Vertailu 5D mk2/ mk3

Turistikuvaaja

Mitä oleellista parempaa kuin kehittyneempi tarkennusjärjestelmä mk3:a verrattuna mk2?
En videkuvaa.
Objektiiviksi mukana tarjottava kittilinssi.

9

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerron teille

      ei mitään

    • kitillä?

      Ei kai kittilinssillä ole mitään merkitystä runkojen vertailussa.
      Miksi vain noin päin vertailu
      Mk II:ssa on alle ISO 800:lla 1/3 Ev parempi dynamiikka.
      Mk III taas on jonkin verran (500 ISO) parempi hämärässä.

    • Mark 3

      Se tarkennusjärjestelmä on huomattavasti parempi. Käyttöliittymä, hiljainen kuvaus, nopea sarjakuvaus myös parannuksia edelliseen. Kuvan laadussa ei juurikaan eroa.

    • kerron teille

      "Se tarkennusjärjestelmä on huomattavasti parempi."

      ja kysymys oli: "Mitä oleellista parempaa kuin kehittyneempi tarkennusjärjestelmä"

      joten vastaus on edelleenkin: ei mitään - ei niin yhtään mitään

      Esim. maisemakuvaajan ei ole mitään syytä hankkia Mk III kameraa Mk II sijaan - itse asiassa maisemakuvaajan kannattaa seurata myös, millaisia peilittömiä markkinoille on mahdollisesti tulossa - Sonylta ja Fujifilmiltä on huhuttu tulevaksi FF kennollista peilitöntä, joka saattaisi olla maisemakuvaukseen huomattavasti parempikin kuin Canonin tarjonta.

      • kerron minäkin

        Ja mitä lisäarvoa on peilittömästä maisemakuvaukseen? Paskat optiikat ja huono etsin? Vaikka Sony tekee kennot Nikoniin, melkoista kohinasuttua ovat olleet Sonyn omat kennot. Fujista puhumattakaan...


      • CMOSIS
        kerron minäkin kirjoitti:

        Ja mitä lisäarvoa on peilittömästä maisemakuvaukseen? Paskat optiikat ja huono etsin? Vaikka Sony tekee kennot Nikoniin, melkoista kohinasuttua ovat olleet Sonyn omat kennot. Fujista puhumattakaan...

        "Ja mitä lisäarvoa on peilittömästä maisemakuvaukseen?"

        peilittömään runkoon saat huomattavasti enemmän laadukkaita objektiiveja kiinni peilittömän lyhyemmän rekisterietäisyyden vuoksi - esim. kaikki Leica M objektiivit

        "Paskat optiikat ja huono etsin?"

        Leica M objektiivit ovat jo pitkään olleet niitä parhaita maisemakuvausobjektiiveja - esim. Leica Super-Elmar-M 21mm f/3.4 ASPH.

        http://www.kenrockwell.com/leica/21mm-f34-asph.htm

        "melkoista kohinasuttua ovat olleet Sonyn omat kennot."

        Jos Sonyn kenne ei kelpaa, osta ihmeessä Leica M - siinä on CMOSIS “Leica MAX 24MP CMOS Sensor”
        http://www.cmosis.com/news/press_releases/new_leica_m_uses_cmosis_24_mp_cmos_image_sensor


    • hjhjsafdan

      Enemmän tarkennuspisteitä mahdollistaa vapaan tarkennuspaikan valinnan kameraa siirtämättä.
      Kakkosessa on käytännössä vain keskipiste luotettava, koska se on ainoa ristiherkkä.
      Kolmosessa ristiherkkiä on 21 tarkennustäplää ja 5 diagonaalisesti herkkää.
      Tarkennuspisteet on myös laajennettavissa alueiksi.

    • kerron teille

      "Enemmän tarkennuspisteitä mahdollistaa vapaan tarkennuspaikan valinnan kameraa siirtämättä.
      Kakkosessa on käytännössä vain keskipiste luotettava, koska se on ainoa ristiherkkä.
      Kolmosessa ristiherkkiä on 21 tarkennustäplää ja 5 diagonaalisesti herkkää.
      Tarkennuspisteet on myös laajennettavissa alueiksi."

      ja kysymys oli: "Mitä oleellista parempaa kuin kehittyneempi tarkennusjärjestelmä"

      joten vastaus on edelleenkin: ei mitään - ei niin yhtään mitään

      • En tiedä

        No tuohan nyt riippuu ihan siitä mitä pitää oleellisena.

        Yksi olennainen on korttien ero. Mk3 ottaa sekä SDHC, että CF kortteja. Mk2 vain CF. SD luokka 4 kortteja saa taskunpohjalta löytyvillä kolikoilla kourallisen, kun CF kortteja joutuu etsimään ja joutuu käyttämään jopa setelin semmoisen ostamiseen. Jos ei nopeutta tarvitse, vaan ottaa juurikin maisemakuvia, niin kivempihan se on hankkia pussillinen SD kortteja kuin yksi CF kortti samaan hintaan. Eli jos SD korttia pitää oleellisena, niin Mk3 olisi silloin parempi.

        Jos haluaa ottaa käsivaralla hämärässä kuvia ilman salamaa, Mk3 ISO arvot menevät paljon korkeammalle ja ISO 6400, jopa 12800 ei ole niin järkyttävän rakeinen tällä kameralla.

        Jos haluaa ottaa 7 kuvan HDR:n käsivaralla, niin DIGIC 5 prosessori pystyy tallentamaan UDMA7 kortille nopeammin ja onnistuu siinä missä Mk2:lla joutuu käyttämään kolmijalkaa. Jos tuommoista pitää oleellisena. Luulisi kuitenkin, että tuommoisen kuvan ottamista tulee mietittyä, jolloin kyllä sen kolmijalankin kerkeää siinä pystyttämään. Urheilukuvaamisessa tai käsivaralla HDR:n ottamisessa nopeammasta prosessorista on hyötyä. Normaalikuvauksessa ei.

        Maisemakuvauksessa noilla ei tosiaankaan ole mitään eroa, mutta riippuu nyt ihan siitä mitä pitää oleellisena. Lähinnä siinä jos kameraa ollaan käyttämässä niin äärimmilleen kuin vain voi, niin Mk3:n äärirajat ovat vähän pidemmällä kuin Mk2:n, mutta Pekka Peruskuvaaja ei tule huomaamaan noilla juurikaan eroa.

        Eli aina palataan siihen mitä pitää oleellisena. Normaalitilanteissa noilla ei olekkaan yhtään mitään eroa. Ei niitä Mk3:n 61 tarkennuspistettä tule tavallinen käyttäjä tarvitsemaan. 9:ssäkin on jo enemmän kuin tarpeeksi.

        No periaatteessa se voidaan kyllä katsoa niin, että jos et tiedä tarvitsetko noin korkeita ISO arvoja tai muita Mk3:n ominaisuuksia mitä Mk2:ssa ei ole, niin silloin tarvitset sen Mk2:n. Vähän sama kuin jos et tiedä mitä eroa on crop factorilla ja full framella, niin sinulle riittää crop factor.

        Yksi mitä kannattaa myös katsoa on 7D, jos haluaa pitäytyä näissä semi-pro malleissa. Se ei ole FF, vaan 1.6x crop factorilla, joten siihen sopii myös halvemmat EFS objektiivit. Kuten sanoin, jos et tiedä mitä eroa on FF:llä ja crop factorilla, niin crop factor riittää. Ja EFS sarjasta löytyy halvalla joitain ihan loistavia objektiiveja. Esimerkiksi se 60mm makro on yllättävän hyvä ja harjottelijalle monin verroin helpompi käyttää kuin EF 100mm L objektiivi.

        Tai no, jos aikoo kittilinssillä pärjätä, niin miksi ostaa 5D? Mieluummin sitten ostaa esimerkiksi 600D:n ja säästyneillä loppurahoilla EFS linssejä. Parempi ostaa halpa runko ja hyvät linssit, kuin hyvä runko ja huonot linssit. Ja kyllä EFS linssit on ihan hyviä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      189
      2704
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      94
      989
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      826
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      90
      785
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe