Miten saada kotikonstein lisää liikkuvuutta kroppaan?Venyttelen muutaman kerran viikossa 30min-60min kerrallaan,käyn koko kropan läpi.
Jos tavoitteena on "spakaati" niin kuinka edetä?Jalat sivuille ja niin alas kuin menee?
Jos haluaa jalan nousevan oman pään korkeudelle niin mikä on paras tapa edetä?
Minkä verran aikaa pitää käyttää venyttelyyn,jotta edellä mainittuja tuloksia tulee?Mitkä on parhaat venyttely liikkeet?
En ole menossa mummoja potkimaan kadulle vaan aloitan syksyllä potkunyrkkeilyn tai jonkun muun vastaavan ja haluan kroppaan lisää liikkuvuutta.(helpompi aloittaa harrastus notkeana,kuin aivan pökkelönä).
venyvyyttä lisää....
12
2269
Vastaukset
- jougaman
Moi!
Jooga antaa eväät tuohon, jos jaksat sitkeästi harjoitella ja uskoa itseesi.
Spakaatiin menee(pois lukien luonnostaan notkeat) min. 1-3 v. intesiivisellä harjoittelulla.
Tutustu hathajoogan liikesarjoihin.- ninja
astangajooga on fyysisten saavutusten kannalta tehokkaampaa kuin hathajooga. kuukausi aktiivista astangajoogaa niin olet notkeampi kuin koskaan ennen.
- jougaman
ninja kirjoitti:
astangajooga on fyysisten saavutusten kannalta tehokkaampaa kuin hathajooga. kuukausi aktiivista astangajoogaa niin olet notkeampi kuin koskaan ennen.
Astangan lisäksi voimajooga ja muutkin dynaamisiin liikesarjoihin perustuvat ovat ihan asiallisia, mutta aloitelijalle(rapakunto, kankeus) aivan liian rankkoja. Moni aloittava lopettaa juuri siksi, ettei osaa suhteuttaa sitä omaan fysiikkaansa vaan lootuksen pitäisi päästä viikon harjoittelun jälkeen tai harjoitukset koetaan liian rankoiksi.
Tuollaisille harjoittelijoille hatha puolustaa paikkaansa siksi, että 'hitaus' antaa kiireettömyyden tunteen eikä välttämättä tule 'reviteltyä' itseään niin helposti 'piippuun'.. - liikkuvuutta lisää
jougaman kirjoitti:
Astangan lisäksi voimajooga ja muutkin dynaamisiin liikesarjoihin perustuvat ovat ihan asiallisia, mutta aloitelijalle(rapakunto, kankeus) aivan liian rankkoja. Moni aloittava lopettaa juuri siksi, ettei osaa suhteuttaa sitä omaan fysiikkaansa vaan lootuksen pitäisi päästä viikon harjoittelun jälkeen tai harjoitukset koetaan liian rankoiksi.
Tuollaisille harjoittelijoille hatha puolustaa paikkaansa siksi, että 'hitaus' antaa kiireettömyyden tunteen eikä välttämättä tule 'reviteltyä' itseään niin helposti 'piippuun'..Voiko mielestäsi joogaamisessa päästä itsekseen alkuun vai rikkooko siinä vaan itsensä? On nimittäin sellainen työ että aika vaikea päästä johonkin säännöllisesti kellon aikaan X kokoontuvaan ryhmään.
- anni
Mistäs aloittaisin? Noh. Yritetään.
Ensinnäkin "spaagiti" on se liiike, jossa toinen jalka on edessä ja toinen edessä. Kyseessä on ihan eri liike jos jalat ovat sivuilla. Molempiin suuntiin venyvyyttä tarvitaan kamppailulajeissa.
Siispä perusasiaa: Yhden venytyslikkeen minimikesto on 30sek. Suosittelen minuuttia. Ja samanmoinen toisto perään. Älä hytky vaan venytä tasaisen rauhallisesti. Hytkyminen ei auta. Taisainen tuska on parempi ;)
Sitten niitä liikkeitä:
1) Istu lattialla jalat suoraan eteenpäin vierekkäin. Taivuta eteenpäin muista pitää polvet suorina. Venyttää polvitaipeita, takareisiä..
2) Ota korkea polviasento (ála intti) ja siirrä etujalkaa noin 30cm eteenpäin. Työnnä lantiota eteenpäin. Venyttää ojentajia jne.
3) Samasta asennosta suorista etujalan polvi ja taivuta eteenpäin jalan päälle. Venyttää vaikka mistä.
4) Istu mahdollisimman leveässä haara-asennossa, kuitenkin siten, että selkä pysyy suorana. Taivuta eteenpäin. Taivoitteena saada SELKÄ SUORANA RINTAKEHÄ (ei pää) lattiaan.
Tässä esimerkkejä. Näitä kannattaa varioida ja keksiä uusia oman maun mukaan. Kaikki liikkeet eivät ole yhtä tehokkaita kaikille. Muista kuitenkin tärkeimmät venytettävät paikat: akillesjänteet, polven takan olevat jänteet, etu- ja takareisien lihakset, pakaralihakset, nivusten ojentaja- ja koukistajalihakset, lonkat.
Usein keskitytään pelkästään lonkkien venyvyyteen, mutta potkujen onnistumisen kannalta kaikki osatekijät on hyvä olla kunnossa. :)
Tässä jotain. Toivottavasti tämä auttaa.- rauno 43
Ennen venyttelyä pitää aina lämmitellä sen verran että alkaa vähän hikoilemaan, rautakankikin taipuu kun sitä tarpeeksi kuumennetaan..
- flammee
Potkukorkeuden lisäämiseen kannattanee käyttää myös dynaamista venyttelyä.. Tämä tapahtuu siten että heilautat jalan suorana rennosti ylös.. 10-15 toistoa per jalka ja muutamaan kertaan nuo toistot. Tarkoitus ei ole repiä jalkoja yli ääriasentojen, vaan sillain että vähän tuntuu. Kyseistä liikettä voi tehdä myös heiluttelemalla jalkaa sivulle.
- vahva mies
Aloitellaan.....hitaasti kiiruhtaen....
kiitos.- taru
Tärkeää on myös, että selkäsi on kunnossa. Eli sitäkin tulee venytellä. Jos selkä on jumissa, niin jalat on myös, eivätkä potkut nouse korkealle.
- flammee
taru kirjoitti:
Tärkeää on myös, että selkäsi on kunnossa. Eli sitäkin tulee venytellä. Jos selkä on jumissa, niin jalat on myös, eivätkä potkut nouse korkealle.
Mo mites sitä selkää venytellään, kun en ole juurikaan kiinnittänyt huomiota muihin kuin vyötärön alapuolisten lihasten venyttelyyn?
- kankea
flammee kirjoitti:
Mo mites sitä selkää venytellään, kun en ole juurikaan kiinnittänyt huomiota muihin kuin vyötärön alapuolisten lihasten venyttelyyn?
yksi hyvä selkävenytys on sellainen, että mennään ensin istumaan maahan, ja heitetään tämän jälkeen jalat pään yli. eli ikäänkuin aloitetaan tekemään takaperinkuperkeikkaa, mutta jätetään siihen vaiheeseen, että jalat ovat kaukana edessä, ja niska/pää on maassa. tämän jälkeen jalkoja voi hieman liikutella venytystä tehostaakseen. VAROVAISUUTTA, ettei niska hajoa (ei se tosin kovin helposti, en ainakaan itse ole nähnyt näin käyvän, mutta selostuksestani saattaa puuttua jokin olennainen osa).
- drako
suosittelen kokeilemaan ratsastusta. saattaa kuulostaa pikkutyttöjen lajilta, mutta on olemassa monia aikuisryhmiä varsinkin sellaisille, jotka eivät ikinä ennen ole metriä lähemmäs hevosta uskaltautuneet :) ja ratsastavia miehiä löytyy paljonkin.
itsellä oli/on todella jäykät reidet ja nivuset, mutta ratsastus tallin lihavimmalla pollella on auttanut. ratsastaminen kehittää myös selkää ja tasapainoa. suosittelen lämpimästi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327