tilaajavastuu.fi

Onko "tilaajavastuu" joku viranomainen ? Pitääkö siihen liittyä?

Se jakaa tietoa yleisistä rekistereistä, piiloutuu ovelasti tilaajavastuulain taakse ja rahastaa joka suunnasta:

https://www.tilaajavastuu.fi/hinnasto
6469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tilaajavastuu.fi ja vastuullinenyritys.fi eivät ole viranomaisia ja liittyminen on kaikille vapaaehtoista. Olen itse yrittäjänä liittinyt toiseen palveluun ja vuosimaksun jonka maksan on reilusti alle 100 €. Tällä saan haettua omasta yrityksestä aina ajantasaisen tilaajavastuu lain mukaiset lomakkeet yhdellä haulla. Jos en olisi liittynyt joutuisin samat lomakkeet hakemaan monesta eripaikasta (menee aikaa ja vaivaa).

Lisäksi voit olla varma, että olet hoitanut kaikki maksut ajallaan!
esim. ennakkoveroissa tuli lomanaikana 2 viikon viivästys, verottaja ei ehtinyt reagoida vaan ko. palvelusta tuli sähköpostiviesti, että jokin vero on jäänyt maksamatta.

Äänestä
  • Hyvä tietää!
    Mulle tuli kutsu liittyä, mutta en sitten liitykään kun ei ole pakollista.

    Äänestä

tilaajavastuu.fi. Voi v.i.t.t.u että en paremmin kommentoi. Nykyään ei verovelka - ja vakuutustodistus kelpaa todistukseksi työntilaajalle. Mistä moinen tilaajavastuu.fi on saanut alkunsa? Heille kun maksaa vuodessa 200€, niin oot hyvä jätkä / hyvä firma. Taas yksi hyväveli verkosto. Näissä on vain yksi huonopuoli, että näihin kun lähdetään mukaan, niin unohdetaan totuus. Tähän ei ole pakko liittyä, mutta " olet huono jätkä / fima kun et liity jäseneksi". Tälläisi lafkoja pitäisi laittaa tutkintaan, siksi ette ei ole moraalista asettaa asioita vastakkain tai vääristää niitä ja luoda siitä fakta.
Olisi hieno asia, että joskus keksittäisiin säädös jossa tarjoittasiin 1000€ että olet hyvä mies tai tekijä. Näissä kun joutuu aina maksumieheksi.

Äänestä

Rahastusta koko yksityis yrityksen MUIDEN YRITTÄJIEN lainsäädännön valvominen ???!!!!"

Äänestä

Minusta tuo Tilaajavastuu on erittäin hieno asia, ja säästänyt minulta työtä usean miestyövuosikymmenen verran.

Äänestä

Järjetöntä tappiota tehnyt firma. On alkanut tulla ko. hyväveliverkostoon kuuluvilta yrityksiltä vaatimuksia että ei saa heiltä töitä ellei liity heihin. Minusta tuo on laitonta kiristämistä tuollainen kynnysrahan vaatiminen. Nyt on näemmä piilotettu tiedot yrityksistä, pitää kirjautua jos haluaa nähdä tiedot, viimeksi kun pääsi katselemaan kuka vaan niin isolla osalla yrityksistä oli maksuhäiriöitä, siksi varmaan piiloittelukin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................... kirjoitti:

Onko "tilaajavastuu" joku viranomainen ? Pitääkö siihen liittyä?

Se jakaa tietoa yleisistä rekistereistä, piiloutuu ovelasti tilaajavastuulain taakse ja rahastaa joka suunnasta:

https://www.tilaajavastuu.fi/hinnasto

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu