Tiedostusvälineet Norjassa luisuneet halpaan populismiin!

Antirasisti

Miksi näiden piti nyt mennä mainitsemaan miehen ihonväri ja "rotu" Oliko aivan pakko antaa tuntomerkit, kun poliisi olisi voinut pitää tämän sisäisenä asianaan? Koko tapaus varmaan alkoi rasistisesta provosoinnista, jota media nyt kärsjistää entisestään. Tämä vain vaikeuttaa maahanmuuttajien sopeutumista entisestään jo HUUUTAVASTA työvoimapulasta kärsivään Norjaan! Tätäkö Norjalaiset siis todella haluavat, vaiko monikulttuurista kansojen ja kulttuurien harmonista yhteisyötä maailmassa, jossa rikollisen ihonvärillä tai alkuperällä ei kaiken järjen mukaan pitäisi olla mitään merkitystä?



_________________________________________________
Oslossa suuretsintä puukottajan tavoittamiseksi

Norjan poliisi on jatkanut Oslossa suuretsintää raitiovaunussa riehuneen puukottajan tavoittamiseksi. Mies surmasi nuoren miehen ja haavoitti viittä muuta kaupungin keskustassa iltapäiväruuhkan aikaan neljältä. Teon motiivista ei ole tietoa.

Poliisin mukaan kaksi uhreista - keski-ikäinen nainen ja mies - saivat puukosta hengenvaarallisia vammoja rintaan ja myös kaksi noin 30-vuotiasta miestä on haavoittunut vakavasti. Viidennen vammat ovat lievempiä.

Puukottaja on arviolta 40-vuotias, 190-senttinen, todennäköisesti afrikkalaista syntyperää oleva mies.

Poistuttuaan raitiovaunusta Bisletin stadionin lähellä puukottaja sai haltuunsa auton uhkailemalla sen kuljettajaa puukolla, minkä jälkeen hän pakeni paikalta. Pakoauto löydettiin tunnin kuluttua hylättynä lähistöltä Skillebekkistä. Kuljettaja selvisi hyökkäyksestä vammoitta.

Raitiovaunusta paennut mies kertoi uutistoimisto NTB:lle, että puukon kanssa riehunut mies juoksi pitkin raitiovaunun käytävää ja uhkasi kaikkia matkustajia.

(STT)

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keijo kojootti

      Hyvä vaan että kerrotaan ihon väri. Kai sitä nyt tosiasiat pitää kertoa. Se vaan rajaa epäillyn pienempään ihmisryhmään. Kunnon ihmisjahti vaan käymään ja mustat puukottajat hengiltä.

    • käytäntö

      järkevä, suomalaisten käytäntö hölmö. Ihme nössöjä suomalaiset tässä asiassa, populismia se ei ole.

    • Antibasisti

      Vastustan basisteja ja tyhmyyttä kaikissa muissakkin muodoissa ;) Jos siis millään viitsit lopettaa tälläisen joutavan provoilun palstoilla. Tai jos todella olet niin tyhmä ja kapeakatseinen, että olisit tosissasi, niin menehän takaisin mökin nurkkaan polttaan ruohoa ja vedä pipo pään yli, niin ei tarvitse nähdä maailmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2209
    2. Miltä ne katseet tuntui?

      😇
      Ikävä
      121
      1495
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      337
      1309
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      67
      1224
    5. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1201
    6. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1200
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      142
      1192
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1129
    9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      161
      1086
    10. Onko hän samannäköinen kuin silloin?!

      Kun tutustuitte!
      Ikävä
      70
      1024
    Aihe