Miksi ihmeessä veilä ennen lainvoimaisuutta jotkut yksityiset liikepaikat ja taloyhtiöt sallivat lainsuojattomien parkkifirmojen toimia rahankeruutehtävissä alueillaan, jotka vaarantavat jatkuvasti mm. luvattomilla tietojen käsittelyillä / rekistereillä (rikosoikeudellinen asia) yrityksienne omaa imagoanne toimia rehellisinä, Suomen lakia noudattavavina asiakaskuntansa yksityisyyttä kunnioittavana yrityksinä?
Lainsuojattomat parkkibisnekset
Läpinäkyvyyttä kitos
36122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
enää ne yhtiöt ja liikepaikat jotka eivät varmista pysäköintialueitaan asiakkaidensa käyttöön tehokkaan yksityisen pysäköinninvalvonnan avulla.
Ei fiksu lainsuojaa nauttiva yritys pilaa imagonsa mainetta, käyttämällä lainsuojatonta yritystä pysäköintivalvontaan, kun kerran on käytössä laillinen viranomaistaho hoitaa tämä asia kuntoon siihen saakka, kunnes yksityiset parkkifirmat saavat lainvoimaisuuden maaliskuussa 2013 toimia viranomaisen äänettömänä alimpana apumiehenä lisäkoulutuksen jälkeen.
On selvää, että lainsuojattomat parkkiyritykset eivät tällä hetkellä nauti kansalaisluottamusta kansan keskuudessa, sillä heidän tietotaitonsa ei riitä ymmärtämään/hyväksymään varsin selvää laittoman ja laillisen valvontamaksun välistä eroa.
Omassa tapauksessani ihmeellisintä on se, että parkkifirma tietää, kuka olen, missä asun, mikä on sähköpostiosoitteeni jne. Itse he esiintyvät aina nimettöminä. Viesteissä tai kirjelmissä ei ole koskaan laatijan tai hyväksyjän nimeä. Aina vain pelkkä firman nimi.
Ja toisekseen: mihin firma henkilötietojani käyttääkään? Sehän voi myydä ne esimerkiksi mainostajille. Puhelinmyyjien rinnalle on tullut uusi ärsyttävä mainosbisnes: tukitaan ihmisten sähköposti mainoksilla, joissa tyrkytetään mm. lehtiä tai pikavippejä.
Tämä on totta,ei koskaan kenenkään henkilön nimeä.Minunkin tapauksessa myönsivät etten ole auton kuljettaja,mutta siitä huolimatta hylkäsivät reklamaation ja jatkoivat kiristystä,ilman nimiä.
Mikä myös harmittaa,niin tv ohjelmissa ja muussa mediassa,kun on kysymys yks.parkkifirmoista,niin toimittajat päästävät nämä muutamat tyypit,jotka uskaltautuvat kameran eteen tai muuten haastateltaviksi,jotenkin helpolla.Kysytään ihan jotain jonninjoutavaa.Miksi ei oteta esille firmojen rikollinen tausta,maksuhäiriöt ym,ym,ym kaikenlainen hämäräbisnes.
Parkkifirma harhautti tahallaan. Heidän ”opasteensa” oli pikkuruinen ja huomaamaton. Sen jälkeen olen ollut 60 euroa ”velkaa” firmalle nimeltä Uudenmaan Pysäköinninvalvonta. Yleensä maksan velkani aina säntillisesti, mutta nyt tuli poikkeus! Huijareita en ala tukemaan!
Niin, ja mihin vielä ne sun tietoja tarvitseekin, ulkomaille ehkä jne....
Jouduin UPV:n virittämään ansaan 13.9. Samana iltana menin tekemään internetin kautta reklamaation, jolloin firma sai tietooni sähköpostiosoitteeni. Sen jälkeen sähköpostiini on tulvinut mainoksia toinen toistaan epäilyttävämmiltä pikavippifirmoilta. Kummallinen yhteensattuma!
Korjaus: tietoonsa.
hyvinhän noilla firmoilla tuntuu menevän kun katsoo niiden liikevaihtoja. eli aika moni niitä sakkoja maksaa
Pitää muuten paikkansa, mutta onneksi nähdään maaliskuussa 2013, onko yksityisistä parkkifirmoista rehellisen työn tekijöiksi?
Mutta miksi ihmeessä kenenkään pitäisi sallia luvattomia pysäköijiä yksityisillä alueillaan? Hehän ovat parasiitteja.
parasiitti, mutta et vain sitä muka ymmärrä.
Luvattomat pysäköijät hoitaa lain mukaan viranomaiset sanktioineen, ette te. Te olette lainsuojaton yritys, jolla vain ja ainoastaan on KKO:n mukainen lupa tehdä sopimuksia oikeiden sopimuskumppanien kanssa, eikä sitten mitään muuta.
Maaliskuussa 2013 parkkifirmojen toiminta lallistetaan tietyin edellytyksin, jolloin teistä tulee auktoritäärisen virkamiehen äänettömiä alimpia apulaisia, joten malttia nyt hommiinne ja odottakaa aikaa, kunnes saatte - jos täytätte tietyt koulutus- ym. ehdot - kauan odotetun lainvoimaisuuden.
Yks.Pys.Valv = parasiitti = loinen, loiseliö.
Parasiittia, eli lainsuojaton liiketoiminta, pyrkii elättämään itsensä loisimalla, kuten käyttämällä hyväuskoisia tietämättömiä uhrejaan taloudellisesti hyväkseen laittomilla valvontamaksuillaan tai suojelumaksuillaan.
Olenko parasiitti,kun menin eilen tuttavani tupareihin.Soitin alhaalta ja hän sanoi,että pitää olla lappu näkyvillä vieraspaikalla.Kävin hakemassa,viivyin kait muutamia minuutteja,autosta rappuun,hissin odotusta,ylös,lappu kouraan ja alas autolle.Sillä välin oli lappu tuulilasissa.Nyt vain odotellaan reklamaation hylkäystä,sillä se on ainakin varma.
Yks.Pys.Valv,helpottaako tämä asukkaitten ja heidän vieraidensa elämää,onko tämä sinusta oikein.Eikö sinun pitäisi hieman odottaa ja katsoa tilannetta.Olet tunnettu muista ketjuista,en siedä homomaista sievistelyä vastauksissasi.
Osaketalossa yhteys hallitukseen ja koko porukan haukkuminen idiooteksi paikallaan.
Vuokarakämpissä vastaavasti isännöintiin ja omistajaan sekä kysymykset että mitä v:tä tällä haetaan.
KKO on antanut lainsuojattomille parkkifirmoille tehdä sopimuksia, jotka osoitettava oikealle sopimuskumppanille, EI muuta.
Älä tee tässä vaiheessa mitään, jotteivat saa kauttasi tietoonsa osoite- ym. tietoja, mitä he tarvitsisivat, jotta löytäisivät sopimuskumppanin / asiakkaan itselleen, joten odota ja odota kunnes valvontamaksumuistutus tipahtaa postiluukusta, joka tekee siitä laittoman valvontamaksun ja samalla lainsuojattomasta parkkifirmasta rikollisen (henkilörekisterilaki 8 § 1, 2 mom.).
Yksityisenen parkkifirma käsitellä tietojasi vain, ja ainoastaan sinun antamallasi luvalla ryhtymällä sopimuskumppaniksi / asiakassuhteeseen heidän kanssaan.
Lainsuojattomat parkkifirmat ovat Suomen lakia kunnioittavien kansalaisten vihollisia, joten heitä ei tarvitse pelätä, vaan panna vastaamaan laittomista puuhistaan.
(henkilörekisterilaki 8 § 1, 2 kohta)
On mahdotonta vaatia pysäköinnin valvojaa tietämään onko luvatta pysäköidyn auton kuljettaja hakemassa lupalappua, yökylässä, kahden viikon etelänmatkalla vai pitääkö autoaan talvisäilytyksessä. Valvoja tekee vaativaa työtään tiukan aikataulun mukaan, ei hän voi toimia kuin concierge rekisteröiden ajoneuvokohtaisesti autojen saapumisaikoja vaan näkee ainoastaan senhetkisen tilanteen jossa auto on pysäköity oikein tai väärin.
Ei noita asioita sinun kuulu tietääkkään, sillä sitä oikeutta KKO ei ole suonut. Viranomaiset Suomessa hoitavat lain mukaisesti väärin pysäköinnistä johtuvat sanktiot. Sinulle lain suojaamattomana parkkiyrityksenä KKO on suonut mahdollisuuden sopimusten tekoon oikean sopimuskumppanin kanssa, ei mitään muuta. Jos ikkunaan jätettyä valvontamaksua ei kukaan maksa, loppuu toimintavaltuutesi siihen paikkaan.
Jokainen, joka suostuu lain suojattoman parkkifirman sopimuskumppaniksi / asiakkaaksi maksamalla valvontamaksun, on syytä huolehtia siitä, miten hänen tietojaan säilytetään / käsitellään ja kenelle niitä tietoja luovutetaan, jottei myöhemmässä elämänvaiheessa tarvitsisi katua.
Maksamalla valvontamaksun, otat aina ison riskin.
Tuohan on selvääkin selvempää kyykyttämistä. Muissa taloyhtiöissä vieraspaikalle saa pysäköidä tietyksi aikaa, kunhan laittaa parkkikiekon näkyviin. Tuossa tapauksessa vaadittiin erillistä LUPALAPPUA, ja tämä vaatimus selvisi vasta soittamalla talossa asuvalle ystävälle. Onko tuo nyt oikein viisasta saati kohtuullista?
Kerrassaan kummallinen tapaus. Asuuko parkkipaavo talossa, josta on suora näköyhteys vieraspaikalle? Ja kyylää ikkunasta, näkyykö siellä liikettä? Hommanhan voi kehittää vieläkin pidemmälle: vieraspaikalle liiketunnistin, joka hälyttää parkkipaavon kotona, kun ruutuun saapuu auto. Ja sitten ei kun juoksujalkaa laputtamaan!
Miksi valvontafirma on esittänyt taloyhtiölle ylipäätään lupalappusysteemiä.Miksi ei vain aikarajaa ja kiekkopakkoa vieraspaikalle.On ollut lipevä neuvottelija,täytyy myöntää.Ja syykin löytyy siitä,että tällä tavalla saadaan rahastettua enemmän.Ja asukkaitten ja heidän vieraidensa elämä vaikeutuu.Kerrotko Yks.Pys.Valv. miten kyseisessä talossa tulee toimia,jos jättää autonsa vieraspaikalle.Tuleeko isäntä/emäntä parkkipaikalle odottelemaan räntäsateeseen,koska minähän en voi lappua hakea,ilman että sinä syöksyt piilostasi laputtamaan.Jätänkö auton lähimmälle luvalliselle paikalle lapun haun ajaksi ja sitten käyn hakemassa autoni lähemmäksi.Odotan mielenkiinnolla Yks.Pys.Valv. koottuja selityksiä.Kerro se helpoin tapa.
Jommalla kummalla tavalla se lienee tehtävä kun kerran taloyhtiö on sellaisesta sopinut.
Taas kiertelit,etkä vastannut kysymykseen,mutta tähän on totuttu.Taloyhtiö on sopinut,mutta kenen ehdotuksesta.Olen huomannut,että olet idiootti tai sitten feikki.Sinulla ei ole mihinkään kysymykseen järjellistä ja oikeasti fiksua selitystä,vaikka niin luuletkin.
Otetaan esimerkki.Pysähdyt autosi kanssa lukemaan minun parkkifirmani opastaulua,se on niin pienellä tekstillä,että nouset autosta sitä tavaamaan.Sillä välin minä hiivin laittamaan lapun ikkunaan,syy pysäköinti merkityn alueen ulkopuolella tai kiekon puuttuminen.Mitä teet,kerro jatko.
Tietenkin vastaat,että maksat kiljuen ja annat vähän extraakin,mutta ei kelpaa,koska se paljastaa sinut feikiksi.
"On mahdotonta vaatia pysäköinninvalvojaa tietämään, onko luvatta....". Kyllä näin voi vaatia,jos olette tuollaiset säännöt alueelle laittaneet. Tehkää toimintanne
sellaiseksi, että pystytte sen asiallisesti hoitamaan. Ja mitä tietämiseen tulee, niin tunnutte tietävän aina kelle karhukirjeitänne lähettelette. Jos jotkut käyttää porsaanreikää,että en ajanut, ei se tarkoita,että kaikki käyttäisivät. Kyllä teidän on oltava 100% varmoja,kelle sen lähetätte,vai eikö sitäkään teiltä järjenjättiläisiltä voi vaatia.Tiedätkö Yks.Pys.Valv., kyllä teiltä voidaan vaatia asiallisia,rehellisiä ja oikeudenmukaisia toimintatapoja.
Taas tuntuu tuo Yks.Pys.Valv. nukahtaneen. Pitääpä herätellä. VARO ETTET PALELLU SINNE PIILOOSI PUSKAN TAKANA!!!!!
Vastahan äsken joku haki käräjiltä 16 tonnilla lausunnon valvontabisneksen laillisuudesta.
Heh itsellesi! Se "oikeudenkäynti" oli teatteria, vuorosanat etukäteen sovittu.
että oikein oikeuslaitos lahjottu.
Valvontamaksu oli laillinen, sillä haastaja myönsi olevansa sopimussuhteessa / asiakassuhteessa parkkifirman kanssa. KKO:n päätöksen mukaan parkkifirma saa tehdä sopimuksia oikean sopimuskumppanin kanssa, ei mitään muuta. Valvontabisneksen laillisuutta ei oikeudessa käsitelty, joten parkkiyritykset edelleen lainsuojattomia maaliskuuhun 2013 asti.
Se oli muuten 6 tonnin lasku jne...
Oikeudenkäynt ja oikuslaitos ovat eri asioita.
Ei mitenkään lahjottu. Mieti vähän,esim. jos sovitaan etukäteen näytös,että sinä sanot minun pahoinpidelleen sinut ja minä myönnän tekoseni,niin kyllä varmaan saan tuomion.
Tässä parkkijutussa kaveri haastoi firman käräjille vuosien takaisesta jutusta.Hän ei ollut maksanut vielä mitään,eikä parkkifirma häneltä mitään vaatinutkaan.Eikös se tunnu vähän oudolta.
Ihan oman viihtyvyyden vuoksi kannattaa kuitenkin karttaa paikkoja, joissa nämä yksityiset sopimusten värkkääjät vaanivat. Kannattaa suosia liikepaikkoja, joihin asiakkaat ovat tervetulleita ilman epämiellyttävän sopimuksen pelkoa. Niitä löytyy.
Tuo on oikein hyvä näkökanta, mutta en näe mitään syytä väistää lainsuojattomia parkkiyrityksiä ja juuri sen takia, koska he ovat lainsuojattomivat ja toimintatavat sen mukaisia. HYI.
Itse en ole koskaan saanut lainsuojattomilta valvontamaksua, mutta hyvin seurannut sivusta heidän uskomattoman röyhkeää laitonta toimintatapaansa. Se on selvää, että jos joskus erehtyvät panemaan autooni maksulapun ja vielä myöhemmin maksukehoituksen, niin käräjöinti on varma ja riita-asioissa kokemukseni kyllä riittää kiitettävään voittoon asti.
Olen nääks Suomen lakia kunnioittava kansalainen, joka ei nöyrry lainsuojattomien edessä, eikä muuten pitäisi kenenkään muunkaan nöyrtyä.
Jep!