SSS "Vaskion Osuuspankin Salon konttorista on kavallettu yli miljoona euroa. Rahojen kavaltajaksi epäillään nuorehkoa naishenkilöä.
Rahat vietiin noin 30 henkilöasiakkaan määräaikaistileiltä usean vuoden aikana, kertoo Salon Seudun Sanomat.
Kavaltajaksi epäillään pankin toimihenkilöä, joka on irtisanottu pankin palveluksesta.
Poliisin mukaan kavallukset alkoivat vuonna 2008.
Alussa summat olivat pieniä, mutta ne kasvoivat pikkuhiljaa.
- Niinhän näissä tapauksissa yleensä usein käy. Tässä tapauksessa lähdettiin muutamasta tonnista ja päädyttiin kymppitonneihin, rikosylikonstaapeli Juha Ristolainen kertoi SSS:lle.
Pankki havaitsi kavallukset kesällä, kun erään asiakkaan määräaikaistiliä ei löytynyt.
Nainen oli käyttänyt kavaltamansa rahat nettipelaamiseen, sillä hänellä on vahva peliriippuvuus.
Poliisi tutkii asiaa törkeänä kavalluksena ja luottamusaseman väärinkäyttönä.
Pankki on palauttanut rahat asiakkaidensa tileille."
Kavaltajan nimi esiin
25
3460
Vastaukset
- mävaantääl
Samaa mieltä..nimi salkkariin vaan..ihan vaan tasa-arvon vuoksi..onhan siellä ollut pienempienkin rikosten tekijöiden nimet esillä...vai eikö enää kannata kun vaalit ovat ohitse? odotan nimeä viimeistään sitten kun tuomio on julistettu...salkkari!!! oletko kuulolla??? tietty käy niin että tämä naikkonen on esim. sukunimeltään tunnettu tai sso:n jäsen..se jo antaa suojan nimenjulkaisuun
- outo juttu
Nimi kyllä julkistetaan, kun tutkinta etenee syytosvaiheeseen ja oikeudenkäyntiin. Tämän määrää laki eikä lehti voi siitä poiketa.
Sitä tosin ihmettelen, miksei asiaa aiemmin kukaan huomannut, jos kerran kavaltaminen oli alkanut jo 2008 ? Luulisin määräaikaistilien olevan yleensä alle kaksi vuotta, ja erääntymisestä tulee ilmoitus ja tieto, mikä on tilin saldo ja korko. Niitä lukuja ei kai kukaan virkailija voi muuttaa, jos nyt asiakkaan tililtä pystyiykin näköjään varoja siirtämään. - buuuu1
Mitäs sitten,jos tietäisitte nimen?Uteliaisuus tyydytetty? Vai menisittekö oven taakse kyttäämään?
- buuuu2
ajatteles nyt buuuu1 jos vaikka sattuisit palkkaamaan jonkun tuntemattoman töihin niin eikös olisi kiva tietää minkälainen tausta kyseisell henkilöllä on. ei toi nimen julkaisu nyt niin huono idea olis. kyllä jokaisen pitää vastata teoistaan
- julkisuudesta
Ei nimeä "syytosvaiheessa" julkaista eikä julkaista edes tuomionkaan jälkeen, ellei kyseessä ole julkisuuden henkilö. Ei-julkisen henkilön kohdalla nimi julkaistaan yleensä vain silloin, jos tuomio on yli kaksi vuotta vankeutta.
- salailuaaa
Eikä julkaista ollenkaan, ainakaan Salkkarissa, jos on maahanmuuttajataustainen.
- pankkineiti
Salkkari julkaisee kaiken , jos vaan pärstä kiinnostaa. Ja paljon ennen kuin on edes syytetty, kokemusta on!
- surullinen asiakas
Ei nimi henkilön tarinaa muuta.Olen todella pahoillani tästä nykyajan pelimaailmasta netissä ja yhteiskunnan suunnaasta mihin yksilö voi ajautua,
Ymmärrän , että on tiedonhaluisia ja leimaajia ja sormella osoittajia.
Onhan teko rikos.Kuitenkin sen takana on ihminen ja lehdessä kerrottiin peliriippuvuudesta kyse on nuorehkosta ihmisestä.
Olipa hän Pekka TAI Paula on myös meitä jotka ovat aidosti pahoillaan ja toivotaan voimia ihmiselle jonka tien teki kiviseksi peliriippuvuus,
Voin kuvitella ne valvotut yöt ja kaksoiselämän raskauden , elokuva tästä pitäisi tehdä mihin peliriippuvaisuus voi johtaa...nettipelit on todella huono asia.
Kyse on kuitenkin aivojen toiminnallisesta riippuvuudesta.
Onhan niitä riippuvaisuuksia,huumeriippuvuus , eikän huumeitakaan laillisesti netissä myydä...
Voimia kaikille etenkin työkavereille sekä syytetylle...aurinko odottaa pilven takana. - pankki paronen
Kumpa tietäisin ketä on hän,palkkaisin hänet välittömästi duuniin,hän osaa tehdä
tulosta - Minäpäs tiiän
Minäpäs tiiän ketä kyseessä,mutta kun on oma pankkini kyseessä,en viitti kertoa! Sympatiat on hänen puolella,ei kukaan mitään sairaudelleen voi. Voimia hänelle tulevassa koitoksessa!
- Ketä?
Ketä?
- Terv.Osuuspankista
"Veikkaamalla voitat".
"Mitäs lähit, mitäs lähit Ladalla".
"Jokaisessa pienessä Osuuspankissa asuu pieni Kaisa Kavaltaja".
"Tule meille Osuuspankkiin ja avaa säästötili - pannaan rahasi tuottamaan nettipokeriin".
"Jätä raha-asiasi meille Osuuspankkiin, me kyllä käännämme ne puolestasi".
"Meillä Osuuspankissa eivät turhaan makaa tililläsi, huolehdimme niistä puolestasi".
"Meillä ei Osuuspankissa veloiteta käteisnostoista, nostamme itse rahasi puolestasi".
"Meillä Osuuspankissa pidämme rahoistasi huolta, kuin ne olisivat omiamme".- sikuriina4u
Tarkoitit varmaan meillä" Paikallis Osuuspankissa"???
- antaisko olla jo!
Hei,annettaisko asian olla jo,kyseinen ihminen varmaan kärsii jo...
- Onni Osuuspankki
Meillä täällä pienessä Vaskion Osuuspankissa voi nyt avata aivan uuden sijoitusrahaston nimeltä Nettipokeri-rahasto.
- Pano rahastoon = 2% pääomasta
- Kokonaiskulusuhde = 99%
Nyt kaikki maajussit, tulkaa ja pantatkaa maatilanne meillä, meillä on osaava henkilökunta jotka ottavat sijoitus-toiminnan ihan tosissaan.
Johtajamme on kylläkin Las Wegasissa pelaamassa yhden 200 hehtaarin tilan myyntirahoja, mutta soitti että tulee hakemaan lissää rahhoo huomenna.
- kommentoija123
Kyseessä ei ole OP-Pohjola ryhmän Osuuspankki vaan Vaskion Osuuspankin konttori jonka valvonta on pettänyt.
- Hämäävää nimeämistä?
Nyt menee taas Osuuspankit (OP) ja Paikallis Osuuspankit (POP) sekaisin. Vaskion Osuuspankki, josta tässä tapauksessa on kyse, kuuluu POP-pankki ryhmään.
- Akseli-Kalle Kallela
Hämäävää nimeämistä? kirjoitti:
Nyt menee taas Osuuspankit (OP) ja Paikallis Osuuspankit (POP) sekaisin. Vaskion Osuuspankki, josta tässä tapauksessa on kyse, kuuluu POP-pankki ryhmään.
Vaskion Osuuspankki on perustettu vuonna 1921. Paikallisosuuspankit irtautuivat Osuuspankki-ryhmästä vuonna 1997. Lähes kaikkien POP-ryhmän pankkien virallinen nimi on edelleen Osuuspankki - kuten myös siis Vaskion Osuuspankin. Eli eipä ole mistään tarkoituksellisesta hämäämisestä kyse. Kaikki ovat olleet alun perin Osuuspankkeja.
Kosken Osuuspankki ja Vaskion Osuuspankki suunnittelevat fuusiota keväälle 2014, joten oletettavaa on, että tässä yhteydessä niiden poppilaisuus tulee ehkä paremmin esille. "Suur-Seudun POP Pankki SSPOP"?
- vaskiolaine
Kyl mää ainaki haluun tietää kuka noin pöllö on et vie toisten rahoi..ootan et salkkari sen julkistaa..sehän on tapana jopa pikkurikoksista.
- Antaa jo ny olla
No,kyl sen ny jo jokanen oman pankin asiakas tietää,ainaki mää. Kiva asiakas palvelu likka ol hää,mut antaa hänen ny olla,muitaki murhei...
- tawarakauppias
Antaa jo ny olla kirjoitti:
No,kyl sen ny jo jokanen oman pankin asiakas tietää,ainaki mää. Kiva asiakas palvelu likka ol hää,mut antaa hänen ny olla,muitaki murhei...
Ettei vain olisi nyt ylivelkaantunut, no, Osuuspankki antaa 100 rosentin lainan hänelle - takuista viis.
Kova homma on maksaa pelivelat takaisin ja jos on hyvännäkäinen ,kannattaisi lähtee hesan Kallion kaupunginosaan myymään...myymään ...sitä.
- Nuku rauhassa
Pankki ei kärsi mitää. Vakuutusyhtiö korvaa kaiken. Vakavaraisuussäänökset edellyttävät vakuutusta.
Rahat ovat tallessa.- 18vee
Uskotteko että kavalletut rahat oikeasti ovat menneet nettipokeriin eivätkä olemissään sukanvarressa? Muutama vuosi posea ja sitten menox?
- kysyvä...
Onk´s näin?
- huippumatka
Kyllä määkin kerran jotakin matkalla huipulle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3572891Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.282226Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e1611919Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano601501Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat
Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko1751119- 681029
- 69969
Mitä sanoisit jos uskaltaisin
Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha69959Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!
Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,14869- 55860