Oletko kohdannut narsisteja/ kusipäitä?

Eilen tapasin baarissa über juntin, oikean emä-ääliön. Kaverista huomasi heti jo ulkoisesti, että hän on ilmeisesti armeijassa ja toi sen selvästi esille kun jonkin ihmeen kautta satuimme juttusille.

Puhui armeijasta ja itse lähdin juttuun mukaan kuten kovin moni suomalaismies joka sen on käynyt osaa samaistua ja rupatella niitä näitä kyseisestä lafkasta. Hän on spolrukissa ja näytti olevan suorastaan niin ylpeä kusipää asiasta, että ei ole mitään muuta elämässään saavuttanut.

Kun itse kerroin kanssa käyneeni spollepuolen 9kk hän heti kuvainnollisesti hyökkäsi kimppuuni. Sanoi suoraan ,että olen luuseri kun olen vain miehistön käynyt. Itse ilmoitin vielä asiallisesti, että olisihan esimerkiksi aukkiin päässyt kuka vaan, mutta itseä ei kiinnostanut viettää firmassa vuotta elämästäni ja kysyin että vai luuletko saavuttavasi jotain suurta tai hyötyväsi siitä rukista jotenkin jumalallisen paljon siviilielämässä.

Hän paasasi vain siitä että siitä saa 30 opintopistettä ammattikorkeakouluihin ja poliisikouluun. Itseä huvitti tämän suorastaan kusipäisen kakaran ylpeily ja yritin selittää että ei sinne poliisikouluun mennä millään armeija papereilla tai sillä jos on kauhea bodari, vaan sinne vaaditaan hyvää äidinkielen, englannin ja ruotsinkielen taitoa ja lisäksi hyviä vuorovaikutustaitoja niin sanallisia kuin nonverbaalisia viestintä
taitoja.

Mutta kaveri ei antanut puhua loppuun vaikka monta kertaa sanoin että älä puhu päälle,älä laita sanoja suuhuni. Huuteli päälle vain jotain en jaksa kuunnella tollasta lässytystä.

Samaan aikaan jäi huvittamaan kaverin lapsellinen ja yli-itsevarma käytös, että vituttamaan melkolailla vaikka olen aina melko nauravainen ja iloinen persoona ja tulen toimeen monenlaisten ihmisten kanssa.

En tiedä mikä kyseistä kaveria risoo pinnan alla, eikö äiti ole rakastanut, onko hän narsisti ja aina tottunut manipuloimaan ihmisiä ja saamaan haluamansa, toivon syvästi että hänellä ei koskaan tule olemaan todellista onnea elämässään mikäli hän aina käyttäytyy tuollein ja kaikkia kohtaan.

Loppusanoiksi totesin siihen loputtomaan päälle puhumiseen ja sanojen laittamiseen suuhuni, että "apinoiden kanssa ei voi jutella ja kun kohtaan sellaisen osaan lopettaa ajoissa,joten tämä keskustelu on nyt ohi".

Parasta tässä episodissa oli kun eräs kaverini sanoi että kyseinen kaveri jäi hölmönä katsomaan perääni ja samalla sähisi kiukusta sen näköisenä että olisi halunnut lähteä perääni.

Tarkennan vielä etten ole koskaan ollut väkivaltainen ja ratkon asiat mieluummin puhumalla ja vasta todellisen pakon edessä voisin laittaa nyrkit puhumaan mikäli oma tai läheiseni henki tai terveys olisi vaarassa.

Toisaalta olisihan se ollut mukava ihan vittuiluna provosoida kaveria
lisää siinä määrin että hän kävisi reveleihin kiinni ja sen jälkeen olisi lentänyt pokejen
toimesta pihalle. Tai jopa ulkosalla painia tätä idioottia vastaan, koska hänhän olisi saanut paljon kovemmat sanktiot tuosta painista koska on varusmies ja ei käyttäydy sopivasti ja armeijaa edustavasti lomillaan, parhaimmillaan olisi lentänyt rukista pihalle :D

Ps. Metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan. Ja kirjoitin tämän tapahtuman tänne muille sen takia että mikäli jotkut muutkin kohtaavat tuollaisia urpoja niin kannattaa lähteä tilanteesta ajoissa, koska puhumalla kyseisille sankareille ei saa järkeä päähän.

Pps. Mistähän muuten sanonta "upseeri ja herrasmies" on peräisin vai onko sekin vain jonkun keksimä ironinen slougan noista miehistä jotka eivät mihinkään muualle pääse töihin ja siksi kantavat työkseen "harmaita". Ja tiedän tämä viesti vilisee kirjoitusvirheitä, mutta en tässä vaiheessa iltaa jaksa välittää.
17231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Nykyajan nuori. Paino sanalla nykyaika.

Äänestä

onko se kaveri narsisti vai mikä se on,kun on niin nuorikin.
katotaan parinkymmenen vuoden kuluttua kun elämä on potkinu munille sitä niinku kaikkia muitakin tässä maailmassa että mikä se sitte on,mutta uhoamislinjalla jos meinaa baareissa jatkaa,niin todennäkösesti vainaja tai ainakin hiljasemmaksi hakattu.

Äänestä

sitä nuoruudenintoa ja -tyhmyyttä. Varmaan ärsyttävä, mutta ei välttämättä narsisti eikä edes kusipää.

Äänestä

Aikuisena miehenä teit oikein, kun et alkanut vänkäämään ja väittelemään vaan osasit tuoda hienosti asioiden oikeat puolet esille. Tuollaisella armeijaa ja valtaa kunnioittavalla "asennevammaisuudella" pärjää armeijassa hyvin, mutta siviilissä siitä voi muodostua ongelmia. Poliisin työ on ennen kaikkea "sosiaalityötä", jossa empaattisuudella ja myötäelämisellä osataan asettua kaikenlaisten ihmisten asemaan, osataan kuunnella, kuullostella ja auttaa ihmisiä, ei vaan pelkästään nuhdella ja ojentaa, käyttää ja tuoda valtavirka-asemaansa vääränlaisella asenteella esille.

Poliisikoulu ei enää ole viiden sormen tunnistamis juttu koe vaan siellä toivottavasti painoa aletaan laittamaan enemmän hyviin sosiaalisiin vuorovaikutustaitoihin kuin voimankäyttöön. Poliisin työtä ei todellakaan saisi tehdä lihaksilla vaan sydämellä ja järjellä.

Toivottavasti tuolle pojalle opetetaan, että armeija on juuri hänen kaltaisten pikkupoika sankarien kypsymisen ja aikuistumisen paikka, jossa kaikki turha halutaan karsia pois ja tehdä näistä räkänokka keltapojuista kunnon miehiä meille naisille :D

Äänestä
  • Intissä pahentua entisestään,mutta sen jälkeen siviilissä jos meinaa jatkaa samalla linjalla niin viimeistään kolmas vittuilun kuuntelija tarjoaa puukkoa lapaluiden väliin.

    Äänestä

Kuulostaa tutulta. Sanat suuhun... Ylimielinen, itsekäs manipuloinnin yletön tarve. Aina itse äänessä, eikä anna puheensijaa muille. Keskeyttää alituisesti ja korostaa omaa turhanpäiväistä sanottavaansa muiden mielipiteitä tärkeämmäksi.
Siinä muutamia tehokkaita aineksia täydelliseen sieluttomuuteen.

Kunpa elämä voisi opettaa tuonkaltaisia, omaan kuoreensa eksyneitä sieluja. Omassa pikku-kuplassaan asustavia, tyhjänpäiväisiä pätijöitä.

Äänestä
  • Kyllä se opettaakin, mutta kenellekään ei saa toivoa pahaa, eikä kenenkään elämää pilata sillä, että mielessään toivoo toisen elämään onnettomuutta. Suvaitaan ja ymmärretään näitä nuoria innokkaita ja yritetään olla inhimillisä tosillemme ja ymmärtää myöskin niitä erialaisia. Ollaan kaikki samassa veneessä, se hiljaisin soutaja ei välttämättä ole sen parempi, kun myrsky yllättää ja apu olisi tarpeen. Suuri suisesta saattaa hänestäkin löytyä se hyvä ja tarpeellinen puoli, pidetää se mielessä.

    Ollaan enkeleitä toisillemme, hyviä sellaisia....toivotaan hyvää kaikille, hukutetaan maailma rakkauteen ja näytetään pahalle keskisormea....ei vaineskaan,,,tukahdutetaan paha rakkauden kuplaan, puhalletaan sen ontto sisus maailman tuuliin ja näytetään millainen on HYVÄ IHMINEN.

    On hyvä, että tämä nuori sai kohdata keski-ikäisen viisaan miehen, ehkä hän oppi tältä jotain, ehkä hän joskus muistaa tämän viisaan miehen sanat ja niin tämä menee,,,kohtaamisilla ja kohtaamisilla on tarkoituksensa.

    Äänestä

  • lottamari<3 kirjoitti:

    Kyllä se opettaakin, mutta kenellekään ei saa toivoa pahaa, eikä kenenkään elämää pilata sillä, että mielessään toivoo toisen elämään onnettomuutta. Suvaitaan ja ymmärretään näitä nuoria innokkaita ja yritetään olla inhimillisä tosillemme ja ymmärtää myöskin niitä erialaisia. Ollaan kaikki samassa veneessä, se hiljaisin soutaja ei välttämättä ole sen parempi, kun myrsky yllättää ja apu olisi tarpeen. Suuri suisesta saattaa hänestäkin löytyä se hyvä ja tarpeellinen puoli, pidetää se mielessä.

    Ollaan enkeleitä toisillemme, hyviä sellaisia....toivotaan hyvää kaikille, hukutetaan maailma rakkauteen ja näytetään pahalle keskisormea....ei vaineskaan,,,tukahdutetaan paha rakkauden kuplaan, puhalletaan sen ontto sisus maailman tuuliin ja näytetään millainen on HYVÄ IHMINEN.

    On hyvä, että tämä nuori sai kohdata keski-ikäisen viisaan miehen, ehkä hän oppi tältä jotain, ehkä hän joskus muistaa tämän viisaan miehen sanat ja niin tämä menee,,,kohtaamisilla ja kohtaamisilla on tarkoituksensa.

    Kukkahattu lässyttää,tuon ko.lesottajan päivät on jo käytännöllisesti katsoen luetut.

    Äänestä

  • Älä viitti kirjoitti:

    Kukkahattu lässyttää,tuon ko.lesottajan päivät on jo käytännöllisesti katsoen luetut.

    Älä viitti olla tommonen uhooja, laita kukkahattu sinäkin päähäsi voisit näyttää oikein söpöltä ja voisin pussata tommosta kukkaistättärää nenun päähän oikein niin, että oksat pois :))

    asentoon martit! tänään kaikki saavat maistaa lottien ja marttojen kukkaishattukeittoa ja soppaa on jakamassa itsensä narsitikukkakeppi tempuntekijä lottamartti.

    Äänestä

Ne on yleensä ennenaikasessa haudassa tai linnassa,siinä niiden mahdollisuudet,tai paremminki mahdollisuuksien puutteet.

Äänestä

se kaveri tuskin näkee 30 vuotis syntymäpäiviään,tommoset ei kauan elä.
Uhoaa jollekki väärälle tyypille kuitenkin.

Äänestä

Haluan hieman tarkentaa, en ole siis keski-ikäinen, vaan mittari näyttää tällä hetkellä 21 vuotta.

Ehkäpä tuo tapaus jäi mieleeni hyvin sen takia, että asun hieman pienemmällä ns. maalaispitäjässä ja täällä pääosin tapaamani ihmiset ovat melko ystävällisiä. Tuo kyseinen kaveri ei ainakaan näyttänyt yhtään tutulta, luultavasti siis jostain kauempaa hiihtänyt tänne v-loppu lomillaan.

Varmaankin ihan hyvä että hillitsin hermoni ja annoin asian olla. Olen siis melko sosiaalinen ja avarakatseinen ihminen, mutta samalla suuri heikkouteni on jääräpäisyys. Eli jos olen jostakin asiasta täysin varma kuten että olisin lukenut jonkin tiedon oppikirjasta ja joku väittää kyseisestä aiheesta jotain täyttä puppua niin hermostun hieman mikäli minua ei uskota tai minun ei anneta puhua.

Oppia ikä kaikki, täytynee vain välttää vastaavia tilanteita tulevaisuudessa ja olla itse provosoitumatta hankalien ihmisten kanssa.

Toivottavasti kaikkien "halloweeni" sujui hyvissä merkeissä, terveisin alkuperäinen kirjoittaja.

Äänestä
  • Kyllä te maalaiset olette viisasta ja fiksua väkeä täytyy myöntää. Maajussit on kovin haluttuja tänä päivänä. Kaupunkilaiset naiset näkee aidossa maajussissa jotain kovin seksyä ja ne haluaa kunnon miehen, eikä mitään kukkoilevia wannabe macho miehiä.

    Hieno mies oot, äläkä kaupunkiin tuu tai vanhenet heti keski-ikäiseksi about 43-vuotiaaksi katkeraksi kaljupäiseksi menneitä armeija-aikoja muistelevaksi vatipääksi.

    Oot vaan oma itsesi ja pidä pääsi, oot fiksu jätkä ja älä anna moisten vääräleukojen tulla tallomaan sun varpaita ja aukomaan päätä.

    Mä olen homo, enkä halunnut armeijaan mennä, kun olisin kuitenkin seissyt jonossa tanassa kaiken aikaa juunou, etten tiädä armeijasta mitään. Mutta kova jäbä oot ja sun kanssa olisi takuulla kiva vähän pitää halloweeni hauskaa. Lisäksi oon narsisti ja kamalan itseriittoinen, että en kestä minäkään komenteluita tai jos joku inttää mua vastaan, omapäinen kuten säkin. Mutta armeija tai sivari, niin ei haittaa, tärkeintä on ne hyvännäköiset pakarat joita mä katselen ihan ilman armeijaakin tai mitä vaan...

    Äänestä

  • fiksusti toimit, kun jätit mahdottoman keskustelun kesken ... sulla vaikuttaa olevan vuorovaikutustaidot ihan luonnostaan kohdillaan

    Äänestä

  • -t- kirjoitti:

    fiksusti toimit, kun jätit mahdottoman keskustelun kesken ... sulla vaikuttaa olevan vuorovaikutustaidot ihan luonnostaan kohdillaan

    Noh...yhden keskustelun perusteella ennestään tuntemattoman ihmisen kanssa baarissa tuskin kannattaa mitään dignoosia toisesta tehdä...varsinkin kun oletettavasti alkoholilla on osuutta asiaan...

    Käsittääkseni oman asiansa ja oman egonsa pönkittäminen on tuon kaltaisissa tilanteissa ihan maan tapa...ainakin nuorilla miehillä...ja miksei vanhemmillakin...

    Ilmiesesti aloittajakin ottanut kohtaamisen/keskustelun turhan vakavasti jos siitä heräsi itselle tämmösiä ajatuksia...

    "toivon syvästi että hänellä ei koskaan tule olemaan todellista onnea elämässään mikäli hän aina käyttäytyy tuollein ja kaikkia kohtaan."

    Kovin fiksulta ei kuullosta tämäkään...että jos keskustelussa jää ns. alakynteen...niin tavallaan hyökkää toisen persoonaa kohtaan...nimittelemällä häntä...apinaksi ja idiootiksi...

    "että apinoiden kanssa ei voi jutella ja kun kohtaan sellaisen osaan lopettaa ajoissa,joten tämä keskustelu on nyt ohi".

    "Toisaalta olisihan se ollut mukava ihan vittuiluna provosoida .....Tai jopa ulkosalla painia tätä idioottia vastaan,"

    Noh...onneksi se jäi ny vaan nokkapokan asteellee...kumpikaan ei liikaa provosoitunut ...toinen poistui tilanteesta ja toinen ei nimittelystä huolimatta lähtenyt perään...

    Äänestä

  • 7+14=21 kirjoitti:

    Noh...yhden keskustelun perusteella ennestään tuntemattoman ihmisen kanssa baarissa tuskin kannattaa mitään dignoosia toisesta tehdä...varsinkin kun oletettavasti alkoholilla on osuutta asiaan...

    Käsittääkseni oman asiansa ja oman egonsa pönkittäminen on tuon kaltaisissa tilanteissa ihan maan tapa...ainakin nuorilla miehillä...ja miksei vanhemmillakin...

    Ilmiesesti aloittajakin ottanut kohtaamisen/keskustelun turhan vakavasti jos siitä heräsi itselle tämmösiä ajatuksia...

    "toivon syvästi että hänellä ei koskaan tule olemaan todellista onnea elämässään mikäli hän aina käyttäytyy tuollein ja kaikkia kohtaan."

    Kovin fiksulta ei kuullosta tämäkään...että jos keskustelussa jää ns. alakynteen...niin tavallaan hyökkää toisen persoonaa kohtaan...nimittelemällä häntä...apinaksi ja idiootiksi...

    "että apinoiden kanssa ei voi jutella ja kun kohtaan sellaisen osaan lopettaa ajoissa,joten tämä keskustelu on nyt ohi".

    "Toisaalta olisihan se ollut mukava ihan vittuiluna provosoida .....Tai jopa ulkosalla painia tätä idioottia vastaan,"

    Noh...onneksi se jäi ny vaan nokkapokan asteellee...kumpikaan ei liikaa provosoitunut ...toinen poistui tilanteesta ja toinen ei nimittelystä huolimatta lähtenyt perään...

    vuorovaikutustaitoihin kuuluu omien rajojen puolustaminen ja mielestäni luettuani tuon aloituksen, aloittajalla on vuorovaikutustaidot ihan normaalissa kuosissaan, sen enempää erittelemättä miesten tapoja purkaa tunteitaan... mieluummin tänne mielipidepalstalle, kuin luonnossa - jotenkin ne negatiiviset tuntemukset pitää purkaa

    keskustelun kulusta jäi sellainen tuntuma, että aloittaja oli ottavana osapuolena tunnetasolla ja purki tuntemuksensa tänne, missä osa on ottanut tunteita hänen puolestaan kannettavakseen ja osa ei ... niin se henkinen energia kulkee ja lähde tälle on mielestäni aloittajan kuvaama kasvussaan vielä tiellä oleva energiapakkaus, jolta varmasti riittää energiaa jaettavaksi muillekin, kuin vain meille palstaa seuraaville

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukin tyylillään kirjoitti:

Eilen tapasin baarissa über juntin, oikean emä-ääliön. Kaverista huomasi heti jo ulkoisesti, että hän on ilmeisesti armeijassa ja toi sen selvästi esille kun jonkin ihmeen kautta satuimme juttusille.

Puhui armeijasta ja itse lähdin juttuun mukaan kuten kovin moni suomalaismies joka sen on käynyt osaa samaistua ja rupatella niitä näitä kyseisestä lafkasta. Hän on spolrukissa ja näytti olevan suorastaan niin ylpeä kusipää asiasta, että ei ole mitään muuta elämässään saavuttanut.

Kun itse kerroin kanssa käyneeni spollepuolen 9kk hän heti kuvainnollisesti hyökkäsi kimppuuni. Sanoi suoraan ,että olen luuseri kun olen vain miehistön käynyt. Itse ilmoitin vielä asiallisesti, että olisihan esimerkiksi aukkiin päässyt kuka vaan, mutta itseä ei kiinnostanut viettää firmassa vuotta elämästäni ja kysyin että vai luuletko saavuttavasi jotain suurta tai hyötyväsi siitä rukista jotenkin jumalallisen paljon siviilielämässä.

Hän paasasi vain siitä että siitä saa 30 opintopistettä ammattikorkeakouluihin ja poliisikouluun. Itseä huvitti tämän suorastaan kusipäisen kakaran ylpeily ja yritin selittää että ei sinne poliisikouluun mennä millään armeija papereilla tai sillä jos on kauhea bodari, vaan sinne vaaditaan hyvää äidinkielen, englannin ja ruotsinkielen taitoa ja lisäksi hyviä vuorovaikutustaitoja niin sanallisia kuin nonverbaalisia viestintä
taitoja.

Mutta kaveri ei antanut puhua loppuun vaikka monta kertaa sanoin että älä puhu päälle,älä laita sanoja suuhuni. Huuteli päälle vain jotain en jaksa kuunnella tollasta lässytystä.

Samaan aikaan jäi huvittamaan kaverin lapsellinen ja yli-itsevarma käytös, että vituttamaan melkolailla vaikka olen aina melko nauravainen ja iloinen persoona ja tulen toimeen monenlaisten ihmisten kanssa.

En tiedä mikä kyseistä kaveria risoo pinnan alla, eikö äiti ole rakastanut, onko hän narsisti ja aina tottunut manipuloimaan ihmisiä ja saamaan haluamansa, toivon syvästi että hänellä ei koskaan tule olemaan todellista onnea elämässään mikäli hän aina käyttäytyy tuollein ja kaikkia kohtaan.

Loppusanoiksi totesin siihen loputtomaan päälle puhumiseen ja sanojen laittamiseen suuhuni, että "apinoiden kanssa ei voi jutella ja kun kohtaan sellaisen osaan lopettaa ajoissa,joten tämä keskustelu on nyt ohi".

Parasta tässä episodissa oli kun eräs kaverini sanoi että kyseinen kaveri jäi hölmönä katsomaan perääni ja samalla sähisi kiukusta sen näköisenä että olisi halunnut lähteä perääni.

Tarkennan vielä etten ole koskaan ollut väkivaltainen ja ratkon asiat mieluummin puhumalla ja vasta todellisen pakon edessä voisin laittaa nyrkit puhumaan mikäli oma tai läheiseni henki tai terveys olisi vaarassa.

Toisaalta olisihan se ollut mukava ihan vittuiluna provosoida kaveria
lisää siinä määrin että hän kävisi reveleihin kiinni ja sen jälkeen olisi lentänyt pokejen
toimesta pihalle. Tai jopa ulkosalla painia tätä idioottia vastaan, koska hänhän olisi saanut paljon kovemmat sanktiot tuosta painista koska on varusmies ja ei käyttäydy sopivasti ja armeijaa edustavasti lomillaan, parhaimmillaan olisi lentänyt rukista pihalle :D

Ps. Metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan. Ja kirjoitin tämän tapahtuman tänne muille sen takia että mikäli jotkut muutkin kohtaavat tuollaisia urpoja niin kannattaa lähteä tilanteesta ajoissa, koska puhumalla kyseisille sankareille ei saa järkeä päähän.

Pps. Mistähän muuten sanonta "upseeri ja herrasmies" on peräisin vai onko sekin vain jonkun keksimä ironinen slougan noista miehistä jotka eivät mihinkään muualle pääse töihin ja siksi kantavat työkseen "harmaita". Ja tiedän tämä viesti vilisee kirjoitusvirheitä, mutta en tässä vaiheessa iltaa jaksa välittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu