Anusha, 15, vilkaisi poikaa, kuolemantuomio

"Vanhempien mukaan Anusha, 15, oli käytöksellään häpäissyt perheen.

- Oli poika, joka ajoi moottoripyörällä. Anusha kääntyi katsomaan häntä kahdesti. Kielsin häntä tekemästä niin, koska se on väärin, kertoi tytön isän Muhammad Zafar BBC:lle.

Viranomaisten mukaan vanhemmat hakkasivat Anushan ja heittivät tämän päälle happoa. He veivät pahoin palaneen tytön sairaalaan vasta seuraavana päivänä, missä hän menehtyi vammoihinsa.

- Oli hänen kohtalonsa kuolla näin, äiti Zaheen sanoi." IS

Voivatko muslimivanhemmat Suomessa tappaa lapsensa samasta syystä, kuten nuo vanhemmat tekivät Pakistanissa?
18268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Suomessa on voimassa Suomen laki.

Shariassa oman lapsen tai lapsenlapsen surmaamisesta ei ole tapana rangaista.

Äänestä

"Suomessa on voimassa Suomen laki."

Kerropa se Afrikasta tulleille muslimeille.

Suomessa voi tapahtua aivan samoin, se on vain ajan kysymys.

Äänestä
  • Kyllä se varmasti kerrotaan Afrikasta tulleelle muslimille. Aivan erilaisista oloista saapuvat ihmiset tarvitsevat paljonkin tietoa uudesta kotimaastaan.

    Samat tiedot kerrotaan varmasti myös Pakistanista saapuvalle.

    Mikäli "sama" tapahtuisi Suomessa, olisi rikoksen tekijöillä elinikäinen tuomio edessään. Suomessa se tosin on vain 12 v.

    Äänestä

  • Sari-aa kirjoitti:

    Kyllä se varmasti kerrotaan Afrikasta tulleelle muslimille. Aivan erilaisista oloista saapuvat ihmiset tarvitsevat paljonkin tietoa uudesta kotimaastaan.

    Samat tiedot kerrotaan varmasti myös Pakistanista saapuvalle.

    Mikäli "sama" tapahtuisi Suomessa, olisi rikoksen tekijöillä elinikäinen tuomio edessään. Suomessa se tosin on vain 12 v.

    sitä jatketaan suomessakin harkinnan mukaan, 12 vuoden jälkeen voi pyytää presidentiltä armahdusta.

    Äänestä

  • Ainakin naapurimaassamme Ruotsissa on ollut joitakin kunniamurha tapauksia
    joissa tyttö/nainen siis tapettu .

    Äänestä

Todella loistava juttu.

Äänestä

Miksi me ei haluta näitä hulluja suomeen? Miksi me pelätään heidän kulttuurinsa tuomia rikkauksia?

Minua on yrittänyt ulkomaalainen mies iskeä, sanoin ei niin haukkuivat porukalla huoraksi ja valkoiseksi paskaksi.
Ulkomaalainen mies on huutanut minun joutuvan helvettiin huoramaisen pukeutumisen vuoksi ( legginssit ja korkkarit villakangastakki)

Nämä sekopäät tulevat tänne, raiskaavat lapsia, tappavat omiaan, raiskaavat naisia, pahoinpitelevät miehiä ja naisia. Huutavat ihmisten vääräuskoisuutta ja loisivat sossusta rahat.

Kyllä maahanmuutto on rikkaus. Maahanmuutto pitäisi sallia vain heille jotka suostuvat luopumaan kokonaan uskostaan, saavat täältä työpaikan, burkan ja niqabin käyttö pitäisi kokonaan kieltää suomessa sillä se on turvallisuusriski.

Ja ei, en ole rasisti minulla on useita eri rotua edustavia ystäviä. He vaan eivät ole hulluja ja tekevät töitä elämisensä eteen.

Äänestä
  • Minusta tuo "loisiminen" on vielä pienin murheista joita tietyt uskontkunnan edustajat edustavat.Itse tiedän työhalukkaita ja työssä käypiä ulkomaalaisia aina ei vaan näitä töitä tahdo olla edes meille kantaväestöläisille riippuen toki myös paikkakunnasta,mutta tosiaan toi loisiminen on pieni paha verrattuna siihen jos aletaan käyttäytymään sharia-lain mukaisesti esimerkiksi.

    Äänestä

"Ja ei, en ole rasisti"
" useita eri ROTUA edustavia ystäviä"

Äänestä
  • näin on näreet. rasismi on rotusyrjintää. Minä syrjin vain hulluja eli ääri islamisteja :)

    Äänestä

No kyllä on mis.syllä pukeutuminen lähinnä reeperbaanin mallilla jotta anteeksi vaan. Legginsit ei ole mitkään housut, vaan ihan sama ku vetelis sukkiksissa ja korkkareissa tai vaikka stay upeissa ja korkkareissa pitkin katuja ja sitte ihmettelee ku huoritellaan tai naureskellaan. Tyypillinen suomalainen pissis joka sais kattoo peiliin aivojen kanssa. Opettele pukemaan päälles ennenku meet ulos!!! Tyylikkäitä korkkarinaisia joilla on tyylikkäät kledjut päällä ei nimittäin huoritella, mutta sä oot kaukana tyylikkäästä.

Äänestä

  • laylalle
    Ne pahimmat huorittelijat löytyvät muslimijätkien roskasakista

    Äänestä

Olen kyllä nyt mis. sy:n kanssa samaa mieltä. Ei ketään pidä huoritella hänen pukeutumisensa vyuoksi. Minullakin on ollut työni vuoksi ulkomaalaisia työkavereita, jopa arabeja, joista suurin osa muslimeja. Minäkään en voi arvostaa ihmistä, joka elää toisten verorahoilla, yrittämättäkään tehdä mitään asian eteen, että voisi itsensä elättää. On aivan sama, oli tämä sitten minkämaalainen tahansa ja mitä tahansa uskontoa tunnustava. Itse pidän kaikkia kiihkouskovaisia hiukan yksinkertaina. Näitä sharia lain kannattajia ei ole kuitenkaan kuin murto-osa, joka sekin on liikaa. Tuntuu kyllä siltä, että lainsäätäjät/toteuttajat eivät tunnu suomessakaan tajuavan, minkälaisia vaarallisia idiootteja nämä sharia lain kannattajat ovat.

Äänestä

Tietysti tällaista voi tapahtua Suomessa. Ei muslimi välitä siitä että Suomessa on suomen laki.

Äänestä

Hyvä, tappaisvat kaikki jälkikasvunsa.

Äänestä

Islam ei oikeuta kunniamurhia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


On Islam Hirmuinen kirjoitti:

"Vanhempien mukaan Anusha, 15, oli käytöksellään häpäissyt perheen.

- Oli poika, joka ajoi moottoripyörällä. Anusha kääntyi katsomaan häntä kahdesti. Kielsin häntä tekemästä niin, koska se on väärin, kertoi tytön isän Muhammad Zafar BBC:lle.

Viranomaisten mukaan vanhemmat hakkasivat Anushan ja heittivät tämän päälle happoa. He veivät pahoin palaneen tytön sairaalaan vasta seuraavana päivänä, missä hän menehtyi vammoihinsa.

- Oli hänen kohtalonsa kuolla näin, äiti Zaheen sanoi." IS

Voivatko muslimivanhemmat Suomessa tappaa lapsensa samasta syystä, kuten nuo vanhemmat tekivät Pakistanissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu