polttonesteen hinta

Bensaa palaa

Nyt ei enää Diesel autolla kannata ajaa ainakin täällä etelässä on Dieselin ja 95E:n litra hinnassa enää mutaman sentin ero, Porissa sama tilanne käyttövoimavero tekee Dieselistä ihan kannattamattoman vaikka kulutus onkin pienempi kuin bensa autolla yleens

19

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rampe7

      Älä huoli. Tämä uskomaton notkahdus bensiinin hinnassa on vain tilapäistä. Kyllä ne hinnat kohta kapuaa nykyisestä puolestatoista eurosta takaisin sinne 1,80e/l tuntumaan.

      • Nouskoon sitten

        Tankkasin just Riihikallion nesteellä 95E10 on 1.509/l


      • 9+10
        Nouskoon sitten kirjoitti:

        Tankkasin just Riihikallion nesteellä 95E10 on 1.509/l

        Isokyrön SEO:lla Diesel 1,685€/l


      • CH4 Power
        Nouskoon sitten kirjoitti:

        Tankkasin just Riihikallion nesteellä 95E10 on 1.509/l

        Joo antaa mennä vaan. Espoon Vermosta maakaasua tankkiin hintaan 0,87/l , tai kotimaista biometaania 0,94/l .


    • Tankkaa edullisinta

      Saahan sitä talvidieseliä jopa 1.459 litrahintaan paitsi Nesteen ProDIeseliä, jonka hinta on jymähtänyt 1,60 litrahintaan.

      • Road runner

        Eilen tankkasin Tampereella ABC-asemalla 95-bensaa ja tolppahinta oli 1,549 ja netoksi jäi 1,464 €.
        Prodiesel on siis noin 15 senttiä kalliimpaa kuin bensa.


      • Tarviin tietoa
        Road runner kirjoitti:

        Eilen tankkasin Tampereella ABC-asemalla 95-bensaa ja tolppahinta oli 1,549 ja netoksi jäi 1,464 €.
        Prodiesel on siis noin 15 senttiä kalliimpaa kuin bensa.

        Millä keinolla saat noin paljon alennusta ostamastasi polttoaineesta?
        Tarvitseeko liittyä johonkin jäseneksi vai miten esim. Minä voisin päästä nauttimaan noin huomattavasta alennuksesta?


      • Tietoo 2
        Road runner kirjoitti:

        Eilen tankkasin Tampereella ABC-asemalla 95-bensaa ja tolppahinta oli 1,549 ja netoksi jäi 1,464 €.
        Prodiesel on siis noin 15 senttiä kalliimpaa kuin bensa.

        Jos osasin alennus % oikein laskea se on noin 9.45%??
        Hyvä alennus mielestäni kerro nyt miten sen saa???


      • Tietoo2
        Tietoo 2 kirjoitti:

        Jos osasin alennus % oikein laskea se on noin 9.45%??
        Hyvä alennus mielestäni kerro nyt miten sen saa???

        Laskin väärin Prosenttisi onkin vain noin 5.5 mutta hyvä sekin on.


      • Road runner
        Tarviin tietoa kirjoitti:

        Millä keinolla saat noin paljon alennusta ostamastasi polttoaineesta?
        Tarvitseeko liittyä johonkin jäseneksi vai miten esim. Minä voisin päästä nauttimaan noin huomattavasta alennuksesta?

        MInä olen S-kaupan jäsen. Ostamme perheen perustarvikkeet S-kaupasta ja niiden yhteistyökumppaneilta. Maksan aina S-kortilla, kun se on mahdollista. Näin syntyy alennusprosentiksi 5 ja maksutapaetua vielä 0,5 %. Loppu onkin matematiikkaa ja se toimii.


      • Anonyymi
        Tarviin tietoa kirjoitti:

        Millä keinolla saat noin paljon alennusta ostamastasi polttoaineesta?
        Tarvitseeko liittyä johonkin jäseneksi vai miten esim. Minä voisin päästä nauttimaan noin huomattavasta alennuksesta?

        Noin suuria alennuksia ei kyllä saa edes S-liikkeistä.. yli 2 euroon jää hölmöt!


    • vanhatuffa

      no mitä se on maksanu joskus 1960-luvulla

      • Sitä et kysynyt

        Ja mitä oli palkat ja muut kulut siihen aikaan...


    • hhggggggggggghhhhhhh

      Itellä vielä kannattaa diesel (varsinkin kun iso auto niin bensan kulutus olis huomattavasti kovempi ellei ihan patalaiskaa autoa haluais) ja ajoa tulee kuitenkin paljon.
      Mutta kyllä alkaa mietityttään että pitääkö sitä ihan periaatteen vuoks vaihtaa bensa-autoon. Hemmettiäkö mä maksan monta sataa jotain käyttövoimaveroa kun sen ansiosta saan maksaa melkein bensan hintasta dieseliä.
      Hyvä se on sielä eduskuntatalolla päätellä kun taksit kulkee ja valito maksaa

    • ihan tyytyväinen

      Ainakin itse ajelen vielä edullisesti dieselillä. Jos litroja kuluu noin 2 vähemmän 100 km kohden on 381,43 euron dieselvero kuitattu 10 000 kilometrin ajon jälkeen. Dieselvero lasketaan kokonaispainon mukaan, ja siitä voi vähentää CO2-perustaista perusveroa.

      Omassa autossani peruskäyttövero on 138,34 € kun se aiemmassa bensa-autossa olisi 221,56 euroa. Tämä erotus 83,22 euroa huomioiden on "todellinen dieselvero" 298,21 euroa. Tähän vaikuttaa luonnollisesti se mitä autoa verrataan mihinkin autoon, tämä laskelma toimii nykyisen ja edellisen autoni suhteen.

      10,0 x 100 km x 2 litraa *1,5 euroa= 300 euroa. Tämä on laskettu siten että polttoaineiden litrahinnoissa ei olisi mitään eroa edes kesällä.

      Sitten tulee mukaan vielä kaikki muuttuvat seikat kuten se onko bensa-autossa 1,6:nen vaiko 2,0 bensa, ja se puolestaan vaikuttaa hankintahintaan ja vakuutusmaksuihin.

      • Toinen tyytyväinen

        Minä vaihdoin isomman dieselin numeroa pienempään bensaversioon, jossa kulutus on litramääräisesti aivan samaa luokkaa.
        "Dieselveroa" jouduin aiemmin maksamaan noin lähes 500 € vuodessa, joka nyt siis jää kuluista pois. Peruskäyttövero on kutakuinkin sama molemmissa.
        Näin voi siis tarve ja käytäntö olla erilainen.


    • Bi-fueli

      Mie ajelen biokaasulla. Se maksaa 95 senttiä per litra (ekvivalenttilitra) eli käytännössä polttoainekulut on 40 % pienemmät kuin bensalla. Joskus täytyy ajaa bensalla, koska tankkasupaikkoja ei ole vielä koko maassa.

      Maakaasu olis vielä vähän halvempaa, mutta ihan periaatteesta ostan tuota kotimaista ja uusiutuvaa kaasua.

    • rtrtiytytiy

      Dieselin kannatavuus vain paranee kun polttoaineiden (molempien hinnat nousee) koska kulutusero on se jolla säästää.
      2005 bensa maksoi 1,10 e/litra ja diesel 0,85 eroa siis 0,25 e/l.
      oma autoni verrattuna vastaavaan bensaan
      vuonna 2005:
      bensa 1,1*6,7 =7,37 e/100km
      diesel 0,85*4,7 = 4,0 e/100km
      erotus 3,37 e/100km

      nyt 2012
      bensa 1,6*6,7 =10,72 e/100km
      diesel 1,5*4,7 = 7,05 e/100km
      erotus 3,67 e/100km

      ELi ero dieselin hyväksi on kasvanut euroissa vaikka polttoaineiden hintaero on kutistunut 15 centista 10 centtiin,
      lisäksi tässävalissa on dieselverolaskenut 18% sekä käyttömaksu muuttunut co2 pohjaisekisi. mulla dieselauton kvv laski 127 eurosta 65 euroon ja diesel veroputosi 430 eurosta 310 euroon, bensa auton häyttömaksu putosi vain 127 eurosta 110 euroon.

      • sama__

        korjaus
        hintaero on kutistunut 25 centista 10 centtiin,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      239
      4613
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3055
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1703
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      79
      1451
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe