Miten ovat viime aikoina pärjänneet? Jos Valtteri jää eläkkeelle olympiajudosta, olisiko osallistuminen BJJ SM-kisoihin hyvää judon markkinointia?
Suomalaiset judokat BJJ kisoissa
ne vatsa
421386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Onko Suomessa ketään niin eteviä mattomiehiä että kannattaisi mennä? Jokiseen on luottoa newazassa ilmeisesti?
Koko Jokisen judo perustui mattoon, ei se viime vuosina juuri pystystä voittanut
Jokinen on matossa suomen selvää parhaimmistoa. Balatkhanov olisi myös mielenkiintoista nähdä BJJ hommissa!
ei, ei ole, ei sitten millään, ei, ei edes läski tsagaanin mielestä
ainii ja pajiksen nuuskahuulet! melkein unohdin!
sitä kovikset perässä mitä marianne edellä
itse olen odotellut että asiallisesti menneiden olympialaisten jälkeen Valtteri keskittyisi tuleviin EM -kisoihin. Valtterilla onnistui ( ilmeisesti ? ) valmistautuminen Lontooseen kohtuu hyvin, joten nyt on jonkunlaiset pohjat valmiina mitä käyttää. EM - mitali olisi kovan luokan saavutus. Kiistaton sellainen.
Mitä tulee noihin mattojudoa vähätteleviin kommenttehin, niin niissä onnistuminen edellyttää judon nykysäännöillä nopeaa reagointia ja aloitekykyä. Minun mielestä viihdyttävää ja tehokasta
Näyttää BJJ -sm:ssä judokoille tulleen muutamakin mitali. Rintamäki ja Ruuskanen hopealla.
Toinen valkovöissä, toinen sinivöissä, eli brassien keltavyö. Siitä on pitkä matka eliten mitaleille. Maton erikoismiehet on sen alan spesialisteja.
Vaikkei Rintamäelle voittoa tullutkaan, niin näytti noi sinivyöt olleen väärä sarja.
http://www.youtube.com/watch?v=2x_w8VaJ1UI
Ruotsissahan pari judokundia on vaihtanut menestyksekkäästi brasiin.
Broche ja Marffy edustavat Ruotsin ykkösketjua brassissa ja ovat entisiä edustusjudokoita. Hyvät pohjat jutosta siis saa.
Rintamäki on kunkku myös judossa!!
Kapukin otti hopeaa isoissa pojissa, vaikka onkin jo vanha setä :)
montako ottelua voittanut versus hävinnyt tänä vuonna judossa?
Taitaa ainoa voitot olla tullu kotimaassa harrastelijoita vastaan.
Miten toi liittyy bjj sm mitalliin?
Paskanmarjat. Voin väittää että joka sarjasta judosta löytyy Suomesta vastaavan painoluokan BJJ-jätkiä selkeästi paremmat jätkät matossa(kin). Suomessa koko BJJ:n taso on vitsi verrattuna judojätkien tasoon.
Kyllä läskitsagaani murskaa vastustajat bjj kisoissa vastustajat pysty honkesakatamella!
Tiiseri: väitteelläsi on vain mielipiteen arvo niin kauan kunnes judokat valtaavat mitalit elitessä joka sarjassa.
Nyt on todistettu se, että kova judoka pärjää keltavöisten bjj-sarjassa. Samoin uskon, että mustavöinen brassijutsuka pärjäisi judon alempien vöiden mestaruuskisoissa.
Uutta mulle, että BJJ:ssa aikuinen saa sinisen jopa 3 viikon jälkeen , jos kerran on kuten judossa: minimiaika aikuisilla keltaiseen.
Siniseen aikuisilla on keltaisen jälkeen minimi 1 vuosi.
Mitä tunnen BJJ-poikia, puhuvat siniseen menevän vuosia (ainakin 5) parhaimmiltakin. Toki korkeavöiset ex-judokat ym kamppailijat saavat vyöt vähän nopeammin.
Täysin turha lässyttää judon keltaisen vastaavan BJJ sinistä. Eikös Bjj:ssa ole valkovöisilläkin natsoja? Judossa niitä on vain lapsilla, aikuiset menevät suoraan seuraavalle vyöarvolle
Saako tuonne eliteen mennä ilman BJJ purppuravyötä? Onko eroa SM kisoilla ja muilla?
Bjj:ssä VOI saada sinisen vaikka yksien harkkojen jälkeen. Vyöarvohan kuvaa suoraan sitä kuinka hyvin kamppailet ainakin useimmissa teameissä. Eli jollain menee viikko ja toisella viisi vuotta.
Oma kokemus oli että sinivöisille pärjään helposti mutta se ainoa purppura jonka tunsin oli liian taitava. Tosin se sai ruskean pian sen jälkeen. Ja mulla on mustavyö. Seuran ex-SM mitalistitkaan mitenkään erikoisen hyvin pärjännyt, paremmin kuin minä mutta eivät dominoinneet matossa
Sanoisin että BJJ sininen on selvästi parempi kuin keltainen Judossa. Mieluummin vihreä/sininen olisi vertailupiste
Tässä vähän BJJ tietoa judokalta. BJJ sininen vyö ei tosiaan ole judon keltainen, vaan enempikin vihreä vyö. Sen saa yleensä noin kahden vuoden treenaamisella.
Eliteen vaaditaan purppuravyö ainakin SM kisoissa. Joissakin pienemmissä kisoissa voi olla sarjoina esim. valkovoiset oma sarja ja värilliset vyöt oma.
BJJ tasosta voisin sanoa, että ehkei meillä vielä mustavöisiä löydy, kun about 20 kappaletta, mutta muista vöistä löytyy jo useampi maailmanmestari eli hyvällä pohjalla lajin kehitys. Rohkeasti vain judokatkin treenaamaan BJJ:tä..loppuu kilpikonnasennot aika nopeasti ;)
Jaa että pitää treenata BJJ:tä jotta loppuu kilppariin meno ?
Valaisetko vielä milloin näit viimeksi kilpparin judokisoissa ja missä kisoissa tämä tapahtui ?
No lähinnä vihjasin yleisesti mattorandoria ja siellä sitä valitettavan usein näkyy..
Suosittelen, että ennen seuraavaa yleistä vihjailua käyt kattomassa yhdet judokisat jossa yli 10 v ja vähintään vihreävöiset matsaa. Laske otteluista kilpparit ja raportoi tänne, vihjaillaan sitten yhdessä asiasta enemmän.
Minäkin voisin näkemäni perusteella yleisesti vihjailla BBJ-väen mattoonvientitaidosta, jossa jätetään yksi hyvä paikka pehmittää naapuria täysin käyttämättä. Judossa saa suorasta mattoonvedosta varoituksen. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että kun judoka vie kaverin mattoon eli HEITTÄÄ mattoon, niin naapurilla on parasta olla ukemit kunnossa tai alkaa joko hapenpuute vaivata hengityksen salpautumisen takia tai sitten tulee muutoin kiire ja hiki.
Mutta kun olen hienotunteinen, niin en vihjaile yleisesti tästäkään asiasta.
Ja jos tällä linjalla jatketaan niin kilpparin hölmöyttä voisi verrata bjj:ssä tuohon ah niin järkevän näköiseen tilanteeseen kun toinen matsaaja käy kivasti persuuksilleen istuskelemaan kun toinen tsiigailee sitä pystystä, bjj tyypit alkakaahan käydä judo treeneissä ni loppuu äkkiä se sopuistuskelu
Jaa. Heitätkö kiepillä selälleen sen istuskelijan?
Potkasen poersuuksiin
Eikös tämän keskustelun pointtina ollut pohdiskella, miten judokat pärjää BJJ kisoissa.. persuksille istuminen tappaa aika monta heittoyritystä, joten matsit tulisi ratkaista matto-osaamisella..
Kilpparia ilmeisesti kukaan judoka ei enää tee juttujen perusteella, eikös niin? Eli judokoitten 10 sekunnin kilpailumatto-osaamisella pitäisi hoitaa kaverit, jotka treenaavat pelkästään mattoa. Lycka till!
Huokausten huokaus....
Pointti ylläolevassa oli se, että käytännössä kukaan yli 10 kilpailumatsia ottanut judoka ei mene matossa kilppariin. Syy: Kilppariin menijä joutuu alta aikayksikön kuseen. Ei kilppariin mennä sittenkään vaikka pojat kuinka BJJ-treenien jälkeen ringissä oman lajin egoa nostaakseen muunlaista tietoa levittäisivät. Jos muunlaista havainto löytyy esim. suomalaisista judokisoista, niin raportoikaa tänne. Junnu-cuppeja ja pultticuppeja ei lasketa.
Ei liene yllätys, että mattopainotteisen lajin ottelijat ovat kovia matossa. Sekään ei liene yllätys, että mattohommia kannattaa opetella mattohommia hyvin osaavien kanssa, joita taas löytyy mattopainotteisesta lajista. "Onko meidän isä kovempi kuin teidän isä, vai onko marsista muuttaneen pojan isä vielä kovempi ?"-kysymys jääköön muille pohdittavaksi.
Kumma kun ei joku keksi kinastella siitä, minkä lajin housun persuukset kestävät parhaiten repeämättä, kun puntista kiskoo Ison-Arskan inkarnaatio.....
Joo, taisi ketjun alkuperäinen tarkoitus olla ristiinpärjäämisen pohdiskelu. Sitten alkoi tämä, "judokat on surkeita matossa, kun ne menee aina kilppariin"-stoori, jota on syytä hieman oikoa. Joku saattaa muuten jopa uskoa, että näin judokisoissa tapahtuu.
Kyllä se vain on silleen, että bjj treeneissä käynti auttaa mattojudon kehittymisessä. Nykyään judo treeneissä ei keskitytä mattotekniikoihin niinkuin ennen. Kyllä se on silleen että bjj kaverit ovat pääosin huippuja matossa. Itse judoa 30 harrastaneena käyn 2 kertaa viikossa bjj treeneissä ja matto on kehittynyt ja filosofia on muuttunut matossa. Eli bjj kaverit ovat matossa huippuja. Matsissa he yrittävät saada kaverin heti mattoon ja tekniikat eivät välttämättä ole kauniita. Heillähän kaikki perustuvat mattotekniikoihin toisin kun judokoilla.
Ihan mielenkiintoista olisi nähdä, miten huippujudoka pärjäisi elite-luokassa
Varmaan ihan hyvällä menestyksellä purppura-ruskeavöisiä vastaan mutta mustavöinen brassijujutsuka voi olla kuitenkin matossa kova pala purtavaksi. Jos tietää vastutajan kovasta judotaustasta, niin veikkaan että siinä ei aleta edes miettimään pystyottelua vaan vedetään vastustaja mattoon/istutaan alas, jolloin vastustajan on pakko tulla ottelemaan alas. Tällöin ollaan bjj harrastajien vahvuus alueella, ja kovakin judoka voi saada siellä kylmää kyytiä.
En yhtään myöskään ihmettelisi, etteikö taitava jalkalukkojen tekijä voisi käyttää judokan tilannetta hyödykseen ja yrittää saada lopetusta vaikkapa korkeammilla vöillä sallitulla suoralla polvilukolla. Ymmärtääkseni judossa ei opeteta jalkalukkoja, joten niiden puolustaminen taitavaa lukottajaa vastaan voi osoittautua kompastuskiveksi elitessä. En toki aliarvioi menestyneen judokan mahdollisuuksia elitessä, mutta se täytyy ensin nähdä.
Näin siis jos otellaan BJJ säännöillä. Judossa mattoon veto tuolla tavalla ei ole mahdollista.
Lue vielä keskustelun aihe "Miten judokat pärjäisivät bjj-kisoissa". Aihe, kun on tuo, on turha höpistä mattoon vedon merkityksestä judokisoissa.
Judoka voi voittaa brassijutsukan judomatsissa, jos saa heittoipponin ennen kuin joutuu mattoon.
Brassikisoissa judoka ottaa tuosta heitostaan maksimissaan neljä pistettä ja sen jälkeen jutsuka todennäköisesti vie sen matsin matossa. Ja nyrkkeilijä on tietysti vahva omilla säännöillään. Melko turhaa tämä eri urheilulajien vertailu.
niin on
No ihan hyvin BJJ taitajat pärjäsi Judon SM kisoissa. BJJ B-66 suomenmestari tuli hopealle judon SM kisoissa B-66 sarjassa Orimattilassa . No ei tehnyt yhtään heittoa mutta sai judokoita mattoon ja kuittasi lukoilla. No viimeinen ottelun judoka ei mennyt mattoon vaan pysyi pystyssä, ja voitti. Ensi vuonna katsotaan B-73 miten on tuo pysty kehittynyt, ja jaksaako vetää molempia lajeja. Minusta Judokoiden kannattaisi oppia tuota BJJ:tä? Voin olla väärässä?
Tuli helpommalta puolelta kaaviota, välierävastustajan seurakaveri oli toisen puolen semarissa, jossa oli sarjan kaksi parasta.
Kisan voittaja on normaalisti painoluokkaa alempana, muttei viitsi pudottaa painoja pikkukisoihin.
B-55 sarjan voittaja vie Bjj-taitajan pronssivastusta ihan miten haluaa, veisi varmasti myös pronssimiestäkin. Silti hieno saavutus sivulajissa, kaikki kunnia ja kumarrus!
Judoka on kovin !!!
niin, no esimerkiksi rovaniemellä on viikoittainen mattojudo vuoro, siellä käy BJJ, judo jne porukkaa. otetaan judo säännöillä takit päällä pelkkää mattoa. kun mattoa treenaa tarpeeksi niin ei ne BJJ miehet ole sen kummempia mattovastustajia kuin muutkaan. Matto on ihan yhtä tärkeä osa judoa kuin pystykin, vaikuttaa vain siltä ettei tätä haluta sisäistää useissa seuroissa.
Perustele, tai mene itse BJJ-salille vääntämään kokenut kaveri solmuun.
Tehty on !