Lapsilisät. Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja Saul Schubak kirjoitti Facebookissa, että on "järjenvastaista" tukea lapsilisillä "heikomman aineksen" lisääntymistä. Järjestö kuitenkin irtisanoutui lausunnosta ja ilmoitti kannattavansa lapsilisiä kaikille.
Pakkoruotsi. Kesäkuussa 2012 kokoomusnuoret yrittivät äänestää koulujen pakkoruotsin kumoon Rovaniemen puoluekokouksessa. Yritys ei onnistunut.
Verotus. Kokoomusnuoret ajoivat kesällä myös yritysveron poistamista kampanjoimalla "Siirrä yrityksesi Viroon." Puoluekokous hyväksyi kannan, mutta kokoomuksen puoluehallitus vastustaa. Nuoret haluaisivat Suomeen myös tasaveron ansio- ja pääomatuloille.
Pakolaiset. Sekä nykyinen puheenjohtaja Antti Häkkänen että edeltäjä Wille Rydman ovat halunneet vähentää kiintiöpakolaisten määrää Suomessa.
Maahanmuutto. Kokoomusnuoret ajaa maahanmuuttopolitiikan tiukentamista.
Kuntaliitokset. Järjestö vastustaa kuntaliitoksiin ryhtyvien kuntien työntekijöille sovittua viiden vuoden irtisanomissuojaa.
Kokoomuksen nuorissa on "tulevaisuus"
5
182
Vastaukset
- hyvä nuoret
Tämä on asiaa.
Ovat vain unohtaneet nuo kokoomusnuoret, että monet oikeasti fiksut ja paljon koko maailmamme eteen tehneet henkilöt ovat tulleet köyhistä oloista.
- TimppaTT
"Their attitude could be attributed to their upbringing – over half (59%) of the self-made millionaires surveyed came from poor or ordinary backgrounds."
http://www.bbc.co.uk/pressoffice/pressreleases/stories/2003/10_october/05/mind_millionaire.shtml
Eli: Saulin "hyvillä" neuvoilla maailmasta katoaisi 60 % sen miljonääreistä, sekä kaikki näiden tekemä omaisuus!
(no ok! Alennetaan tota 60 % sen verran - kun kuitenkin joku älähtää! - että tossa ei ole mukana perintömiljonäärit)
Seuraava HYVÄ idea?!? :) - äly hoi--.
Punanuttujen narkkaripennuista on turhaa toivoa "fiksuja", koko maalman eteen jotain tekeviä.
Kaikki annetaan nykyään sosunluukulta, ei tarvitse vaivautua mihinkään, muuta
kuin mankumaan lisää ja lisää, sitä ja tätä.
ja uskoa punikkien valheita, että jos äänestää niitä niin saa kaikkea hyvää,
tekemättä itse yhtään mitään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872