Lapsilisät pois suurituloisilta, koska voivat hyvin elättää lapsensa ilman valtion apuja.
On täysin turhaa maksaa hyvätuloisille lapsilisiä, varsinkin nyt kun kokoomus on törkeästi herjannut pienituloisia vanhempia.
On täysin turhaa maksaa hyvätuloisille lapsilisiä, varsinkin nyt kun kokoomus on törkeästi herjannut pienituloisia vanhempia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kerjäläinen on aina mielenvikainen.
Finnairin johtokin on pahasti viksahtanut.miljoonat salaa kähmii...
Ei riitä enään lapsilisät. Kokoomuksen mielestä myös opintotuki pitäisi poistaa.Jos demarit tekee nyt vähänkään oikeita päätöksiä, kun kokoomuksen arvot ovat nyt varmasti jokaiselle tulleet selviksi, niin lähtevät hallituksesta. Vasemmistoliiton tissiposket saavat sinne ihan rauhassa jäädä tekemään, nykyvasemmiston näköistä "vastuullista" politiikkaansa, joka ei köyhää kansaa säästele.
Kuka on suurituloinen? onko raja tonnissa, kahdessa vai pitääkö mennä yli kolmen?
Kokoomushan ei ole ketään herjannut vaan yksi jäsen (oletettavasti) on esittänyt henkilökohtaisia aivopierujaan.
Meillähän saa vapaasti olla pöhkö joten miksi kiinnittää huomio yhteen joka laukoo omiaan ja väittää sitä Suomen suurimman mielipiteeksi. Ei Kokoomus ole muurahaispesä jossa kaikki ovat samaa mieltä kuten kommunismissa tulee olla jos haluaa välttää ainakin henkisen siperiansa.
Tuo lausuma, jota tosin en komppaa, ei ole sen kummempaa kuin ilmoittaa haluavansa vallankumousta tai suosittaa lakkoa velkaongelmista selviämiseen.
Oikeampi tapa olisi ollut lausua kirjoittajan olevan varsin ajattelematon. Hän on myös unohtanut miettiä mitä hän oikeastaan tuli kirjoittaneeksi ja tässä kohden on syytä myös epäillä oliko hän edes selvin päin. En tiedä hänen vanhempiensa varakkuudesta mitään saatikka hänenkään mutta hän osoittaa lähes oikeaksi sen, ettei ihan kaikille ehkä pitäisikään maksaa lapsilisiä mutta noiden yksilöiden erottelu vauvavaiheessa lienee mahdotonta joten vahinkoja välttääksemme maksakaamme kaikille.
Kukaanhan meistä ei etukäteen tiedä mistä perheestä ja millaisista vanhemmista seuraavat Beethovenit ja Sillanpäät syntyvät, Kekkosta ja Mannerheimia unohtamatta.
Jännä homma miten yhden persun juopottelu, tai 1-2 maahanmuuttolausunnot, tai jonkun sitoutumatoman avustajan lausunnot leimaavat persuja. Näin ei ole kokoomuksessa?
esim....tulo rajat.perhettä kohden....6-8000 euroa kk....on jo iso tuloisia.ei lapsailisiä.ei.nimittäin suuri joukko lapsi perheitä elää 2-4ooo euron kk.tuloilla.jos sitäkään.TULORAJA Kaikiin muihinkin korvauksiin ja tukiin ja lisiin.
Lapsilisän poistaminen rikkailta ei paljon tuota valtionkassaan, mutta universaalin sosiaaliturvan periaatteesta luopuminen heikentäisi lapsilisä tulevaisuudessa. Nykyään lapsilisät ovat sama kaikille, ne ovat yhteinen ja tasavertainen asia kaikille. Pidetään ne sellaisina.
Tää ois taas ajankohtaista. Nyt voisi keskustelun muuttaa muotoon , lapsilisien takaisin perintä vuodesta 2012 alkaen kaikilta, kellä on ollut tuloja, yli 400€ kuukaudessa käytössä. Musta se olisi tosi nykyaikaista , sekä korvaisi sitä syrjintää mitä lapsettomat ovat saaneet osakseen taloudellisesti.... Työasäkäyviä, ehkäisyä käyttämättömiä on paapottu liikaa. Ne on kasvatteneet ikävän asenteen useat, sekä nyt kuvittelevat omaavansa jotain oikeuksia ylitse muiden tässä talouden Titanicissa, tai että heidän erityislapsilla on enemmän ihmisarvoa kuin muilla ihmisillä... Aika laskeutua niiltä haisenvan hengityksen rakentamilta jalustoilta, takaisin sivistyksen ja inhimillisyyden pariin vai miten olisi ? ? ?
Sitten myös tasapuolisuuden vuoksi joidenkin sosiaalitapausten raha-asiat kuntoon.
Australiassa on ilmeisesti alettu sosiaalitapauksissa jakamaan maksukortteja, joilla ei pysty ostamaan päihteitä, pornoa, tupakkaa, uhkapelaamaan, lahjakortteja tai nostamaan käteistä. Isoin osa rahiosta menee kyseiselle tilille. Vain osa menee "vapaaseen" käyttöön.
Jotkut sosiaalitapaukset laiminlyövät raha-asiansa. . Tuolla tavalla saadaan tulojen ja menojen hallita kuriin, eivätkä kaikki rahat mene "turhuuksiin". Tuet ja korvaukset tuollaisen mallin taakse, niin auttaisi varmasti monessa tapauksessa ja malli sopisi takuulla myös Suomeen.
kyllähän etuuksiin pitäisi rajata jos tulo luokka vaadi tulon siirtoja arkeen,,