Lapsilisät. Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja Saul Schubak kirjoitti Facebookissa, että on "järjenvastaista" tukea lapsilisillä "heikomman aineksen" lisääntymistä. Järjestö kuitenkin irtisanoutui lausunnosta ja ilmoitti kannattavansa lapsilisiä kaikille.
Pakkoruotsi. Kesäkuussa 2012 kokoomusnuoret yrittivät äänestää koulujen pakkoruotsin kumoon Rovaniemen puoluekokouksessa. Yritys ei onnistunut.
Verotus. Kokoomusnuoret ajoivat kesällä myös yritysveron poistamista kampanjoimalla "Siirrä yrityksesi Viroon." Puoluekokous hyväksyi kannan, mutta kokoomuksen puoluehallitus vastustaa. Nuoret haluaisivat Suomeen myös tasaveron ansio- ja pääomatuloille.
Pakolaiset. Sekä nykyinen puheenjohtaja Antti Häkkänen että edeltäjä Wille Rydman ovat halunneet vähentää kiintiöpakolaisten määrää Suomessa.
Maahanmuutto. Kokoomusnuoret ajaa maahanmuuttopolitiikan tiukentamista.
Kuntaliitokset. Järjestö vastustaa kuntaliitoksiin ryhtyvien kuntien työntekijöille sovittua viiden vuoden irtisanomissuojaa.
Kokoomuksen nuorissa on "tulevaisuus"
5
177
Vastaukset
- hyvä nuoret
Tämä on asiaa.
Ovat vain unohtaneet nuo kokoomusnuoret, että monet oikeasti fiksut ja paljon koko maailmamme eteen tehneet henkilöt ovat tulleet köyhistä oloista.
- TimppaTT
"Their attitude could be attributed to their upbringing – over half (59%) of the self-made millionaires surveyed came from poor or ordinary backgrounds."
http://www.bbc.co.uk/pressoffice/pressreleases/stories/2003/10_october/05/mind_millionaire.shtml
Eli: Saulin "hyvillä" neuvoilla maailmasta katoaisi 60 % sen miljonääreistä, sekä kaikki näiden tekemä omaisuus!
(no ok! Alennetaan tota 60 % sen verran - kun kuitenkin joku älähtää! - että tossa ei ole mukana perintömiljonäärit)
Seuraava HYVÄ idea?!? :) - äly hoi--.
Punanuttujen narkkaripennuista on turhaa toivoa "fiksuja", koko maalman eteen jotain tekeviä.
Kaikki annetaan nykyään sosunluukulta, ei tarvitse vaivautua mihinkään, muuta
kuin mankumaan lisää ja lisää, sitä ja tätä.
ja uskoa punikkien valheita, että jos äänestää niitä niin saa kaikkea hyvää,
tekemättä itse yhtään mitään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1076969Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4915118Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1383158Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2132591Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t332273Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431262En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771212Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111149- 1071084
Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531080