Asiallisia kommentteja autosta kaivataan!!
Cruze 2,0d 4-d 6-vaiht. manuaali ( LTZ )-kommentteja
13
387
Vastaukset
- Aurista vaihtamassa
Ellet erityisesti hae kokemuksia moottorista niin kelaa viestiketjua "LTZ-Varustetaso" alas. Siinä on asiallinen koeajo bensaversiosta.
Täällä ei ole ainakaan viime aikoina kukaan isommasta dieselistä kirjoitellut. 1.7D:tä on joku koeajanut. - 2.0 diesel
2-litrainen on vanhempaa perua ja siitä löytyy googlettamalla paljon koeajoja. Se on yleensä automaatin kanssa.
- 2.0d
Niin onko se 2 litrainen diesel sen vanhempaa perua kuin nuo muutkaan moottorit.
Voikohan oheisen sivun tietohin luottaa?
http://en.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Cruze
Tuolla sivulla olevassa taulukossa on mainittu että vm.2011 lähtien ovat alkaneet käyttää "GM":n moottoria. Aikaisemmat ovat olleet italialaista suunnitelua (2008-2011).- 2.0 diesel
Pyydän anteeksi. Asia on juuri niin kuin sanoit. En ollut missään vaiheessa huomannut, että koneen speksit ovat muuttuneet.
Tässä koeajo uudella versiolla:
http://www.insideline.com/chevrolet/cruze/2011/2011-chevrolet-cruze-cdx-first-drive.html
- 2.0d
Eipä mitään. Kiitokset tuosta linkistä.
- manu aali
2.0-litrainen diesel tulee aina automaatilla ja 1.7-litrainen manuaalilla.
- jakopiäketjulla
Ostin vähän käytettynä 2011 120kw 6man LT kohta 30tkm. ja vuosi kokemusta. Kaksi edellistä autoani olivat mehujousilla, niin chevy tuntui alussa kivireeltä ja penkki kovalta nyt kylläkin olen jo tottunut. Autossa ei ole ollut ainuttakaan vikaa edes yhtään polttimoa ei ole palanut mittarissa 38tkm. Auton miinuksia on minun mielestäni ulkopeilien aerodynamiikka vetävät kuravesipisaroita itseensä ja niitä saa putsata tiuhaan tahtiin kurakeleillä. Ensi asennus kesärenkaat 225-50-17 Suomen uraisilla teillä pilaavat muuten hyvät ajo-ominaisuude. Maahantuoja ja huolto kertovat mitä milloinkin auton huolto välistä milloin se on 30tkm. milloin sanotaan 15tkm. riippuu mistä ja keltä kysyy. Itse meinaan huollattaa 30tkm. välein ja vaihdattaa oljyt kerran siinä välissä. Samoin jotkut väittävät autossa olevan jakohihna, mutta tässä 120kw. mallissa on ketju vaihtoväli 240tkm. Manuaali aski ei ole mikään ralli versio kylmänä saattaa jopa kurahtaa jos yrittää tehdä nopeita vaihtoja ennen kuin on lämmennyt sitten toimii kyllä moitteettomasti. Plussaa autossa on tehokas ja alhaalta riittävästi vääntävä kone. Vedin viime kesänä asuntovaunua noin 3tkm. ja ei tarvinnut teiden tukkona olla vakkariin vaan 90kmh. vauhti ei vitos vaihteella laskenut edes ylämäessä. Kulutus on ajotietokoneen mukaan koko ajalta 6,7l./100km. sis. asuntovaunun vedon. Ajo-ominaisuuksiltaan aivan eri tasoa kuin muut Korealaiset. Talvella yllättävän lämmin nyky dieseliksi. Suosittelen itse en löytänyt lähellekkään yhtä hyvää hinta/laatusuhde autoa muista merkeistä.
- öljyvinkki
Monissa Suomeen tuotavissa autoissa on vaihteistossa ei-kovin-kylmää-kestävää öljyä. Kunnon pohjoisen oloihin tarkoitetuilla vaihteistoöljyillä on usein laatikon toiminta pakkasilla parantunut.
- Cruze_77
Ite ostin käytettynä cruzen 150hp diisselinä ja 5-vaih laatikko. Hyvin on meno maistunut ja ei jää jalkoihin. 6 vaihdetta kaipaisin ehkä moottoritiellä, en muuten. Vääntö on sitä luokkaa että ei paljon tarvi vaihteita vaihtaa jos osaa ennakoida. Hyvä valinta, voin suositella !!
- Pena 13
15tkm takana eikä mitään ongelmia
- öljyn vaihto?
Oletko vaihdattanut öljyt? Mitä öljyä laitettiin ja mitä maksoi?
- Tosion2
Eihän nyt tuolla ajomäärällä saakkaan olla ongelmia, ei edes piraattiletukassa. Kunhan mittarissa on se 100000km niin sitten sen näkee onko ongelmia, noilla ei kai yhdelläkään ole noin paljon ajettuna, ovat niin vähän aikaa olleet myynnissä.
- .....
Tosion2 kirjoitti:
Eihän nyt tuolla ajomäärällä saakkaan olla ongelmia, ei edes piraattiletukassa. Kunhan mittarissa on se 100000km niin sitten sen näkee onko ongelmia, noilla ei kai yhdelläkään ole noin paljon ajettuna, ovat niin vähän aikaa olleet myynnissä.
Luulin jo, että sinulla on laitosjakso menossa.
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897