Asiallisia kommentteja autosta kaivataan!!
Cruze 2,0d 4-d 6-vaiht. manuaali ( LTZ )-kommentteja
13
364
Vastaukset
- Aurista vaihtamassa
Ellet erityisesti hae kokemuksia moottorista niin kelaa viestiketjua "LTZ-Varustetaso" alas. Siinä on asiallinen koeajo bensaversiosta.
Täällä ei ole ainakaan viime aikoina kukaan isommasta dieselistä kirjoitellut. 1.7D:tä on joku koeajanut. - 2.0 diesel
2-litrainen on vanhempaa perua ja siitä löytyy googlettamalla paljon koeajoja. Se on yleensä automaatin kanssa.
- 2.0d
Niin onko se 2 litrainen diesel sen vanhempaa perua kuin nuo muutkaan moottorit.
Voikohan oheisen sivun tietohin luottaa?
http://en.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Cruze
Tuolla sivulla olevassa taulukossa on mainittu että vm.2011 lähtien ovat alkaneet käyttää "GM":n moottoria. Aikaisemmat ovat olleet italialaista suunnitelua (2008-2011).- 2.0 diesel
Pyydän anteeksi. Asia on juuri niin kuin sanoit. En ollut missään vaiheessa huomannut, että koneen speksit ovat muuttuneet.
Tässä koeajo uudella versiolla:
http://www.insideline.com/chevrolet/cruze/2011/2011-chevrolet-cruze-cdx-first-drive.html
- 2.0d
Eipä mitään. Kiitokset tuosta linkistä.
- manu aali
2.0-litrainen diesel tulee aina automaatilla ja 1.7-litrainen manuaalilla.
- jakopiäketjulla
Ostin vähän käytettynä 2011 120kw 6man LT kohta 30tkm. ja vuosi kokemusta. Kaksi edellistä autoani olivat mehujousilla, niin chevy tuntui alussa kivireeltä ja penkki kovalta nyt kylläkin olen jo tottunut. Autossa ei ole ollut ainuttakaan vikaa edes yhtään polttimoa ei ole palanut mittarissa 38tkm. Auton miinuksia on minun mielestäni ulkopeilien aerodynamiikka vetävät kuravesipisaroita itseensä ja niitä saa putsata tiuhaan tahtiin kurakeleillä. Ensi asennus kesärenkaat 225-50-17 Suomen uraisilla teillä pilaavat muuten hyvät ajo-ominaisuude. Maahantuoja ja huolto kertovat mitä milloinkin auton huolto välistä milloin se on 30tkm. milloin sanotaan 15tkm. riippuu mistä ja keltä kysyy. Itse meinaan huollattaa 30tkm. välein ja vaihdattaa oljyt kerran siinä välissä. Samoin jotkut väittävät autossa olevan jakohihna, mutta tässä 120kw. mallissa on ketju vaihtoväli 240tkm. Manuaali aski ei ole mikään ralli versio kylmänä saattaa jopa kurahtaa jos yrittää tehdä nopeita vaihtoja ennen kuin on lämmennyt sitten toimii kyllä moitteettomasti. Plussaa autossa on tehokas ja alhaalta riittävästi vääntävä kone. Vedin viime kesänä asuntovaunua noin 3tkm. ja ei tarvinnut teiden tukkona olla vakkariin vaan 90kmh. vauhti ei vitos vaihteella laskenut edes ylämäessä. Kulutus on ajotietokoneen mukaan koko ajalta 6,7l./100km. sis. asuntovaunun vedon. Ajo-ominaisuuksiltaan aivan eri tasoa kuin muut Korealaiset. Talvella yllättävän lämmin nyky dieseliksi. Suosittelen itse en löytänyt lähellekkään yhtä hyvää hinta/laatusuhde autoa muista merkeistä.
- öljyvinkki
Monissa Suomeen tuotavissa autoissa on vaihteistossa ei-kovin-kylmää-kestävää öljyä. Kunnon pohjoisen oloihin tarkoitetuilla vaihteistoöljyillä on usein laatikon toiminta pakkasilla parantunut.
- Cruze_77
Ite ostin käytettynä cruzen 150hp diisselinä ja 5-vaih laatikko. Hyvin on meno maistunut ja ei jää jalkoihin. 6 vaihdetta kaipaisin ehkä moottoritiellä, en muuten. Vääntö on sitä luokkaa että ei paljon tarvi vaihteita vaihtaa jos osaa ennakoida. Hyvä valinta, voin suositella !!
- Pena 13
15tkm takana eikä mitään ongelmia
- öljyn vaihto?
Oletko vaihdattanut öljyt? Mitä öljyä laitettiin ja mitä maksoi?
- Tosion2
Eihän nyt tuolla ajomäärällä saakkaan olla ongelmia, ei edes piraattiletukassa. Kunhan mittarissa on se 100000km niin sitten sen näkee onko ongelmia, noilla ei kai yhdelläkään ole noin paljon ajettuna, ovat niin vähän aikaa olleet myynnissä.
- .....
Tosion2 kirjoitti:
Eihän nyt tuolla ajomäärällä saakkaan olla ongelmia, ei edes piraattiletukassa. Kunhan mittarissa on se 100000km niin sitten sen näkee onko ongelmia, noilla ei kai yhdelläkään ole noin paljon ajettuna, ovat niin vähän aikaa olleet myynnissä.
Luulin jo, että sinulla on laitosjakso menossa.
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282711- 1372516
- 1352114
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162113Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.121834Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161561357Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu291182Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo921148Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891142Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381098