttaa iltaisin, muuten pysyttelen yleensä kotona vain ja palvelut hankin suuremmista keskuksista. Miten on, uskaltaako/pystyykö siellä asumaan ilman sen suurempaa pelkoa? Meteli ei sinänsä minua ihmeemmin haittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu