Olin varma, että kuolen viime yönä, mutta jostain kumman syystä jäinkin henkiin. Tottakai jatkoin välittömästi ryyppäämistä, heti episodista toivuttuani.
Yön pikku tunneilla ei paljon pienikalloiset joukkoraiskaajat vaivaa mieltä, kun on kauhun tunne kuolemasta.
Kummasti se ihmisen mieli kouliintuu, kun on tosi kyseessä.
Yön pikku tunneilla ei paljon pienikalloiset joukkoraiskaajat vaivaa mieltä, kun on kauhun tunne kuolemasta.
Kummasti se ihmisen mieli kouliintuu, kun on tosi kyseessä.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Rekan sisärengas täytettynä tulikuumalla vedellä, puristaa ihon alla kehoa kylkiluiden alapuolelta. Siihen vielä deliriumin oireet päälle. Kauhun tunne. Oletteko kokeneet?
Minä luulen, että te olette täysiä pellejä, te vakiopalstalaiset. Teillä ei ole käsitystäkään alkoholismista.
Ainuttakaan viestiä en ole kirjoittanut selvinpäin 3 vuoden aikana, mutta en myöskään häiriköinyt. Kirjoitan aina rakentavassa hengessä. Periaatteellinen kysymys. Jos en tekisi sitä, ei olisi järkeä koko kirjoittelussa.
http://www.youtube.com/watch?v=pjU-XVcbX_A
Hyvä biisi :)
On. Tykkään Queenista, mutta tää taitaa olla coveri. Näin olen kuullut väitettävän. Silloin se on Queenin ainoa lainabiisi.
Vieroitusoireita.
Ala valikoimaan:
http://www.centurycasket.com/Veneer-Caskets/
En usko, että kuolen ihan heti. Joku suojelee minua.
Ilmiselvästi haluat itsesi tilastonumeroksi.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/51795-mtv3-alkoholikatastrofi-suomessa-emme-edes-itse-tieda-missa-olemme
Seronil -kuurin aikana hyväksyin kuolemani monta kertaa ilman mitään henkisiä dilemmoja. Nyt ilman sitä lääkettä, kauhun tunne on tullut tutuksi.
Unohdat aivan kaiken muun sen aikana. Näet itse pelon, silmästä silmään.
Diagnoosi:
Loota jo lahonnut liiasta viinan ryystämisestä.
Moni ajattelee, että sehän on vain uusi, mielenkiintoinen kokemus. Niin minäkin ajattelin aluksi, mutta kun se sisärengas rupeaa kiristämään, rukoilet, ettet olisi koskaan syntynytkään.
"Rekan sisärengas täytettynä tulikuumalla vedellä, puristaa ihon alla kehoa kylkiluiden alapuolelta."
Saattaapi lähitulevaisuudessa haima olla kaput, ja joudut letkuihin jos jäät henkiin.
Mistä erotat deliriumin ja paniikkikohtauksen?
"Vaikeaa, haimakuoliota aiheuttavaa haimatulehdusta sairastavista noin 20 % menehtyy. Suurin osa haimatulehduksista on kuitenkin lieviä ja kokonaiskuolleisuus on 1-2 % Alkoholi suurin syyllinen.
Runsas alkoholin käyttö on yhteydessä haimatulehduksen syntyyn. Suomessa 70 % haimatulehduksista johtuu alkoholin käytöstä. Haimatulehduksen oireena on mahakipu, joka tuntuu yleensä vyömäisenä ylämahalla ja voi säteillä selkään. Lisäksi esiintyy pahoinvointia ja oksentelua. Tyypillisin potilas on mies, joka rajun ryyppyputken jälkeen hakeutuu edellä kuvatuin oirein sairaalaan." http://www.terve.fi/haimatulehdus/haimatulehdus-ei-ole-leikin-asia
http://fi.wikipedia.org/wiki/Delirium_tremens
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paniikkihäiriö
Juu ollut jo muutaman kuukauden nuo oireet, kesän kossusekoilusta asti. Selvinpäin ne tuntuu pahiten. Kännätessä -kuten nytkin- ne ovat vain ikään kuin taustalla.
Moi ja voi Kylmis...en tiedä mitä sanois. Toivottavasti olosi tosta kohenee!
se on kumma homma että välillä tekee mieli kuolla ja sitten kun olo pahaks menee niin pelkääkin sitä yli kaiken. itsesuojeluvaisto iskee päälle väkisin.
Tosi on, kun juoda tekee mieli, niin juodaan
Sulla on vaan paniikkihäiriö ja luulosairaus
Astma voi alkaa myös kuvailemallasi tavalla. Pyyhitkö koskaan pölyt?
Niiih, mitä se haittaa, että sisuskalut on sökönä, eihän aivoissakaan toimi enää yksikään harmaa aivosolu. Se on se liemi nääs, joka ne solut on tuhonnut.
Kivun sietokyky täytyy olla yhteydessä aivojen kokoon. Olin nuorempana paljon herkempi kivulle ja huonolle ololle.
On nimittäin fakta, että vuosia kestävä rankka ryyppääminen surkastuttaa aivoja ja olen huomannut, että kestän kipua huomattavasti paremmin nykyään.
Voinee olla vaikka näinkin. Mutta kivunsietokyky on ihmisillä erilainen ja riippuu ehkä enemmän hermostollisista jutuista. Toleranssi varmasti kasvaa aivan kuten alkoholinsietokyvynkin. Ja jos aivot on juotu pellolle, niin eihän kipua(kaan) ymmärrä.
Buhhaa haa. Kylmä kalu kipeänä.
Ei sulla mitkään sisuskalut ole kipeänä vaan kalusi on kipeä. Mitä olet mennyt sorkkimaan sitä joka paikkaan.
Aikaisempi urheilutaustani ilmeisesti takaa sen, että olen pystynyt sinnittelemään kesästä asti näiden oireiden kanssa, jotka kuukausien mittaan ovat olleet pahenevaan suuntaan.
Kuka muistaa lapsuuden uimarannoilta uimarenkaan rintakehäsi tienoilla?
Sairaalaan en mene, kun ne ei koskaan löydä mitään, jos sinne erehtyy ajautumaan vapaaehtoisesti. Tajuttomana asia on aivan toinen.
Kylmis, mä suosittelen sulle nyt lämpimästi pientä hörppytaukoa...Katot sitten miten olosi muuttuu vai muuttuuko... sitten voit taas alkaa harrastella jos tarve vaatii. Sulla on ollut toi kipu niin kauan että kai sun tarvii se syy jo selvittää. Mäkin kyllä uskon vakaasti että paljon menee tonne psyykenpuolelle. Ei ketään kestä tollasta juomista ilman että pää alkaa tuottamaan omanlaisiaan ajatuksia ja oireita.
Täällä voi musta kyllä kirjotella selvinkin päin. Miksi ei vois. Ajatuksenlento kyllä saattaa olla vähän voimallisempi nousuhumalassa. Selvin päin mä ainakin täällä pääasiassa kirjoitan.
Voimahali sulle, nyt pidät kyllä jo taukoa. Eiks vaan :)
Olen selvinpäin niin apaattinen ihminen, etten kykenisi kirjoittamaan edes nimeäni vekseliin. Kiitos kuitenkin sinulle, PASKAJAAKKO. Sulla on oikia asenne.
Otahan ensiksi samarin niin närästys helpottaa, sen jälkeen suosittelisin menemään psykiatrille tutkituttamaan pääkoppasi, sieltähän kaikki oireesi vaan säteilevät. Diagnoosiksi epäilisin paniikkihäiriötä ja jonkin asteista skitsofreniaa tai psykoosia.
Meikä lähtee kohta muutamaksi viikoksi teholle, joten sitä ennen joutsenlaulu soi.
Kroppa antoi tänään aamulla tilaisuuden lopettaa putken. En käyttänyt sitä. Tämä on ensimmäinen kerta, kun vyö kiristää kännin aikana.
Miksi ihmeessä et lopettanut. Ootko sä luopunut siitä 3-tahtisestakin jo...Ja mä en ole vieläkään PASKAJAAKKO :) Sua vaivaa ihan selvästi joku, mikä? Mua on vaivannut mun paska avioliitto...Siitä kun olen päättänyt kaikin voimin päästä irti niin jo päätös on auttanut paljon. Vaikka välillä kyllä angstaa mut oon ihan varma että kun tää prosessi on ohi niin mulla on paljon paremmat edellytykset päästä eteenpäin - ja ylöspäin....