Turisteille myynti jatkuu

Järki voitti

Hollanin kannabis kahvilat saavat jatkossakin myydä turisteille. Vähemmän on tästä uutisoitu kuin mahdollisesta kiellosta uutisoitiin. Eli normi meininki suomen medioilla.
Onkos joukolla tähän mitään sanottavaa?

9

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskustelun avaaja

      Onko tämä palsta trollattu hiljaiseksi? Haloo!

    • järki voitti

      Yhdysvalloissa kaksi osavaltiota laillisti viihdekäytön. Eipä liity aloitukseen mutta nostanpa samalla tätä aloitustani

    • _Narc_

      No juu, Wietpas lähti liikkeelle etelästä. Saksalaisilla ja belgeillä on ollut tapana puikahtaa rajan yli hakemaan lasti kotomaassa myytäväksi. Ajateltiin että Wietpasin avulla tämä liikenne saadaan lakkaamaan. Maastrichtin pormestari (Gert Leers) oli yksi innokkaimpia Wietpasin ajajia.

      Jättivät pari pikkujuttua huomioimatta. Ensimmäinen on se, että ganjaa saa ostaa coffeeshopista viisi grammaa kerralla. Kaverin kanssa kun jostain Kielistä pyörähtää kilon hakemassa, joutuu toisessakin shopissa vierailemaan. Toinen on se, että 60% hollantilaisista vastustaa koko ideaa. Eivät halua kannan vuoksi minkäänlaiseen hallituksen tietokantaan.

      Pari vuotta tuota kokeilua on tehty. Ja tulokset ovat just mitä arvata saattoi: katukauppiaiden määrä moninkertaistui samantien, ganjataksit tuovat tavaran vaikka kotiin. Saman tien katosi se raja mikä on ollut kannabiksen ja kovien huumeiden hankkimisen välillä. Poliisi ei kykene valvomaan katukauppaa enää missään mittakaavassa.

      Näinpä Leerskin pyörsi kelkkansa, myönsi että oli vikatikki. Nyt kun tuosta edellisestä hallituksenkuvatuksesta päästiin eroon, Wietpas on taas pöydällä. Vielä eivät ole uskaltaneet sitä kokonaan heivata, mutta yrittävät sorvata sitä helpommin sulatettavaksi. Ihan sama vaikka Opstelten väittää julkisuudessa että kokeilu oli "menestys" - Maastrichtin kadut sanovat ihan muuta.

      Eppäilen että loppujen lopuksi kuoppaavat koko ajatuksen... tärkeämpiäkin asioita on mietittävänä...

      Washington ja Colorado, yeah. Washington, no joo, siinä Kanadan rajallahan tuo on ja voimakkaasti on vaikutteita pohjoisesta. Colorado taas on iso yllätys. Veikkaisin että muut osavaltiot seuraavat tilannetta silmä kovana ja tekevät päätöksiä parin seuraavan vuoden aikana.

      Suomessa perustellaan sillä, että on YK:n alaisuudessa sitouduttu tietynlaiseen politiikkaan. Ihan samalla tavoin kuin muita poliittisia päätöksiä perustellaan EU:n direktiiveillä. Eivät ne direktiivit lakeja ole vaan suosituksia, joiden käyttöönotosta jokainen maa voi vapaasti päättää. Ei YK:n huumausainesopimuksella ole yhtään sen isompaa lainvoimaa.

      • ihan varma homma

        Mikä tahansa huono laki voidaan korjata. Kieltolaki hyödyttää ennenmuuta rikollisia mutta jättää kaikki ongelmat silti yhteiskunnan maksettavaksi. Silti politikot ovat kovin haluttomia tekemään ratkaisuja joilla saisi haittoja pienemmiksi. Sitä kieltämistä on kokeiltu jo tarpeeksi kauan ja se ei toimi.


    • gthjioou

      Kaikessa muussa on valinnanvaraa. Päihteissä on vain yksi laillinen, kyllä ne alkoa miedommat päihteet saisivat olla yhtä sallittuja.

    • Hah, hah, haa.......

      Kylläpä kieltolaki uskovaiset on ihmeen hiljaisia?

    • _Narc_

      Dudih. Nyt se on sitten päätetty. Weedpas on haudattu, keveät mullat :-D

    • uiyuytrrfg

      Nostetaan nyt vaikka tätä kun näyttää jouko nostelleen omia horinoitaan. Kuluva vuosi on ollut aika positiivinen. Sveitsi, uruguai ja pari jenkkilän osavaltiota laillistivat.
      Kannabis alkaa pikkuhiljaa siirtyä laittomasta huumeesta lailliseksi päihteeksi, mikä onkin oikea linja.

      Hollanti perui ulkomaalaisille myynnin kun haitallisempi katukauppa alkoi yleistyä.
      Tuon nyt jokainen aivot omaava arvasi että tapahtuu jos kahvila myynti loppuu.

      Toivotaan että suomikin edes sallisi käytön, järkevintä olisi laillistaa koko homma samoilla säännöillä kuin alkoholi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      728
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    6. 35
      587
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe