USA:ssa kiinnostavat vaalit huomenna

Tänään USA:n presidentin vaalien aattopäivänä on ylivoimainen kiusaus tarkastella Jenkkilän poliittista kulttuuria. Muutama seikka siltä osin.

Jo 1950-luvun lopulla meillä oppikoulussa kävi vierailemassa aito amerikkalainen rouva (siis yhdysvaltalainen Mrs.), joka kiersi Suomen kouluissa kertomassa omasta kotimaastaan. Hänen kertomastaan jäi minun koulupojan mieleeni poliittisen järjestelmän luonnehdinta. Hän kertoi, mitenkä enemmistövaalien myötä syntyneeseen kaksipuoluejärjestelmään kuuluu asetelma, jossa presidentin vaaleissa kumpikin pääpuolue, demokraatit ja republikaanit, pyrkivät lähelle toisiaan ja tavoittelevat kannanotoiltaan epävarmojen äänestäjien kannatusta. Jenkkirouvan mukaan tämä tilanne ehkäisee jyrkkiä heilahteluja USA.n päätöksenteossa.

Ronald Reagan valittiin USA:n presidentiksi v.1980. Jossain vaiheessa myöhemmin hänen persoonansa tuli puheeksi omien amerikansuomalaisten sukulaisteni kanssa. He totesivat, että Reagan on ollut erittäin suosittu henkilönä eli hänellä oli suuri kansansuosio. Sen sijaan hänen edustamansa politiikan suhteen serkku- ja pikkuserkkutason sukulaiseni näkivät mahdollisuuden myös kriittiseen tarkasteluun. Tämä Reaganin henkilökohtainen arvostus hänen omalla kotikentällään antoi hänestä kovin toisenlaisen mielikuvan kuin mitä oli meillä Suomessa näkyvänä vellonut Reaganiin kohdistunut kritiikki.

Kun nykyinen europarlamentaarikkomme (siis Kokoomuksen europarlamentaarikko) Petteri Sarvamaa aikaisemmin toimi Yleisradion kirjeenvaihtajana USA:ssa, hän onnistui saamaan Mrs. Hillary Clintonin haastateltavakseen. Siitä haastattelusta jäi erityisesti mieleeni Mrs. Clintonin lausahdus, jossa hän totesi USA;n olevan maailman johtava valtio ja USA:n presidentin olevan maailman johtaja. Sen hän totesi yhtään epäröimättänä varmana vakaumuksenaan. Kyllähän siinä meikäläinen rivisuomalainen jäi hetkeksi miettimään ja ainakin yksi aukko sivistyksessä korjaantui. Siis Yhdysvalloissa myös demokraatit ovat vakuuttuneita siitä, että USA ja sen presidentti johtavat maailmaa.

Riippumatta siitä, mikä on USA:n presidentin status tätä nykyä globaalissa perspektiivissä, niin riippumatta siitä huomenna järjestetään USA:n presidentin vaalit ja maahan valitaan ylimmäinen vallanpitäjä neljäksi vuodeksi. Tässä yhteydessä sopii huomioida myös se, että samanaikaisesti tehdään myös muita valintoja. Järjestetään kongressin koko edustajainhuoneen (vastaa meidän eduskuntaamme) vaalit ja kongressin senaatista valitaan yksi kolmasosa. Edelleen osavaltiotasolla valitaan osa kuvernööreistä ja paikoittain pidetään myös kansanäänestyksiäkin. Siis melkoinen vaalihappening.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        234
        3992
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        123
        2307
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        1996
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1461
      5. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        929
      6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        127
        927
      7. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        920
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        330
        849
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        847
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        61
        756
      Aihe