wankien pito on kallista yli 50 000€vuodessa
siis 2 vuotta satataonniakaan ei riitä
vangikeja ptäisi vapautta reilusti jalieventää uusia tuomioita
niin werojakin voisi tiputtaa wähän alas
siis 2 vuotta satataonniakaan ei riitä
vangikeja ptäisi vapautta reilusti jalieventää uusia tuomioita
niin werojakin voisi tiputtaa wähän alas
Vastaukset 2
Vanhimmat
määrää ei pidä missään nimessä puolittaa, päinvastoin tyhmät rikolliset vankilaan vaan, rangaistukset paljon kovemmiksi!!!
Vankeinhoito pitäs ulkoistaa jonnekkin aasian hikiseen maahan, keskelle viidakkoa, jossa olot olis niin alkeelliset kun vaan vois olla, sellanen olis halpaa suomenvaltiollekkin, kun yhden vangin ylläpito vuorokaudessa maksais sen 0.10senttiä, jos sitäkään.
Tai sitten vangit kovaan pakkotyöhön, jossa ne omalla työllään maksaa oma ylläpitonsa, samoin kun täällä siviilissäkin.
Vankien määrää pitää lisätä, tuomioit tulisi istua kokonaan, ei mitään koe vapauksia. Suomessa muutenkin niin naurettavan lyhyet tuomiot. Hintaa saadaa pudotettua kun otetaan Virosta mallia. Yhteis sellit kuten jenkeissä ja varmasti säästyy rahaa.