Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä maksoi velkaansa Rkp-rahastolle ja piti piinallisesti tankaten puheen ruotsalaispäivän juhlassaTapolassa äsken.
Juhlayleisö kuunteli puhetta kaikkine virheineen(eism. e ei käätynyt ääksi, "herr" oli hänen suussaan todellakin "her")) .
Mutta kun Mäkelä luontevasti käytti sanaa pakkoruotsi, juhlayleisö kavahti.
Mäkelän mukaan "voimme nyt oppia feisbuukissa riemuruotsia pakkoruotsin sijaan..."
Mäkelä, emme voi, pakkoruotsi on edelleen jäljellä....
Mutta hyvä oli, että mainitsit tuon kirosanan, "pakkoruotsi" ja vielä käänsit sen ruotsiksikin kermaperseyleisöllesi. se ei siis voi juoda samppanjoitaan kuvittelemalla, että pakkoruotsi olisi kouluruotsia tai riemuruotsia.
Kohta puhuu Sauli Niinistö, jonka myös pitää maksaa Rkp:lle kaikki se tuki ja raha, jota Kokoomus on vuosien aikana saanut.
Juhlayleisö kuunteli puhetta kaikkine virheineen(eism. e ei käätynyt ääksi, "herr" oli hänen suussaan todellakin "her")) .
Mutta kun Mäkelä luontevasti käytti sanaa pakkoruotsi, juhlayleisö kavahti.
Mäkelän mukaan "voimme nyt oppia feisbuukissa riemuruotsia pakkoruotsin sijaan..."
Mäkelä, emme voi, pakkoruotsi on edelleen jäljellä....
Mutta hyvä oli, että mainitsit tuon kirosanan, "pakkoruotsi" ja vielä käänsit sen ruotsiksikin kermaperseyleisöllesi. se ei siis voi juoda samppanjoitaan kuvittelemalla, että pakkoruotsi olisi kouluruotsia tai riemuruotsia.
Kohta puhuu Sauli Niinistö, jonka myös pitää maksaa Rkp:lle kaikki se tuki ja raha, jota Kokoomus on vuosien aikana saanut.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Niinistö:
"sterka tsänslan"(:D:D:D) Luki myös e-kirjaimen ee:nä ja sanasta kuti sukupuolikirosana.
Niinistö jatkoi:
"..me suomenmaalaiset keskustelemme , ja tunteita on.
kieli on identiteetti ja elämän edellytys.
Viime aikoina on puhuttu ruotsin asemasta pakollisena oppiaineena. Kouluissa lähestytään ruotisn oppimista pakon kautta. Kyse on riittävästä ohjauksesta matkalle, nuorten matkalle. Ja Suomi on 2 kielinen maa. Nuorten opiskelussa vaikuttaa osaako ruotsia vai ei.
Monilla on positiivinen käsitys kielikylpyyn, ja siksi on parempi oppia ja se vahvistaa positiivista asennetta kieltä kohtaan. Ruotsinkielinen päiväkoti ja koulu antaa suomenmaalaisille mahdollisuuden tutustua taustaansa.
Usein sanotaan että rikkaus kaksikielisyys on. Konkreettisesti on ollutkin.
Nopea kansainvälistyminen vuosituhannen vaihteessa tapahtui.
Muistan kun olin tärkeässä eurooppalaisessa ministerikokouksessa silloin, ja siellä olivat kaikki suomenmaalaisosallistujat suomenruotsalaisia.
Pohjoismainen hyvinvointimalli, siitä haluamme osamme.
Pohjoismaiden neuvosto piti äsken juhlakokouksen Helsingissä. Käytämme yhteistä pohjoismaista ääntä. Me suomenmaalaiset katsotaan monissa yhteyksissä pohjoismaalaisiksi.
Voimme olla ylpeitä."
Niinistö kiittää mitalista: "Aion kertoa kouluaikani ruotsinopettajalleni henkilökohtaisesti, että sain Folktinget- mitalin täällä. Se tulee olemaan hänelle suuri yllätys.
Hienot perinteet teillä on täällä ja nyt on aika riemuruotsille. Kiitos."
Svekot ovat alkaneet käyttämään tuota pohjoismaisuus-argumenttia yhä tiheämmin, kun muuta ei enää ole jäljellä.
Se huvittavasti ja enteellisesti muistuttaa 70-luvun YYA-retoriikkaa. Ihan kuin pohjoismaisuus olisi joku taikasana Paasikiven-Kekkosen-linjan tavoin!
Onko Suomen pakkoruotsitus joku ehto kuulumiselle Pohjoismaihin? Miksi vain Suomelle on asetettu tuollainen ehto? Olemmeko itsenäinen maa vai skandimaiden vasalli?
Todella alhaista puhetta mamme johtajalta. Muissa maissa tuollainen tuomittaisiin maanpetolliseksi puheeksi.
"Pohjoismaiden neuvosto piti äsken juhlakokouksen Helsingissä. Käytämme yhteistä pohjoismaista ääntä. "
Ja Katainenkinko siellä kokouksessa käytää ruotsinkielistä ääntä, niinkö?
Niinitö vastusti pakkoruotsia uutena kansanedustajana -80 luvulla. Emme oikeasti tiedä mitä hän ajattelee. Kuka toimittaja uskaltaisi tutkia mikä kiristysote RKP:llä on meidän huippupoliitikoista?
ja orkesteri soittaa kauniisti, mutta tilaisuuden alun laulajatar ei aivan puhtaasti.
Niinsitö oli äärimmäisen huono ruotsissa, sai ehtoja, vitttuili ruotsinopettajansa kanssa. Koko ruotsi on hänelle vitsi edelleenkin.
Mahtaa vanharouva nauraa, että tämä piti nähdä.
"ruotsin opiskelua lähestytään kouluissa pakon kautta".. hah hih, aivan uusi ilmaisi tälle pakkoruotsille....aivan puolet pojista todellakin vain lähestyy... ja sitten perääntyvät.
meidänkö pitäisi tuuttsua "taustaamme" ruotsinkielisissä kielikylpypäiväkodeissa?
"kaksikielisyydestä sanotaan usein että rikkautta" Juu, Kokoomus on saanut paaaaljon rahaa Rkp:ltä.
Niinistö muisteli että oli mihmetellyt, että kaikki muut europpalaiseen kokoukseen osallistuvat olivat ruotsinkielisiä. Olihan se kummallista.
Ja aivan "monissa yhteyksissä" meidät katsotaan pohjoismaalaisiksi. Vaan ei katsota suomen kieltä Pohjosimaisessa neuvostossa arvokkaaksi...se on kummallista...
Hei Sauli, voisiko ruotsia lähestyä kouluissa muutoin kuin pakon kautta?
Ei käy. Katsos, se on evästä sun elämän matkalle.. siis tää 50 kg kivi sun repussa.. sun pitää kantaa sitä rikkautta, koska olemme elävästi kaksikielinen maa..
Sauli Skitböxa kieli tummanruskeana.
Mitä saatanan pahaa olemme tehneet, että meillä on johtoportaassa idiootteja, jotka eivät osaa kyseenalaistaa ruotsinkielisten yliedustusta eurooppalaisessa ministerikokouksessa?
Lipponenkin on tänään taas vaatinut, että suomenkielisille pitää näyttää, että he ovat alempaa rotua.
Olisiko herrasta tulut presidenttiä ilman RKP:n tukea ja fondirahaa?
Kuinka kauan ruotsalaiset nationalistiset piirit ovat valmentaneet, muokanneet Niinistöä? Omaksi nokkahahmokseen.
Ei ole Niinistö suomenkielisen kansan presidentti!!!