Jatkuvaa huimausta?

aina vaan huippaa

Te joilla paniikkihäiriö, niin voio se olotila olla vähän päällä kokoajan? Mulla ainakin huimausta kotonakin vaikka ei mitään syytä olisi, paitsi tietty kokoajan sitä huimausta odottelen/tunnustelen... Ja mulla on kyllä ihan paniikkihäiriö todettu, mutta mietin kuuluuko tuo jatkuva huimaava olo siihen?

9

8185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • depr.+ph

      Sama juttu itselläni, huimausta on jatkuvasti ja se on ihan psykosomaattinen oire, itselläni. Toki kaikki elimelliset sairaudet poissuljettiin ennen kuin todettiin että huimaus on yksi oireeni tässä paniikissa. Miten sinua on fyysiseltä puolen tutkittu?

    • Hei vaan molemmille kirjoittajille,

      Itse olen kärsinyt pitkään paniikkihäiriöstä ja voin omasta kokemuksestani sanoa, että huimaus, epätodellinen olo yms. ovat paniikkihäiriön varsin tavanomaisia oireita. Yhdessä vaiheessa tuo huimaus vaivasi minua tosi paljon ja kävin sen takia kaiken maailman tutkimuksissa. Mitään ei kuitenkaan löytynyt ja kun sain varmuuden siitä, että kyse on vain psykosomaattisesta oireesta, huimauskin helpotti nopeasti. Älä siis murehdi. Huimaus menee kyllä ajallaan ohi.

      Ai niin, sellaisen asian voisin vielä lisätä, että jos lääkäri on tutkinut sinut ja olet saanut paniikkihäiriödiagnoosin, on erittäin todennäköistä, ettei huimaus johdu mistään elimellisestä sairaudesta. Jos selaat näitä keskusteluja, huomaat, että paikki "panikoivat" kärsivät enemmän tai vähemmän huimaavasta/pyörryttävästä olosta. Ja kyllä, paniikki/ahdistus voi olla "koko ajan päällä", mutta jos haet apua vaivaasi ja olet kärsivällinen, se menee kyllä varmasti ohi.

    • aina vaan huippaa

      Ensin mun oireita hoidettiin niskavaivoina, kuvattiin ranka ja kävin fysioterapiassa&hieronassa. Sitten pää on kuvattu ja verikokeita otettu sekä sydänfilmiä pari kertaa. Näiden jälkeen todettiin paniikkihäiriö, nyt on lääkitys aloitettu ja kerran olen käyny jo psykologilla. Täytyy vaan odotella sitä päivää, että olo olis suht normaali :)

    • Kuullostaisi siltä, että olet käynyt läpi varsin perusteelliset tutkimukset. Voit siis varmasti olla rauhallisin mielin, koska huimauksesi on vain paniikkihäiriön oire. Mitä nopeammin lopetat itsesi tarkkailun, sitä nopeammin huimaukset helpottavat ja menevät lopulta ohi.

    • taas perhe

      Olette herkistyneet homeelle. Sen tyypillinen oire on juuri huimaus.
      Mitkää tutkimukset eivät paljasta tätä herkistymistä, eivätkä lääkärit halua ottaa kantaa koko asiaan. Miestäni huimasi jatkuvasti ja hän sai paniikkihäiriödiagnoosin 10 vuotta sitten . Hän ehti syödä mielialalääkkeitä puoli vuotta ja oli käytännössä työkyvytön. Sitten asunnostamme löytyi muun remonti yhteydessä hometta. Pääsimme muuttamaan puhtaaseen asuntoon ja mieheni lopetti kokeeksi mielialalääkkeiden syönnin. Kas kummaa, ei enää huimausta eikä paniikkia. Töissä hän alkoi haistamaan muiden ihmisten vaatteissa olevan homeen ja totesi, että tällaisen ihmisen lähellä myös huimasoireet palaavat.
      Onneksi hän pystyy melko hyvin valitsemaan työtilansa, joten työssäkäynti onnistuu useimmiten. myös jotkut pyykinpesuaineet ja käsivoiteet tuntuvat olevan homeessa, koska niistä saa samanlaisia oireita.
      Paniikkihäiriö oli niin väärä diagnoosi kuin vain voi olla. onneksi emme jääneet siihen loukkuun.

    • ph.

      "Mitkää tutkimukset eivät paljasta tätä herkistymistä, eivätkä lääkärit halua ottaa kantaa koko asiaan." Kyllä paljastaa.

      Ja huimaus on monen sairauden oire, mm. yleinen juuri paniikkihäiriössä. Jos teillä on ollut homevaurio ja siitä miehesi huimaus niin ei se tarkoita sitä että niin olisi kaikilla.

      Itselläni on ph., fyysinen puoli tutkittu tarkkaan, mm. tuo mainitsemasi homeasia. (ihmettelen mitä tarkoitat tuolla etteivät tutkimukset asiaa paljasta....)


      "myös jotkut pyykinpesuaineet ja käsivoiteet tuntuvat olevan homeessa, koska niistä saa samanlaisia oireita." Homeessa?!

    • taas perhe

      Miten homeasiasi on tutkittu? Siitä kannattaisi kiireesti ilmoittaa viranomaisille, he kun aina valittavat, että mitään tutkimuskeinoja ei ole. Ja otithan huomioon, ettei kyse ole allergiasta vaan myrkytyksestä.
      Ja kyllä, todella monet esim. "sitruuna-aromiset" kemianteollisuuden tuotteet sisältävät homejäämiä, koska aromit on geeniteknisesti tuotettu homeviljelmissä. Käsirasvojen tapaiset tuotteet taas ovat valmista ravintoa ympäristön homeille. Kyllä, meillä on tästä tullilaboratorion vahvistus (liittyi nestesaippuaan, joka sitten vedettiinkin pois markkinoilta.)
      Siinä olet oikeassa, että huimaus voi johtua muistakin syistä. Kokemustemme ja koulutukseni perusteella väitän kuitenkin, että home ja ympäristön kemikalisoituminen eivät ole syistä vähäisimpiä. Mutta kuten sanottu, lääkärit eivät halua tähän puuttua. Paljastuisi kuinka paljon vääriä diagnooseja he ovat tehneet.
      Olen tätä asiaa aina silloin tällöin tuonut esille, nyt esim. tämän päivän onnettoman HS. yleisönosastokirjoituksen takia. Mutta tiedän toki, että jos identiteetti on sidottu esim.paniikkihäiriöön, ei ole valmis uudelle tiedolle. Miettikää kuitenkin joskus,miksi olette tuon taudin saaneet?

    • Billkaasi

      Minua huimasi ja oli tuhat muuta oiretta j.julmasti niita ivailtiin psyykkiseksi ja.vakivaltaisesti ja ahdistelevasti ja.ivallisesti intettiin oireita psyykkiseksi..
      Ja yksityisella se pajastui aivokalvon tulehdukseksi,
      Joten jokaista yliviisasta heinahattu teoreetikkoa ei kannata uskoa, vaan tervetta jarkea, silla tauteja, sienia ja.mikrobeja on tuhansia.jotka aiheuttaa huimausta ja moninaisia oireita ja vaikka tautia ei loytyisikaan ei se ole korvien vali vikaa..

      Freudin kirjoista ja kahvinporoista ennustaja kirjoitti minunkin huimauksen paniikiksi, vaikka minulla ei koskaan eika silloinkaan ole ollut yhta ainutta paniikki kohtaista, mutta jos ihminen on yliviisas ja vainoharhaiseksi teorioista tullut, han.nakee kaiken psyykkisena ja se jos mika on vainoharhaa.

    • Homeopatti

      Paniikkivaivoissa auttavat jotkin homeopaattiset valmsiteet aika hyvin, kuten Argentum nitr ja Ignatia 200 , mutta onhan niitä muitakin riippuen oireista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe