Onko mahdollista, että Alfa 156:ssa ilmastointijärjestelmä vuotaa kertaheitolla nesteensä auton sisätiloihin tarkemmin otettuna kuljettajan jalkatilaan?
Meillä oli jalkatila täynnä nestettä eräänä aamuna eikä ilmastointi pelaa enää. Tosin edellisenä päivänä oli rankkasade, ja epäilimme ensin että se olisi sadevettä - mistä se olisi tullut sisään?
Onko vastaavia kokemuksia?
vuotaako ilmastointineste?
11
1471
Vastaukset
- Kylmäkalle
Ei se voi olla "ilmastointinestettä" se nimittäin haihtuu välittömästi joutuessaan ulkoilmaan...ehkä ilmastoinnissa on joku muu vika, esim kompressori ei käynnisty, tms..mutta luulen että tarviset "ammattiauttajan" apua..Kylmäkonehuolto osaa auttaa, luulen että paremmin ja halvemmalla kuin merkkiliike..
- Jönsson
Sadevettä todennäköisesti. Tarkista, ettei vedenpoistoreikiin ole kertynyt kompostia.
Onko kellään muulla ollut sellaista havaintoa, että kun kuumalla helskäyttää auton käyntiin ilmastointi kytkettynä, niin matkustamoon tulvahtaa kissanpissan hajuinen henkäys, joka kyllä katoaa sitten nopeasti. Mistähän se voisi johtua, kissaa en suostu syyttämään.- Scuderia QV
Itselle ei ole kyseistä riesaa osunut (koputetaan puuta), mutta isot pojat ovat kertoneet, että ilmastoinnin höyrystinkennon pinnalle kondensoituva vesi antaa mukavan kasvualustan homeelle. Kennon hajunpoistokäsittelyyn pitäisi löytymän joku erityinen aine, ilmastointipajoilla tietänevät tarkemmin.
- keep it cool
Hajun syynä tosiaan höyrystimelle tiivistyvässä kosteudessa muhiva lika ja epäpuhtaudet, joista syntyy bakteeri- ja homekanta.
Kannattaa pyrkiä laittamaan ilmastointi pois päältä esim. kilometri ennen auton sammuttamista, esim. lähellä kodin parkkipaikkaa. Näin höyrystin ehtii kuivua eikä hajuongelmaa niin helposti synny.
Ongelmaan löytyy esim. autotarvikeliikkeistä keino, jos hajuhaitta on jo syntynyt. Myynnissä on spraypullo. Auto laitetaan tyhjäkäynnille, ilmastoitilaite päälle, ikkunat kiinni, ja spraypullo laukaistaan sihisemään ja tyhjenemään auton sisälle varttitunniksi (muistaakseni varttitunti, ohje on pullon mukana). Pullossa oleva aine tappaa pieneliöt, ja ongelma poistuu.
Ilmastoinnin kylmäaineet kannattaa myös vaihdattaa määräajoin, viimeistään 3 vuoden jälkeen, muuten teho heikkenee ja kosteus syövyttää kompressoria ja putkistoja. - Jönsson
keep it cool kirjoitti:
Hajun syynä tosiaan höyrystimelle tiivistyvässä kosteudessa muhiva lika ja epäpuhtaudet, joista syntyy bakteeri- ja homekanta.
Kannattaa pyrkiä laittamaan ilmastointi pois päältä esim. kilometri ennen auton sammuttamista, esim. lähellä kodin parkkipaikkaa. Näin höyrystin ehtii kuivua eikä hajuongelmaa niin helposti synny.
Ongelmaan löytyy esim. autotarvikeliikkeistä keino, jos hajuhaitta on jo syntynyt. Myynnissä on spraypullo. Auto laitetaan tyhjäkäynnille, ilmastoitilaite päälle, ikkunat kiinni, ja spraypullo laukaistaan sihisemään ja tyhjenemään auton sisälle varttitunniksi (muistaakseni varttitunti, ohje on pullon mukana). Pullossa oleva aine tappaa pieneliöt, ja ongelma poistuu.
Ilmastoinnin kylmäaineet kannattaa myös vaihdattaa määräajoin, viimeistään 3 vuoden jälkeen, muuten teho heikkenee ja kosteus syövyttää kompressoria ja putkistoja.Miten auton matkustamossa laukaistu spraypullo tuhoaa ilmastoinnin höyrystimellä esiintyvän eliökunnan? Eikös auton matkustamo ole vähän niin kuin väärällä puolella ketjua?
- Scuderia QV
Jönsson kirjoitti:
Miten auton matkustamossa laukaistu spraypullo tuhoaa ilmastoinnin höyrystimellä esiintyvän eliökunnan? Eikös auton matkustamo ole vähän niin kuin väärällä puolella ketjua?
...on siis se lämmityslaitteen kotelossa lämppärin kennon kaverina majaileva kenno. Pitäisihän kabiinin ilmassa vaikuttavien kemikaalien päästä tuuletuskanavia "vastavirtaan" kennon pinnalle.
Kenno taitaa usein olla sellaisessa paikassa, ettei sitä pääse suoraan putsaamaan purkamatta ensin vähintään puolta kojelautaa. - Jönsson
Scuderia QV kirjoitti:
...on siis se lämmityslaitteen kotelossa lämppärin kennon kaverina majaileva kenno. Pitäisihän kabiinin ilmassa vaikuttavien kemikaalien päästä tuuletuskanavia "vastavirtaan" kennon pinnalle.
Kenno taitaa usein olla sellaisessa paikassa, ettei sitä pääse suoraan putsaamaan purkamatta ensin vähintään puolta kojelautaa.Alkaa valjeta. Kiitos Scuderia, mutta mahtaako se tökötti uida vastavirtaan, jos on puhallin päällä? Ainakin sisäilman kierron luulisi olevan tarpeen olla kytkettynä. No, sehän selviää, kun tuollaisen pullon hankkii.
- stointi
Jönsson kirjoitti:
Alkaa valjeta. Kiitos Scuderia, mutta mahtaako se tökötti uida vastavirtaan, jos on puhallin päällä? Ainakin sisäilman kierron luulisi olevan tarpeen olla kytkettynä. No, sehän selviää, kun tuollaisen pullon hankkii.
Nimenomaan sisäilman kierron pitää olla kytketty.
- Scuderia QV
stointi kirjoitti:
Nimenomaan sisäilman kierron pitää olla kytketty.
Niinpä tietysti. Jotenkin ajattelin, että auto olisi parkissa ja puhallin sammutettuna.
Taitaisi olla päiväunien paikka. - Alfista
stointi kirjoitti:
Nimenomaan sisäilman kierron pitää olla kytketty.
Jos sisäilman kierto on kytkettynä, niin missäpäin matkustamoa sijaitsevat imuaukot?
Tämä siitä syystä, että ko. pullon sijoittaminen sen lähelle varmaankin parantaisi tulosta?
- Seiska5mma
Kattoluukussa on vesikanavat, josta lähtee letkut. Voisi vaikka ajatella että letkun irrotessa tai vuotaessa tai ollessa irti, tulee vesi alas etutolpan sisäpuolta valuen. Tämä tietysti vain jos on kattoluukku.
"Korjasin" hiljattain omaa ilmastointiani katkaisemalla pienen kapillaariputken kojelaudan alta. Rahat silleen sihisivät taivaalle, joten sisällä oleva aine ei valu.
Sama rankkasade on voinut aiheuttaa jonkun sähkövian, joka estää kompuraa käynnistymästä. En tiedä miten kompura kytkeytyy noin käytönnössä, mutta koska se kytekytyy sähkönapilla, voi kyseessä olla sähkövika.
Jos kompressori menee rikki, se yleensä ulvoo ennen kuolemaansa. Näin ainakin meikäläisellä. Siinä ei ole laakereita, joten jos se leikkaa kiinni, ei sitä paljon korjata. Jos sinulla on kompressori leikannut kiinni, niin keulalta pitäisi kuulua ulvontaa ja nousta savua kompuraa pyörittävän hihnan hiestäessä paikalle jämähtänyttä kompuraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393