Eilen uutisoitiin verovelvollisten tulotiedot kautta maan.
Johanna Tukiaisen kerrottiin hankkineen toiminnallaan runsaan 48 000 euron tulot vuonna 2011. Samalla kävi ilmi, että jälkiveroja lankeaa maksuun runsaat 9500 euroa joulukuun 2012 alussa.
Vuosi 2011 oli keikkailun vuosi, sillä Johanna heitti 85 keikkaa eri puolilla Suomea. Lisäksi blogi päivittyi tasaiseen tahtiin viikoittain. Johanna avautui Iltalehdessä saamistaan jälkiveroista ja suunnittelee maksusuunnitelman tekoa:
http://www.iltalehti.fi/viihde/2012110116276729_vi.shtml
-- Lisäksi autan sairasta siskoani. Eikä keikkatilanne ole hyvä, tilittää Johanna.
Johanna Tukiaisen kerrottiin hankkineen toiminnallaan runsaan 48 000 euron tulot vuonna 2011. Samalla kävi ilmi, että jälkiveroja lankeaa maksuun runsaat 9500 euroa joulukuun 2012 alussa.
Vuosi 2011 oli keikkailun vuosi, sillä Johanna heitti 85 keikkaa eri puolilla Suomea. Lisäksi blogi päivittyi tasaiseen tahtiin viikoittain. Johanna avautui Iltalehdessä saamistaan jälkiveroista ja suunnittelee maksusuunnitelman tekoa:
http://www.iltalehti.fi/viihde/2012110116276729_vi.shtml
-- Lisäksi autan sairasta siskoani. Eikä keikkatilanne ole hyvä, tilittää Johanna.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Olkalaukkuhomoksi mainittu Juha Immonen kirjoitti illalla 1.11.2012 Facebookissa avauksen artikkelissa olevasta kuvasta ja omista käsityksistään näin:
"Kaunis Kuva Johannasta, verot ovat ihan poskettomat, koska Johanna maksaa kaikkien käytännän kulujen lisäksi vielä Julian ruuat ja elämisen, matkat ysm. vaikka ei ole siskonsa huoltajuusvelvollinen millään tavalla. JA Julialta tulee kiitokseksi pelkkää vit......a. Olen nähnyt vierestä. Ja Johanna ristiinnaulitaan Suomessa, vaikka on upea ja roehka artisti sekä todella kaunis! Luonteeltaan ja ulkonäöltään!"
Siskosten välit ovat olleet suorastaan jäätävät Julian synttäriviikonlopun jälkeen, mikä johti mm. siihen, että tiistain keikka Kannelmäen Kannelpubiin jouduttiin perumaan äkisti kokonaan. Ja Immonen puhaltaa hallan suhteen sinetiksi..
Luonteeltaan kaunis? Johanna? Joo, kaunista on haukkua ihmisiä julkisesti netissä, valehdella, kusta asemalaiturille, purra ihmisiä naamaan ja lyödä ja raapia ihmisiä. Kaunista on ja glamouria.
Ja siihen vielä hinttipussipoika ja neiti Penna siipeilemään muiden irvokkaiden lisäksi.
Jälkiverojen lisäksi loppuvuoden 2012 taloustilanne vaikuttaa haastavalta.
Ennen vuoden loppua olisi jotenkin katettava suurinpiirtein tällaiset rahamenot::
1. Veromätkyt noin 9500 euroa
2. Uudet tissit 3500-4000 euroa
3. Käräjäoikeuden määräämät sakot ja korvaukset marraskuun lopussa, 2000 e
4. Asianajajan palkkio, noin 1000-1500 euroa
Lisäksi normaalit elinkustannukset jyräävät joka päivä. Kuukausitasolla ne lienevät 1000-1500 euron luokkaa. Kokonaismenot loppuvuotena ovat tämän viestin luvuilla laskettuna yhteensä noin 20 000 euroa nettona, eli 10 000 euroa kuukautta kohti.
Supersuositut Johanna ja Julia.
Näin on markkinoitu keikkaa. Julia kai on myös keikoilla, joten kai hänkin jotain on tienannut?
Miten Johanna voi mukamas "elättää" siskoaan Juliaa,kun tästä ei kovinkaan kauan ole aikaa,kun sisaruksista toisiksi nuorin Jasmin latasi suoraa tekstiä Julian facebook sivustolle siitä miten Äiti ja hän poika ystävineen elättää Johanna ja Juliaa.Vuokraa eivät maksa ja ruokaa ostaa muut perheenjäsenet.Kun heillä ei siihen yksinekertaisesti ole varaa. Tämän sorttista sisäpiiri tekstiä lateli siis yksi sisaruksista.Joten kuka ja millä pokalla on Johannasta tehty joku laupias samarialainen?!! kun ei pysty pikku siskonsa mukaan elättämään itseänsä(teksti jossa Jasmin mainitsi ettei TEILLÄ ole siihen varaa ostaa ruokaa) monikossa siis tämä.
Jos tuksu oikeesti välittää siskostaan Juliasta niin kannattaisi ihan oikeasti lopettaa tuo Julian kuskaaminen ja houkutteleminen ravintoloihin ihan jo sisarena sairauden ja entisen alkoholi ongelman vuoksi.Kun näin esitetään rakastavaa ja huolehtivaa siskoa(mitä tuksu kovasti hehkuttaa itse olevansa)
pitäisi myös huolen siskostaan ja katsoisi tämän perään..oikeine ruokavalioineen ja terveellisine elämäntapoineen.Säälin Juliaa syvästi:( ja muuta tuota perhettä.
Onko nuo tulot Jossun henkilökohtaisia tuloja, vaiko sen yrityksen kautta kierrätettyjä tuloja? Se on kahtokaas niin, että yritysmuodosta riippuen narikan omistaja on vastuussa mm. yrityksensä verovelvotteista.
Jos Dollsit ovat tienanneet tuon 48.000 €uroa vuonna 2011, niin eipä ole kummonen liikevaihto ollut. Tuosta kun vähentää pakolliset kulut (tanssijoiden palkat pakollisine sivumenoineen, yöpymiset lattianluuttauskeikoilla, markkinoinnin, matkakulut yms. pakolliset) menot, niin köyhyysrajallahan Tuksu elää.
Tuosta 48k on jo vähennetty kaikki yrityksen menot. Terveisin yrittäjä.
Ja unohdin sanoa, että Johanna ei siis ole maksanut mitään veroja noista tuloista, jos kerta on saanut tollaset mätkyt. Yhteiskunnan ylläpitämät palvelut kyllä kelpaa, mutta veronmaksuvelvollisuus ei näytä kuuluvan Ladyn glamyyriseen elämän menoon.
Tottakait on vähennetty kaikki mahdollinen (ja niin pitääkin), mistä vaan kuitin on saanut kiskastua todisteeksi. Veroja tuloista kuitenkaan ei ole maksettu siten, kuin olisi kuulunut.
Tuosta 48 tonnista, kun ottaa pois sen 10 tonnia, niin eipä Tuksulla ole paljon kuukautta kohti hurrattavissa (hiukka yli 3 tonnia/kk). Ja todellakaan verottajalle eivät kaikki kuitit mene läpi mm. työvaate- tai matkakustannuksista.
Ehkä hän yritti pimittää nuo rahat verottajalta? Kyllä verotus on kaikille sama ja samansuuruisesta tienististä maksetaan veroakin saman verran. Tosin ei hän varmaan ole sitten kehdannut laittaa vähennyksiäkään matkakuluista tai "työvaatteista" yms. mitä sitten rehellinen veronmaksaja laittaa? Työhuonevähennys?
Huh, 9500 euron mätkyissä on kova maksaminen, mutta osalle niistä voi pyytää maksuaikaa muutamia lisäkuukausia, jos perustelut ovat hyvät. Yleinen periaaate on, että jälkiverot pitää maksaa kokonaan loppuun seuraavan vuoden (tässä vuoden 2013) alkupuoliskon aikana.
Vuosi sitten raportoitiin, että Johanna Tukiaisella oli ulosottovelkaa 32 000 euroa.
http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/muut.shtml/1408063/johanna-tukiaisella-yli-32-000-euroa-ulosotossa
Liekö pystynyt lyhentämään velkaa vuoden 2012 aikana? Blogista on saanut peruskuukausitulona 1000 euroa kuukaudessa. Keikkoja on ollut keskimäärin 2 kappaletta kuukaudessa tänä vuonna (viimeksi 19.10. Hyvinkäällä).
niinkö
Hieman olen ihmeissäni sen suhteen, miksi ei Dolls Dancersin eli Johanna Tukiaisen kirjanpitäjä/tilitoimisto ole huomauttanut liian pienestä veroprosentista, jotta se olisi korjattu jo alkuvuonna 2011 vastaamaan tuloja?
Kuka on Dolls Dancersin kirjanpitäjä?
Vitut niillä mitään kirjanpitäjä ole. Mieti nyt vähän.
Jostain luin, että Dolls Dancerseillä on kirjanpitäjä. Tarkistan asian huomenna, jos ehdin. Kirjanpitäjän nimi oli muistaakseni Pentti Mäkinen. Firman sivut ovat tässä:
http://www.kirjanpidot.fi/
aaa
Joo, Pentti Mäkinen hoitaa yrityksen tilejä. Ilman kirjanpitäjän taitoa Dolls Dancers olisi mennyt jo vuosi-pari vuotta sitten kanttuvei.
Viime vuonna Johanna Tukiainen ansaitsi reilut 48000 euroa, ja loppuvuodesta 2011 hänellä oli silti ulosotossa 32000 euroa. Koska ansaittu raha suurimmaksi osaksi meni ulosottojen maksamiseen, hän ei pystynyt maksamaan tarpeeksi ennakkoveroja viime vuodelta.
Tästä tuli nyt sitten maksettavaksi jälkiveroja tuo reilut 9500 euroa. Ne yleensä maksetaan kahdessa erässä, joulukuussa ja helmikuussa. Samanaikaisesti lankeavat myös maksuun maksamatta jääneet, todellisia tuloja vastaamaan takautuvasti korjattavat yrittäjäeläkemaksut (luokkaa 20 prosenttia palkkasummasta).
Tilanne on vaarallinen, kun samanaikaisesti keikkamyynti on lopahtanut, ja hankitut rahat menneet hömppään, hepeniin ja hiuspidennyksiin. Kesäaikana oli parin kuukauden mittainen keikkatauko, kesäloma. Syksyllä on ollut noin 2 keikkaa per kuukausi. Monta keikkavarausta on peruuntunut. Dolls-tuote ei ole kunnossa.
Vaikuttaa siis siltä, että taas kertyy lisää ulosottovelkoja.
Tukiaisen taloustilanne on hallitsemattomassa tilassa.
Dolls-tuotteen ongelma ovat juuri ammattitaidottomasti ja ala-arvoisesti hoidetut keikat. Myöskään kaduilta mukaan haalitut uudet tanssiryhmän jäsenet eivät vakuuta.
Aikuisia kuitenkin kumpikin siskoista, vastaavat omista talouksistaan ihan itse. Johannalla toimeentulon lähteenä blogi keikat, Julialla opinto- ja asumistuki.
Kokaiini on niin kallista ja pilleritkään ilmaisia ole. Sidukka maksaa ja se hieno shamppanja. Ämmä on niin helevetin tyhmä että päästä vihloo, no onneksi pääsee lepäämään vankilaan kun tuomio astuu voimaan.
Johannan jälkiverojen lisäksi loppuvuoden 2012 taloustilanne vaikuttaa haastavalta. Ennen vuoden loppua olisi jotenkin katettava suurinpiirtein tällaiset rahamenot:
1. Veromätkyt noin 9500 euroa
2. Uudet tissit 3500-4000 euroa
3. Käräjäoikeuden määräämät sakot ja korvaukset marraskuun lopussa, 2000 e
4. Asianajajan palkkio, noin 1000-1500 euroa
Lisäksi normaalit elinkustannukset jyräävät joka päivä. Kuukausitasolla ne lienevät 1000-1500 euron luokkaa. Kokonaismenot loppuvuotena ovat tämän viestin luvuilla laskettuna yhteensä noin 20 000 euroa nettona, eli 10 000 euroa kuukautta kohti. Tosin jälkiveroista noin puolet voi maksaa alkuvuoden 2013 aikana. Mutta jostakin pitää varmasti luopua, ehkä uusista rinnoista?
Julialla ei taida todellisuudessa olla tuloja. Tänä syksynä on saanut opintotukea ja asumistukea (ehkä). Multa osin hän on ollut vuosikaudet Johannan kanssa hankkimiensa tulojen varassa.
Genuan tienestitkin jäivät saamatta.
Miten se asumistukea saisi?
Eihän se maksa vuokraakaan mistään.
Ja jos nyt sattuisi olemaan niin, että tyttäret maksaisivat äidilleen jonkinmoista vuokraa/vastiketta, niin kyllä asumistukea haettaessa Johannankin tulot pitäisi ilmoittaa kelaan->ei tipu tukea.
Johanna kuten Juliakin on MOLEMMAT olleet taloudellisesti perheensä tuen varassa mm.Asunto jossa asustavat eivät maksa vuokraa asunnon haltijalle Äidilleen siis.Joten tuskin Johanna Juliaa elättää,kun itsekin loisii.Ja tämä ei ole näätimistä jos joku sitä siksi yrittää vääntää.Tästä maksamattomista vuokrista ym muusta huomautti Jasmin nuorimmainen siskoksista syksyn aikana sisarusten fb sivustolla!!
Entä jos tilanne on tämä.
Johanna ei anna Julialle esiintymispalkkiotaan. Pitää nälässä. Siinä yksi syy laihtumiseen. Juottaa ja antaa muutenkin % nesteitä liian kanssa.
Alistettuja ja pelkäävänä Julia ei uskalla pitää puoliaan. Olen kuullut tälläistä tapahtuneen.
Nyt lukemani mukaan Johanna on siellä espanjassa. Julia rahattomana täällä. Parasta olisi hirmuisen iso siskon poissa oloa hyväksi käyttänen mennä kotiin sinne ruotsiin. Ja pysyä siellä.
Kun katselee heistä kuvia on Julia aina niin apaattinen ja poissaolevan näköinen. Kuvat joissa on yksin tai sen tyypin kanssa. Niissä on vapautuneemman oloinen.
Tiedän mitä pelko ja nälkä saa yhessä tai eriseenaikaan.
Sitten se myyminen, nekin rahat Johanna pimitti.
maagikko
Pientä rajaa tuollaiseen spekulointiin! Entä jos ja olen kuullut.... Kaiken maailman häiriintyneet laardipallerot ottavat tällaisen tekstin totuutena joten mieti hyvä ihminen mitä kirjoittelet....
Rakas Johanna-sisko ei tue sisartaan. Kun toinen painuu alas, niin silloin Johanna tuntee olevansa parempi. Sisarkateutta pahimmasta päästä?
Kun Johannan 48 000:n euron tuloista puhutaan (vuosi 2011), pitää muistaa, että siinä on kahden aikuisen, Jollaksessa asuvan naisen yhteistulot.
Ja tuloista pitää sitten vähentää yhteisen glamourelämän menot, mikä ei ole aivan vähän. Näyttää siltä, että jatkuvasti on eletty yli omien varojen.
Kansainväliset estradit kutsuvat Juliaa ulkomailla, koulusta ja terveydestä viis.
Otteita Johannan blogikirjoituksesta tiistaina 6.11.2012:
"Olen todella pahoillani, ettei Julia ole tällä matkalla mukana; hän itse sanoi minulle (eikä edes kovin kännissä), että: “Pidä keikkasi ja ulkomaanmatkasi.”
Yritän edelleen saada Julian Kanarialle, jos hän itse haluaa lähteä tänne.
Hän on aivan upea ja karismaattinen esiintyjä.... kyseessä on lyhyt matka, ja tiedän siskoni: hän osaa skarpata, jos itse haluaa."