KELA

SUOMIUHRI

KELA rikkoo oikeuksiani sen minkä kerkee,olen ollut onnettomuudessa ja saanut siitä vaikka minkälaisia oireita ja vammoja,no kelahan on aina vedonnut kliinisiin ja nyt kun niitä on nyt se vetoo siihen mihin mä oon kieltäytynyt!
esim mainittakoon käpylän vammansaaneelle ja hänen puolisolleen järjestettävä sopeutumisvalmennus kurssi et tietää vamman ja tietää mitä oikeuksia vammaisella on!
kysymys kuuluu olisko siitä kenellekkään hyötyä kun kerran tiedetään vamman haitat mutta ei ole oikeuksia mihinkään!
sekä asiaksyhteisötyöryhmä joka koostuu työkkärinkelan ja sopan virkailijoista jossa päätetään maksaako työkkäri vai soppa mut kela ei,meneehän ne kelan etuudet parempiin kuin venäläisille,somaleille ja virkailioiden mersuihin!
Kelalle ei taas kläynyt se et olisin mennyt aivovammaklinikalle kaikkiin mahdollisiin tutkimuksiin ja siältäen kaiken,testit,kuvaukset ym vaikka itse olisin ollut halukas menemään sinne että olisin saaanut mustaa valkoisella virkailijoille,minut olisi haluttu ottaa sisälle tyksiin mut eihän se kelalle sopinut,koska onhan se kela loukannut koko ajan oikeuksiani epäillen jopa oireitani oikeiksi,siinä sitä saakin olla aika taitava et voi hämätä erivuosina thetyjä tutkimuksia ja eri tekijöitä samalla tavalla,tää jos mikä loukkaa syvästi,kaikkihan johtuu siitä et olen miespuolinen ja kelalla he naispuolisia!
en nää tähän todellakaan mitään muuta syytä kuin ihan tää menee jo henkilökohatiseksi sillä en ole kuullut yhdenkään aivovammaisen olevan ilman kelan etuuksia jotka on sairaspäiväraha,kuntoutustuki/työkyvyttömyyseläke ja muut vammaistuet!
jos joku muuta väittää näyttäköön toteen!

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomenuhri

      luulempa että tässä näytetään sitä kelalla toimivaa akkavaltaa kun on muutaman kerran palanut pinna näissä asioissa!

    • suomen uhri

      iltalehdessä oli juttu taas kelaa huijaavista ihmisistä mut entäs kelan uhreiksi joutuneet ihmiset,eipä heistä jakseta huudella ja kelan virkailijathan ovat ns oikessa ovathan he kauppakoulunkäyneitä tai vaihto ehtoisesti perus/sairaanhoitajia kumileimasineen päättämässä kelle hyväksytään,tunnetko tuon,ai se ammatti jne ja tuolle ei sitten ikinä anneta oikeutta mihinkään vaikka oikeasti se olisi oikeutettu siihen! pläpläpläää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1797
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1608
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      49
      1144
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1020
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      848
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      770
    Aihe