Vertailu 5D mk2/ mk3

Turistikuvaaja

Mitä oleellista parempaa kuin kehittyneempi tarkennusjärjestelmä mk3:a verrattuna mk2?
En videkuvaa.
Objektiiviksi mukana tarjottava kittilinssi.

9

245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerron teille

      ei mitään

    • kitillä?

      Ei kai kittilinssillä ole mitään merkitystä runkojen vertailussa.
      Miksi vain noin päin vertailu
      Mk II:ssa on alle ISO 800:lla 1/3 Ev parempi dynamiikka.
      Mk III taas on jonkin verran (500 ISO) parempi hämärässä.

    • Mark 3

      Se tarkennusjärjestelmä on huomattavasti parempi. Käyttöliittymä, hiljainen kuvaus, nopea sarjakuvaus myös parannuksia edelliseen. Kuvan laadussa ei juurikaan eroa.

    • kerron teille

      "Se tarkennusjärjestelmä on huomattavasti parempi."

      ja kysymys oli: "Mitä oleellista parempaa kuin kehittyneempi tarkennusjärjestelmä"

      joten vastaus on edelleenkin: ei mitään - ei niin yhtään mitään

      Esim. maisemakuvaajan ei ole mitään syytä hankkia Mk III kameraa Mk II sijaan - itse asiassa maisemakuvaajan kannattaa seurata myös, millaisia peilittömiä markkinoille on mahdollisesti tulossa - Sonylta ja Fujifilmiltä on huhuttu tulevaksi FF kennollista peilitöntä, joka saattaisi olla maisemakuvaukseen huomattavasti parempikin kuin Canonin tarjonta.

      • kerron minäkin

        Ja mitä lisäarvoa on peilittömästä maisemakuvaukseen? Paskat optiikat ja huono etsin? Vaikka Sony tekee kennot Nikoniin, melkoista kohinasuttua ovat olleet Sonyn omat kennot. Fujista puhumattakaan...


      • CMOSIS
        kerron minäkin kirjoitti:

        Ja mitä lisäarvoa on peilittömästä maisemakuvaukseen? Paskat optiikat ja huono etsin? Vaikka Sony tekee kennot Nikoniin, melkoista kohinasuttua ovat olleet Sonyn omat kennot. Fujista puhumattakaan...

        "Ja mitä lisäarvoa on peilittömästä maisemakuvaukseen?"

        peilittömään runkoon saat huomattavasti enemmän laadukkaita objektiiveja kiinni peilittömän lyhyemmän rekisterietäisyyden vuoksi - esim. kaikki Leica M objektiivit

        "Paskat optiikat ja huono etsin?"

        Leica M objektiivit ovat jo pitkään olleet niitä parhaita maisemakuvausobjektiiveja - esim. Leica Super-Elmar-M 21mm f/3.4 ASPH.

        http://www.kenrockwell.com/leica/21mm-f34-asph.htm

        "melkoista kohinasuttua ovat olleet Sonyn omat kennot."

        Jos Sonyn kenne ei kelpaa, osta ihmeessä Leica M - siinä on CMOSIS “Leica MAX 24MP CMOS Sensor”
        http://www.cmosis.com/news/press_releases/new_leica_m_uses_cmosis_24_mp_cmos_image_sensor


    • hjhjsafdan

      Enemmän tarkennuspisteitä mahdollistaa vapaan tarkennuspaikan valinnan kameraa siirtämättä.
      Kakkosessa on käytännössä vain keskipiste luotettava, koska se on ainoa ristiherkkä.
      Kolmosessa ristiherkkiä on 21 tarkennustäplää ja 5 diagonaalisesti herkkää.
      Tarkennuspisteet on myös laajennettavissa alueiksi.

    • kerron teille

      "Enemmän tarkennuspisteitä mahdollistaa vapaan tarkennuspaikan valinnan kameraa siirtämättä.
      Kakkosessa on käytännössä vain keskipiste luotettava, koska se on ainoa ristiherkkä.
      Kolmosessa ristiherkkiä on 21 tarkennustäplää ja 5 diagonaalisesti herkkää.
      Tarkennuspisteet on myös laajennettavissa alueiksi."

      ja kysymys oli: "Mitä oleellista parempaa kuin kehittyneempi tarkennusjärjestelmä"

      joten vastaus on edelleenkin: ei mitään - ei niin yhtään mitään

      • En tiedä

        No tuohan nyt riippuu ihan siitä mitä pitää oleellisena.

        Yksi olennainen on korttien ero. Mk3 ottaa sekä SDHC, että CF kortteja. Mk2 vain CF. SD luokka 4 kortteja saa taskunpohjalta löytyvillä kolikoilla kourallisen, kun CF kortteja joutuu etsimään ja joutuu käyttämään jopa setelin semmoisen ostamiseen. Jos ei nopeutta tarvitse, vaan ottaa juurikin maisemakuvia, niin kivempihan se on hankkia pussillinen SD kortteja kuin yksi CF kortti samaan hintaan. Eli jos SD korttia pitää oleellisena, niin Mk3 olisi silloin parempi.

        Jos haluaa ottaa käsivaralla hämärässä kuvia ilman salamaa, Mk3 ISO arvot menevät paljon korkeammalle ja ISO 6400, jopa 12800 ei ole niin järkyttävän rakeinen tällä kameralla.

        Jos haluaa ottaa 7 kuvan HDR:n käsivaralla, niin DIGIC 5 prosessori pystyy tallentamaan UDMA7 kortille nopeammin ja onnistuu siinä missä Mk2:lla joutuu käyttämään kolmijalkaa. Jos tuommoista pitää oleellisena. Luulisi kuitenkin, että tuommoisen kuvan ottamista tulee mietittyä, jolloin kyllä sen kolmijalankin kerkeää siinä pystyttämään. Urheilukuvaamisessa tai käsivaralla HDR:n ottamisessa nopeammasta prosessorista on hyötyä. Normaalikuvauksessa ei.

        Maisemakuvauksessa noilla ei tosiaankaan ole mitään eroa, mutta riippuu nyt ihan siitä mitä pitää oleellisena. Lähinnä siinä jos kameraa ollaan käyttämässä niin äärimmilleen kuin vain voi, niin Mk3:n äärirajat ovat vähän pidemmällä kuin Mk2:n, mutta Pekka Peruskuvaaja ei tule huomaamaan noilla juurikaan eroa.

        Eli aina palataan siihen mitä pitää oleellisena. Normaalitilanteissa noilla ei olekkaan yhtään mitään eroa. Ei niitä Mk3:n 61 tarkennuspistettä tule tavallinen käyttäjä tarvitsemaan. 9:ssäkin on jo enemmän kuin tarpeeksi.

        No periaatteessa se voidaan kyllä katsoa niin, että jos et tiedä tarvitsetko noin korkeita ISO arvoja tai muita Mk3:n ominaisuuksia mitä Mk2:ssa ei ole, niin silloin tarvitset sen Mk2:n. Vähän sama kuin jos et tiedä mitä eroa on crop factorilla ja full framella, niin sinulle riittää crop factor.

        Yksi mitä kannattaa myös katsoa on 7D, jos haluaa pitäytyä näissä semi-pro malleissa. Se ei ole FF, vaan 1.6x crop factorilla, joten siihen sopii myös halvemmat EFS objektiivit. Kuten sanoin, jos et tiedä mitä eroa on FF:llä ja crop factorilla, niin crop factor riittää. Ja EFS sarjasta löytyy halvalla joitain ihan loistavia objektiiveja. Esimerkiksi se 60mm makro on yllättävän hyvä ja harjottelijalle monin verroin helpompi käyttää kuin EF 100mm L objektiivi.

        Tai no, jos aikoo kittilinssillä pärjätä, niin miksi ostaa 5D? Mieluummin sitten ostaa esimerkiksi 600D:n ja säästyneillä loppurahoilla EFS linssejä. Parempi ostaa halpa runko ja hyvät linssit, kuin hyvä runko ja huonot linssit. Ja kyllä EFS linssit on ihan hyviä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2206
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      350
      1478
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1473
    4. 202
      1405
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1121
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      988
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      960
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      949
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      28
      885
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      859
    Aihe