Pidetään Rovaniemellä ensi viikonvaihdeessa. Ennakkosuosikkeja ovat viime vuoden mestari Hakatien Rico ja Pohjan Lohkon kolme parasta Kainuun Eräjätkän Pimu, Lapin Jahti-Kallen Namu ja Kainuun Villipuron Amanda.
suomenajokoirien ajokuninkuuskisat 2012
8
303
Vastaukset
Tietenkin kisassa kaikki lähtevät samalta viivalta ja kaikilla mukana olevilla on mahdollisuus voittaa kilpailu.
- yllärijylläri
Seikkapuun Simo voi yllättää.
- puskasta huutelen
Noin se vaan toisena vuotena peräkkäin mestaruuden voitti koira jolla havaittiin hakulöysyyttä. Toivottavasti kaikki virheet saatiin oikeaan sarakkeeseen eikä tuomaroinnissa vaikuttanut tilanne että kyseessä on hallitseva mestari omalla kotikentällään. Olispa mukava tietää mistäpäin ne oli kotoisin tuomarit (ettei siellä vedetty kotiin päin) ja minkälaisessa maineessa he ovat (ankaria,tarkkoja, hällä väliä ajaahan se kun ajo kuuluu vai hyvinkin tarkasti koiran työskentelyä seuraavia). Toivottavasti siis voitti oikea koira ansioillaan eikä maineellaan.
- killer kid
Varmasti oikea koira voitti. Tutkin koehistorian Kilvan jälkeen ja siihen mennessä oli 16 kpl täysiä 120 minuutin ajoja. Pitkät ajot perustuvat pienialaiseen hukkapaikalla pysymiseen ja hyvään keskittymiskykyyn, jotka nykyjalostuksen aikana ovat unohtuneet.
Tänä päivänä on paljon kokeissa ykkösiä ajaneita koiria jotka koheltava paluuperillä ja selvittävät 10 ha alalla lymyilevää jänistä 50 ha alueelta. Tällainenkin koira voi saada kokeissa ykkösen sellaisessa koemaastossa, jossa on erittäin runsas jäniskanta. Isolla alueella hukkaa selvitellessä aina löytyy uusi ajettava suotuisissa olossa ja ajoaikaa kertyy riittävästi.
Kuitenkin kunnollinen huippuaja ajaa samaa jänistä sujuvasti ja pitkään sekä ajo etenee vakuuttavasti. - hiki
Nykyisin on sellainen tilanne, ettei ajokuninkaita juurikaan käytetä jalostukseen. Kummalliselta se kyllä tuntuu, mutta viime viime vuosina näin on vain käynyt.
- route49
Joitain pentueita tulee viime ja toissa syksyn kuninkaalle. Näin kertoo Ajokoirajärjestön pentuilmoitukset.
- kovettu
Seuraavat mallia 2013 sitten 9 - 10. marrasuuta.
- ykäykkönen
Viime vuoden ajokuningas näkyi aloittaneen kauden ajamalla ykkösen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1327163KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4176891Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693493Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521333078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092644Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442221- 1251914
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211777Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821447- 741327